Start › Stockholms län › Stockholm
Stockholm Shoulder AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 11 502 | 28 857 |
| Nettoomsättning | – | – | – | – | 0 | 5 | 11 502 | 28 857 |
| Rörelsekostnader | 82 | 86 | 93 | 107 | 185 | 218 | 10 376 | 24 420 |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 0 | 1 | 2 110 | 14 247 |
| Övriga externa kostnader | 82 | 86 | 93 | 107 | 127 | 134 | 4 150 | 6 339 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 58 | 82 | 4 117 | 3 833 |
| Rörelseresultat | −82 | −86 | −93 | −107 | −185 | −213 | 1 126 | 4 437 |
| Finansiella poster | 2 629 | 191 | 3 785 | 128 | 471 | 230 | −55 | −25 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | −126 | – | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 2 666 | 187 | 3 927 | 45 | 416 | 23 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 4 | 7 | 115 | 2 | 60 | 64 | 73 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 39 | 0 | 21 | 33 | −53 | −148 | 117 | 98 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 1 | – | 0 | 1 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 547 | 105 | 3 693 | 21 | 286 | 17 | 1 071 | 4 412 |
| Bokslutsdispositioner | 213 | 27 | 900 | 710 | 800 | 600 | −190 | 82 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 213 | 27 | 900 | 710 | 800 | 600 | −190 | 82 |
| Resultat före skatt | 2 760 | 132 | 4 593 | 731 | 1 086 | 617 | 881 | 4 493 |
| Skatt på årets resultat | 39 | 0 | 368 | 27 | 145 | 111 | 220 | 1 017 |
| Årets resultat | 2 721 | 132 | 4 224 | 704 | 941 | 507 | 661 | 3 476 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 795 | 6 540 | 9 467 | 14 200 | 14 737 | 14 464 | 14 877 | 22 888 |
| Anläggningstillgångar | 6 158 | 6 152 | 8 693 | 11 231 | 10 837 | 8 313 | 9 457 | 7 321 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 158 | 6 152 | 8 693 | 11 231 | 10 837 | 8 313 | 9 457 | 7 321 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 189 | 189 | 17 | 17 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | 0 | 1 878 | – | – | 1 717 | 0 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | 0 | 1 878 | 1 764 | 1 017 | 1 717 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 034 | 1 004 | 975 | 872 | 593 | 7 279 | 7 723 | 7 321 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 124 | 5 148 | 7 718 | 8 292 | 8 292 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 637 | 388 | 774 | 2 969 | 3 900 | 6 151 | 5 421 | 15 567 |
| Kortfristiga fordringar | 186 | 338 | 161 | 526 | 722 | 751 | 1 101 | 8 032 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 39 | 256 | 2 135 |
| Övriga fordringar | 186 | 338 | 161 | 526 | 722 | 711 | 667 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 179 | 5 897 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 33 | 33 | 54 | 87 | 34 | 1 151 | 1 285 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 33 | 33 | 54 | 87 | 34 | 1 151 | 1 285 |
| Kassa och bank | 451 | 17 | 579 | 2 389 | 3 091 | 5 366 | 3 169 | 6 250 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 795 | 6 540 | 9 467 | 14 200 | 14 737 | 14 464 | 14 877 | 22 888 |
| Eget kapital | 6 002 | 5 518 | 8 436 | 8 611 | 9 907 | 8 966 | 8 459 | 8 398 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 5 902 | 5 418 | 8 336 | 8 511 | 9 807 | 8 866 | 8 359 | 8 298 |
| Balanserat resultat | 3 181 | 5 286 | 4 111 | 7 807 | 8 866 | 8 359 | 7 698 | 4 822 |
| Årets resultat | 2 721 | 132 | 4 224 | 704 | 941 | 507 | 661 | 3 476 |
| Obeskattade reserver | 760 | 973 | 1 000 | 1 900 | 2 610 | 3 410 | 4 010 | 3 820 |
| Periodiseringsfonder | 760 | 973 | 1 000 | 1 900 | 2 610 | 3 410 | 4 010 | 3 820 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 3 598 | 1 584 | 1 584 | 1 584 | 0 |
| Övriga skulder | – | – | 0 | 3 598 | 1 584 | 1 584 | 1 584 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 33 | 49 | 31 | 91 | 636 | 504 | 824 | 10 669 |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 10 | 345 | 345 | 262 | 8 592 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 66 | 255 | 110 | 10 | 566 |
| Övriga skulder | 18 | 34 | 16 | 0 | 11 | 24 | 45 | 654 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 25 | 25 | 508 | 857 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 320 | – | 1 500 | – | 2 000 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 9 807 | – | 8 359 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholm Shoulder AB för räkenskapsåret 2021 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholm Shoulder AB s finansiella ställning per den 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Stockholm Shoulder AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Med anledning av Covid-19 och effekterna som det kan antas ha på bolagets verksamhet under 2020 så är det så här långt svårt att bedöma effekterna av det. Fram till och med juni 2020 har effekterna endast varit relativt begränsade
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Stockholm Shoulder AB för räkenskapsåret 2019 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Stockholm Shoulder AB s finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Stockholm Shoulder AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 189 | 189 | 17 | 17 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 172 | – | 17 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 189 | 0 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 148 | 5 148 | 7 718 | 8 292 | 8 292 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 1 876 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 2 570 | 573 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 24 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 24 | 0 | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 034 | 1 004 | 975 | 872 | 593 | 7 279 | 7 775 | 7 390 | 5 194 |
| Årets inköp | 30 | – | 102 | 280 | 208 | – | 385 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 479 | 1 404 | – | – | – |
| Omklassificeringar | – | – | – | 0 | −6 416 | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | 52 | 39 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 14 | 39 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 29 | – | 280 | 208 | – | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 878 | 1 764 | 1 017 | 1 717 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 114 | 747 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 878 | 0 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSKLIPPAN 17 A 2 TR LGH 1202, 112 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-07-24
- Bransch
- Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva rekrytering och uthyrning av personal, vård- och omsorgsverksamheter inklusive särskilt boende, medicinsk konsultverksamhet, försäkringsmedicin, operation, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 206-5142
- Stockholms Shoulder AB
kontrollerat 2026-10-07 - 5228-9485
- Stockholm Shoulder AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget registerades år 2007 och har sedan dess ägnat sig åt medicinsk konsultverksamhet, försäkringsmedicin, operation samt intern värdepappersförvaltning. Bolaget har sedan 2019 ändrat karaktär och är i huvudsak inriktat på att förvalta sina innehav. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.