Start › Stockholms län › Stockholm
NandaLabs AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 846 | 3 265 | 3 331 | 2 533 | 2 267 | 2 781 | 2 234 | 1 742 |
| Nettoomsättning | 4 786 | 3 198 | 3 284 | 2 503 | 2 236 | 2 752 | 2 234 | 1 742 |
| Övriga rörelseintäkter | 59 | 67 | 47 | 30 | 30 | 29 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 905 | 2 652 | 2 522 | 1 362 | 1 205 | 1 151 | 1 294 | 1 200 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 | 7 | 53 | 0 | 14 | 0 | 84 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 677 | 975 | 854 | 462 | 388 | 421 | 409 | 342 |
| Personalkostnader | 2 204 | 1 656 | 1 599 | 898 | 804 | 729 | 801 | 858 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 13 | 13 | 2 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 2 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 1 940 | 613 | 809 | 1 171 | 1 062 | 1 630 | 939 | 542 |
| Finansiella poster | 2 | 13 | −614 | −640 | 457 | −137 | 116 | −30 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | −14 | 87 | 404 | −100 | 117 | 5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | −34 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | −10 | 597 | 724 | −55 | 36 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 4 | 3 | 3 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 942 | 626 | 195 | 531 | 1 518 | 1 493 | 1 056 | 512 |
| Bokslutsdispositioner | −306 | – | – | – | 0 | −385 | −250 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −306 | – | – | – | 0 | −385 | −250 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 636 | 626 | 195 | 531 | 1 518 | 1 108 | 806 | 512 |
| Skatt på årets resultat | 344 | 134 | 175 | 262 | 305 | 249 | 169 | 122 |
| Årets resultat | 1 292 | 492 | 20 | 269 | 1 213 | 859 | 637 | 391 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 974 | 3 650 | 3 023 | 3 673 | 3 807 | 2 992 | 1 876 | 1 152 |
| Anläggningstillgångar | 529 | 3 624 | 1 538 | 2 543 | 2 624 | 1 106 | 636 | 233 |
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 39 | 52 | 66 | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 39 | 52 | 66 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 504 | 3 586 | 1 486 | 2 478 | 2 624 | 1 106 | 636 | 233 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 0 | 25 | 75 | 45 | 81 | 56 |
| Ägarintressen i övriga företag | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 504 | 3 586 | 1 486 | 2 453 | 2 549 | 1 061 | 555 | 177 |
| Omsättningstillgångar | 4 445 | 26 | 1 485 | 1 130 | 1 183 | 1 886 | 1 239 | 919 |
| Kortfristiga fordringar | 1 332 | 999 | 898 | 946 | 600 | 661 | 793 | 788 |
| Kundfordringar | 1 143 | 530 | 417 | 821 | 411 | 580 | 688 | 616 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 157 | 97 | 128 | 0 | 97 | 172 |
| Övriga fordringar | 174 | 414 | 122 | 0 | 4 | 0 | 9 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 15 | 56 | 202 | 28 | 57 | 81 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 1 811 | −1 611 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 811 | −1 611 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 302 | 638 | 586 | 184 | 582 | 1 225 | 446 | 132 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 974 | 3 650 | 3 023 | 3 673 | 3 807 | 2 992 | 1 876 | 1 152 |
| Eget kapital | 3 337 | 2 145 | 1 903 | 2 583 | 2 664 | 1 801 | 1 192 | 805 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 237 | 2 045 | 1 803 | 2 483 | 2 564 | 1 701 | 1 092 | 705 |
| Balanserat resultat | 1 945 | 1 553 | 1 783 | 2 214 | 1 351 | 842 | 455 | 314 |
| Årets resultat | 1 292 | 492 | 20 | 269 | 1 213 | 859 | 637 | 391 |
| Obeskattade reserver | 941 | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 | 250 | 0 |
| Periodiseringsfonder | 941 | 635 | 635 | 635 | 635 | 635 | 250 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 695 | 870 | 485 | 456 | 508 | 557 | 434 | 347 |
| Leverantörsskulder | 29 | 27 | 47 | 45 | 23 | 35 | 12 | 32 |
| Skatteskulder | 200 | 200 | 0 | 130 | 221 | 157 | 104 | 46 |
| Övriga skulder | 467 | 643 | 264 | 193 | 180 | 281 | 236 | 188 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 0 | 173 | 88 | 85 | 84 | 82 | 80 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 100 | 250 | 700 | 350 | 250 | 250 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 100 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 483 | 2 564 | 1 701 | 1 092 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för NandaLabs AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av NandaLabs ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Jag är oberoende i förhållande till NandaLabs AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
En ytterligare ägare har tillkommit till bolaget. Den ökade omsättningen är en effekt som återspeglas av detta tillsammans med en ökad efterfrågan på företagets tjänster.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Covid-19 fortsätter sin framfart i landet. Styrelsen bevakar den fortsatta utvecklingen för att snabbt kunna sätta in åtgärder om så skulle behövas.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 125 | 175 | 200 | 200 | 175 | 150 |
| Årets inköp | 25 | 0 | – | 0 | 25 | 25 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 150 | 100 | 100 | 155 | 119 | 119 | 119 |
| Årets nedskrivningar | 50 | – | – | 36 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 757 | 3 176 | 2 549 | 1 061 | 555 | 177 | 194 |
| Årets inköp | 217 | 1 237 | 2 414 | 782 | 448 | 99 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 637 | 610 | 925 | 276 | 69 | 117 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 271 | 724 | 0 | 0 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 654 | 724 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 67 | 67 | 67 | 67 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 67 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 42 | 29 | 15 | 2 | 0 |
| Årets avskrivningar | 13 | 13 | 13 | 2 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- KIVRA: 556739-4084, 106 31 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-10-05
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet, rådgivning och utbildning inom IT, bedriva utveckling av mjukvara, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva verksamhet med utbildningar, kursverksamhet och lektioner i yoga samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 166-2980
- NandaLabs AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-06-30)
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Verksamheten omfattar konsultverksamhet inom IT samt kapitalförvaltning. Bolaget bedriver även utbildnings- och kursverksamhet inom yoga. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.