Start › Stockholms län › Stockholm
Floormex Golv- och Bygghantering AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 375 | 5 482 | 6 835 | 5 683 | 5 598 |
| Nettoomsättning | 5 335 | 5 460 | 6 614 | 5 601 | 5 555 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 22 | 221 | 82 | 43 |
| Rörelsekostnader | 5 374 | 5 497 | 6 807 | 5 568 | 5 409 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 755 | 2 525 | 2 214 | 1 984 | 2 520 |
| Övriga externa kostnader | 844 | 633 | 885 | 677 | 682 |
| Personalkostnader | 2 673 | 2 236 | 3 604 | 2 907 | 2 110 |
| Av- och nedskrivningar | 103 | 103 | 103 | 0 | 97 |
| Rörelseresultat | 1 | −15 | 28 | 115 | 189 |
| Finansiella poster | 2 | 0 | 2 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | −15 | 30 | 115 | 188 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 18 | 14 | −32 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 18 | 14 | −32 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 | 3 | 44 | 82 | 188 |
| Skatt på årets resultat | 2 | 2 | 14 | 13 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 1 | 30 | 69 | 188 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 240 | 1 783 | 1 506 | 1 422 | 1 655 |
| Anläggningstillgångar | 12 | 115 | 218 | 321 | 290 |
| Materiella anläggningstillgångar | 12 | 115 | 218 | 321 | 290 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 12 | 115 | 218 | 321 | 290 |
| Omsättningstillgångar | 1 228 | 1 667 | 1 288 | 1 100 | 1 365 |
| Kortfristiga fordringar | 577 | 1 217 | 671 | 471 | 1 047 |
| Kundfordringar | 237 | 919 | 422 | 201 | 597 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 246 | 239 | 218 | 223 | 318 |
| Övriga fordringar | 78 | 43 | 30 | 23 | 122 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 16 | 16 | 0 | 24 | 9 |
| Kassa och bank | 650 | 451 | 617 | 630 | 318 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 240 | 1 783 | 1 506 | 1 422 | 1 655 |
| Eget kapital | 856 | 856 | 855 | 825 | 846 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 756 | 756 | 755 | 725 | 746 |
| Balanserat resultat | 756 | 755 | 725 | 656 | 558 |
| Årets resultat | 0 | 1 | 30 | 69 | 188 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 18 | 32 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 18 | 32 | 0 |
| Långfristiga skulder | 43 | 344 | 114 | 314 | 324 |
| Övriga skulder | 43 | 344 | 114 | 314 | 324 |
| Kortfristiga skulder | 341 | 583 | 518 | 250 | 484 |
| Förskott från kunder | – | – | – | 0 | 6 |
| Leverantörsskulder | 39 | 179 | 157 | 100 | 279 |
| Skatteskulder | 27 | 48 | 43 | 23 | 23 |
| Övriga skulder | 73 | 159 | 213 | 127 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 202 | 197 | 105 | 0 | 76 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 756 | 755 | 725 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 997 | 997 | 997 | 997 | 965 | 965 |
| Årets inköp | – | – | – | 32 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 985 | 882 | 779 | 676 | 676 | 579 |
| Årets avskrivningar | 103 | 103 | 103 | 0 | 97 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box2414, 116 74 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-07-03
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggnadsentreprenadverksamhet och fastighets- skötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-06-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.