Start › Stockholms län › Stockholm
LP4 Härryda 1:136 AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 108 | 2 023 | 1 888 | 1 799 | 1 027 | 985 | 2 |
| Nettoomsättning | 2 060 | 2 023 | 1 888 | 1 778 | 1 027 | 985 | 2 |
| Övriga rörelseintäkter | 48 | – | 0 | 21 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 321 | 1 051 | 803 | 1 105 | 830 | 594 | 2 413 |
| Övriga externa kostnader | 935 | 666 | 417 | 719 | 479 | 253 | 163 |
| Av- och nedskrivningar | 386 | 385 | 386 | 386 | 350 | 341 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 2 250 |
| Rörelseresultat | 787 | 972 | 1 085 | 694 | 197 | 391 | −2 411 |
| Finansiella poster | −543 | −519 | −307 | −275 | −282 | −378 | −13 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 548 | 519 | 307 | 275 | 282 | 378 | 13 |
| Resultat efter finansiella poster | 244 | 453 | 778 | 419 | −85 | 13 | −2 424 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 19 | −7 | −34 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 19 | −7 | −34 | – | – |
| Resultat före skatt | 244 | 453 | 797 | 412 | −119 | 13 | −2 424 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 93 | 104 | 88 | – | – | – |
| Årets resultat | 194 | 360 | 693 | 324 | −119 | 13 | −2 424 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 18 471 | 19 485 | 19 811 | 20 065 | 19 491 | 19 950 | 19 677 |
| Anläggningstillgångar | 17 175 | 17 560 | 17 946 | 18 331 | 18 735 | 18 425 | 18 000 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 175 | 17 560 | 17 946 | 18 331 | 18 735 | 18 425 | 18 000 |
| Byggnader och mark | 17 140 | 17 490 | 17 840 | 18 190 | 18 540 | 18 425 | 18 000 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 35 | 70 | 106 | 141 | 114 | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | – | – | – | 0 | 81 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 296 | 1 925 | 1 865 | 1 734 | 756 | 1 525 | 1 677 |
| Kortfristiga fordringar | 611 | 829 | 651 | 598 | 457 | 71 | 236 |
| Kundfordringar | 355 | 456 | 331 | 480 | 280 | 60 | 215 |
| Övriga fordringar | 115 | 231 | 120 | 34 | 86 | 0 | 7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 141 | 142 | 200 | 84 | 91 | 11 | 14 |
| Kassa och bank | 685 | 1 096 | 1 214 | 1 136 | 299 | 1 454 | 1 441 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 18 471 | 19 485 | 19 811 | 20 065 | 19 491 | 19 950 | 19 677 |
| Eget kapital | 5 826 | 5 632 | 5 272 | 4 579 | 4 255 | 4 374 | 4 361 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 5 726 | 5 532 | 5 172 | 4 479 | 4 155 | 4 274 | 4 261 |
| Balanserat resultat | 5 533 | 5 173 | 4 479 | 4 155 | 4 274 | 4 261 | 6 685 |
| Årets resultat | 194 | 360 | 693 | 324 | −119 | 13 | −2 424 |
| Obeskattade reserver | 23 | 23 | 23 | 42 | 34 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 23 | 23 | 23 | 42 | 34 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 000 | 12 000 | 13 000 | 13 500 | 13 300 | 14 300 | 14 300 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 700 | 2 700 | 2 700 |
| Övriga skulder | 11 000 | 12 000 | 13 000 | 13 500 | 11 600 | 11 600 | 11 600 |
| Kortfristiga skulder | 1 622 | 1 830 | 1 516 | 1 944 | 1 902 | 1 276 | 1 016 |
| Leverantörsskulder | 16 | 43 | 57 | 63 | 459 | 14 | 13 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 0 | 351 | 375 | 303 |
| Skatteskulder | 0 | 225 | 211 | 146 | 54 | 21 | 8 |
| Övriga skulder | 1 155 | 1 116 | 830 | 1 332 | 629 | 727 | 463 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 451 | 446 | 418 | 403 | 409 | 139 | 229 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | 12 500 | 12 500 | 12 500 |
| Fastighetsinteckningar | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 | 12 500 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 5 533 | 5 173 | 4 479 | 4 155 | 4 274 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 232 | 19 231 | 18 766 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | – | 0 | – | 466 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 2 092 | 1 742 | 1 742 | 1 392 | 1 392 | 1 042 | 1 042 | 691 | 691 | 341 |
| Årets avskrivningar | 350 | – | 350 | – | 350 | – | 350 | – | 350 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 | 176 | 114 | 114 | 114 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | 62 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 141 | 106 | 106 | 70 | 70 | 35 | 35 | 0 | – | – |
| Årets avskrivningar | 35 | – | 35 | – | 35 | – | 35 | – | 0 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | – | −1 | – | 0 | – | – | – | – | – |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 81 | 81 | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- SKEPPSBRON 26, 111 30 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-10-03
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska äga, förvalta och utveckla fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 704-0280
- LP4 Solsten 1:136 AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Mölnlycke.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-06-17
- Programvara
- Hogia Bokslut
Allmänt om verksamheten
Wille Invest AB är ett helägt dotterbolag till 4 SPACI Design AB, org nr 556739-2856, med säte i Mölnlycke, Härryda kommun. Bolaget äger och förvaltar fastigheten Solsten 1:136, Härryda. Lokalhyresgäster är SveMa AB, Piigab och Bilhallen AB.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.