Start › Västra Götalands län › Hovås
Gesang Invest AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 35 | 14 | 29 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | – | – | 0 | 14 | 29 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 35 | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 16 | 19 | 44 | 24 | 48 | 64 | 53 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 19 | 44 | 24 | 48 | 41 | 47 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 4 | 5 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 19 | 0 |
| Rörelseresultat | −16 | −19 | −9 | −10 | −19 | −63 | −53 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 1 | −337 | 422 | −81 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −338 | 417 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | −1 | −5 | 81 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | −19 | −8 | −347 | 403 | −144 | −53 |
| Resultat före skatt | −15 | −19 | −8 | −347 | 403 | −144 | −53 |
| Årets resultat | −15 | −19 | −8 | −347 | 403 | −144 | −53 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 189 | 204 | 257 | 731 | 1 105 | 706 | 1 176 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 26 | 520 | 1 105 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 4 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 26 | 520 | 1 101 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 1 000 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 20 | 101 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 1 | 500 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 189 | 204 | 257 | 731 | 1 079 | 186 | 71 |
| Kortfristiga fordringar | 15 | 27 | 84 | 47 | 63 | 61 | 9 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Övriga fordringar | 15 | 19 | 49 | 47 | 54 | 61 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | 35 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 174 | 177 | 173 | 684 | 1 016 | 124 | 62 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 189 | 204 | 257 | 731 | 1 105 | 706 | 1 176 |
| Eget kapital | 60 | 76 | 94 | 102 | 454 | 52 | 119 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −40 | −24 | −6 | 2 | 354 | −48 | 19 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −24 | −6 | 2 | 349 | −48 | 96 | 72 |
| Årets resultat | −15 | −19 | −8 | −347 | 403 | −144 | −53 |
| Kortfristiga skulder | 129 | 128 | 163 | 629 | 651 | 654 | 1 056 |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 194 |
| Övriga skulder | 123 | 122 | 122 | 623 | 643 | 644 | 843 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 6 | 6 | 41 | 6 | 6 | 10 | 18 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | 345 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 2 | 354 | −48 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | 340 | – | 245 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | – | 345 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat på grund av färre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat på grund av färre konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat på grund av nya konsultuppdrag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 101 | 101 | 101 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 81 | 0 | – |
| Årets nedskrivningar | – | 81 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 000 | 1 000 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 | 500 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 101 |
| Försäljningar och utrangeringar | 101 | – |
| Omklassificeringar | – | 101 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 76 |
| Årets nedskrivningar | −76 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 33 | 82 | 82 | 82 |
| Försäljningar och utrangeringar | 33 | 50 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 33 | 82 | 79 | 73 |
| Årets avskrivningar | – | – | 4 | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | 33 | 50 | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 22 | 22 | 22 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 22 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 22 | 22 | 22 |
| Återförda avskrivningar | 0 | 22 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- HOVÅS BAUTASTENSVÄG 2 A, 436 50 HOVÅS
- Registrerat
- 2007-09-12
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt exploatera, äga och förvalta mark och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 213-2009
- GESANG INVEST AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-16
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Göteborg ska äga och förvalta värdepapper samt exploatera, äga och fövalta mark och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Gesang Placeringar AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Gesang Placeringar AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556751-9868; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Göteborg
-
Företaget har fusionerats 2020
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Företaget har fusionerats 2020
-
Gesang Placeringar AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Gesang Placeringar AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556751-9868; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Göteborg
-
Företaget har fusionerats 2020
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Företaget har fusionerats 2020