Start › Stockholms län › Stockholm
Hansson Investment Management Aktiebolag
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | 0 | 143 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 143 | – | – |
| Rörelsekostnader | 587 | 739 | 634 | 674 | 793 |
| Övriga externa kostnader | 388 | 563 | 482 | 549 | 644 |
| Personalkostnader | 78 | 55 | 59 | 32 | 56 |
| Av- och nedskrivningar | 121 | 121 | 93 | 93 | 93 |
| Rörelseresultat | −587 | −739 | −490 | −674 | −793 |
| Finansiella poster | −193 | −160 | −132 | −174 | 727 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 837 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 19 | 43 | −12 | 8 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 213 | 203 | 119 | 182 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | −780 | −900 | −622 | −848 | −66 |
| Resultat före skatt | −780 | −900 | −622 | −848 | −66 |
| Skatt på årets resultat | 18 | – | 0 | −171 | 179 |
| Årets resultat | −798 | −900 | −622 | −677 | −245 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 025 | 8 425 | 9 391 | 10 160 | 10 637 |
| Anläggningstillgångar | 5 509 | 5 631 | 5 541 | 5 634 | 5 727 |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 509 | 5 631 | 5 541 | 5 634 | 5 727 |
| Byggnader och mark | 5 354 | 5 447 | 5 541 | 5 634 | 5 727 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 155 | 184 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 515 | 2 794 | 3 850 | 4 526 | 4 910 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 126 | 180 | 34 | 43 |
| Övriga fordringar | 69 | 126 | 180 | 34 | 43 |
| Kortfristiga placeringar | 2 332 | 2 332 | 2 306 | 1 865 | 717 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 2 332 | 2 332 | 2 306 | 1 865 | 717 |
| Kassa och bank | 114 | 336 | 1 365 | 2 627 | 4 150 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 025 | 8 425 | 9 391 | 10 160 | 10 637 |
| Eget kapital | 4 207 | 5 005 | 5 905 | 6 527 | 7 204 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 107 | 4 905 | 5 805 | 6 427 | 7 104 |
| Balanserat resultat | 4 905 | 5 805 | 6 427 | 7 104 | 7 349 |
| Årets resultat | −798 | −900 | −622 | −677 | −245 |
| Långfristiga skulder | 2 136 | 2 158 | 2 182 | 2 204 | 2 234 |
| Skulder till kreditinstitut | 2 136 | 2 158 | 2 182 | 2 204 | 2 234 |
| Kortfristiga skulder | 1 682 | 1 262 | 1 304 | 1 429 | 1 199 |
| Leverantörsskulder | 80 | 27 | 16 | 24 | 6 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 179 |
| Övriga skulder | 1 580 | 1 215 | 1 269 | 1 385 | 993 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 21 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Ställda säkerheter | 2 310 | 2 310 | 2 310 | 2 310 | 2 310 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 5 805 | 6 427 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 054 | 6 054 | 6 054 | 6 054 | 6 054 | 6 054 |
| Ackumulerade avskrivningar | 700 | 607 | 514 | 421 | 327 | 234 |
| Årets avskrivningar | 93 | 93 | 93 | 93 | 93 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 212 | 212 | 0 | – |
| Årets inköp | 0 | 212 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 56 | 28 | 0 | – |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- MELODISLINGAN 10, 115 51 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-07-02
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall direkt eller indirekt bedriva konsultverksamhet avseende snabbrörliga konsumentvaror såsom livsmedel och drycker samt sällanköpsvaror som kläder och möbler samt bestå av konsult- och detaljhandelsverksamhet med inriktning på dam- herr- och ungdomsmode såsom kläder accessoarer, smycken och skor. Dessutom skall bolaget förvalta fast och lös egendom företrädesvis aktier och andra värdepapper samt bedriva därmed öfrenlig rörelse.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-03-14
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm skall förvalta fast och lös egendom, företrädesvis aktier och andra värdepapper. Utöver detta skall bolaget hyra ut och förvalta egna och arrenderade bostäder. Dessutom skall företaget bedriva direkt eller indirekt konsultverksamhet avseende snabbrörliga konsumentvaror såsom livsmedel och drycker samt sällanköpsvaror som kläder och möbler. Vidare skall företaget bestå av detaljhandelsverksamhet med inriktning på dam- herr- och ungdomsmode såsom kläder, accessoarer, smycken och skor.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.