Start › Stockholms län › Stockholm
Fredrik Munthe AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 32 | 59 | 62 | 63 | 229 |
| Nettoomsättning | 0 | 32 | 59 | 62 | 63 | 229 |
| Rörelsekostnader | 14 | 30 | 52 | 26 | 56 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 29 | 52 | 26 | 51 | 50 |
| Personalkostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 7 |
| Rörelseresultat | −14 | 2 | 7 | 36 | 7 | 172 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 15 | 1 | −2 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 20 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 5 | 0 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 2 | 22 | 37 | 5 | 170 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 28 | −10 | 0 | −44 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 28 | −10 | 0 | −44 |
| Resultat före skatt | −15 | 2 | 50 | 27 | 5 | 126 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 2 | 14 | 6 | 5 | 27 |
| Årets resultat | −15 | 0 | 36 | 20 | 0 | 99 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 859 | 859 | 858 | 856 | 654 | 640 |
| Anläggningstillgångar | 852 | 852 | 852 | 686 | 630 | 592 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 852 | 852 | 852 | 686 | 630 | 592 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 630 | 592 |
| Andelar i intresseföretag | 852 | 852 | 852 | 686 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 | 7 | 6 | 169 | 24 | 49 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 1 | 148 | 5 | 10 |
| Övriga fordringar | 2 | 2 | 0 | 146 | 5 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 4 | 4 | 22 | 20 | 38 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 859 | 859 | 858 | 856 | 654 | 640 |
| Eget kapital | 541 | 556 | 556 | 520 | 500 | 500 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 441 | 456 | 456 | 420 | 400 | 400 |
| Balanserat resultat | 456 | 456 | 420 | 400 | 400 | 300 |
| Årets resultat | −15 | 0 | 36 | 20 | 0 | 99 |
| Obeskattade reserver | 54 | 54 | 54 | 82 | 72 | 72 |
| Periodiseringsfonder | 54 | 54 | 54 | 82 | 72 | 72 |
| Kortfristiga skulder | 263 | 249 | 247 | 254 | 82 | 69 |
| Leverantörsskulder | 0 | 3 | 3 | 3 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 7 | 15 | 5 | 0 | 19 |
| Övriga skulder | 248 | 227 | 218 | 234 | 70 | 37 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 420 | 400 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Den minskade omsättningen beror på lägre volym.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 851 | 851 | 851 |
Om bolaget
- Adress
- TANTOGATAN 47, 118 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-08-16
- Bransch
- Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utveckla mjukvara, äga aktier och andelar i dotterbolag och andra bolag, tillhandahålla management tjänster och därmed förenlig verksamhet
Bankgironummer
- 201-2847
- WYNN WORK AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Stockholm.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska utveckla mjukvara, äga aktier och andelar i dotterbolag och andra bolag, tillhandahålla management tjänster och därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser under året.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.