Catarina Lundberg Förvaltnings AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 400 | 400 | 250 | 200 | 1 262 |
| Nettoomsättning | 400 | 400 | 250 | 200 | 1 262 |
| Rörelsekostnader | 31 | 45 | 30 | 104 | 665 |
| Övriga externa kostnader | 26 | 34 | 22 | 101 | 161 |
| Personalkostnader | 6 | 11 | 8 | 3 | 504 |
| Rörelseresultat | 369 | 355 | 220 | 96 | 597 |
| Finansiella poster | 18 | 81 | 123 | −1 | −289 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 19 | 81 | 125 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 289 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 387 | 436 | 343 | 95 | 308 |
| Resultat före skatt | 387 | 436 | 343 | 95 | 308 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 76 | 47 | 22 | 126 |
| Årets resultat | 305 | 360 | 296 | 73 | 182 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 601 | 665 | 616 | 798 | 1 023 |
| Anläggningstillgångar | 303 | 284 | 323 | 408 | 408 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 303 | 284 | 323 | 408 | 408 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 323 | 408 | 408 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 303 | 284 | 323 | 408 | 408 |
| Omsättningstillgångar | 298 | 381 | 293 | 389 | 614 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 7 | 33 | 3 | 192 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 29 |
| Övriga fordringar | 4 | 7 | 33 | 3 | 163 |
| Kassa och bank | 294 | 374 | 260 | 387 | 422 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 601 | 665 | 616 | 798 | 1 023 |
| Eget kapital | 408 | 463 | 483 | 617 | 544 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 308 | 363 | 383 | 517 | 444 |
| Balanserat resultat | 4 | 3 | 87 | 444 | 262 |
| Årets resultat | 305 | 360 | 296 | 73 | 182 |
| Kortfristiga skulder | 193 | 202 | 133 | 180 | 478 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 8 |
| Skatteskulder | 90 | 101 | 69 | 149 | 126 |
| Övriga skulder | 96 | 94 | 58 | 25 | 337 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 300 | 209 | 0 | 0 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 300 | 209 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat med 60 % jämfört med föregående år, främst till följd av ett ökat antal uppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 323 | 408 | 408 | 523 |
| Årets inköp | – | 0 | 174 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 86 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 0 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 303 | 284 | 323 | 408 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 39 | 86 | – |
| Omklassificeringar | 19 | 0 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- MÅRTENSTORGET 10 A, 223 51 LUND
- Registrerat
- 2007-09-18
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva administrativa tjänster, handel med värdepapper, konstnärlig verksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 235-0601
- CL FÖRVALTNINGS AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-09-24
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva administrativa tjänster, handel med värdepapper, konstnärlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.