Start › Jönköpings län › Eksjö
REPOWER SE1 AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 132 | 2 850 | 218 | 125 | 271 | 1 378 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 132 | 102 | 218 | 125 | 271 | 178 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 748 | – | 0 | 0 | 1 200 |
| Rörelsekostnader | 6 | 5 | 271 | 898 | 90 | 414 | 195 | 453 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | −8 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 5 | 271 | 906 | 90 | 414 | 181 | 204 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 14 | 20 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 230 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −5 | −138 | 1 952 | 128 | −289 | 75 | 925 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −1 | 0 | −1 | 0 | 0 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | −1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −5 | −139 | 1 952 | 127 | −289 | 75 | 922 |
| Resultat före skatt | −6 | −5 | −139 | 1 952 | 127 | −289 | 75 | 922 |
| Årets resultat | −6 | −5 | −139 | 1 952 | 127 | −289 | 75 | 922 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 735 | 1 951 | 2 767 | 3 887 | 7 252 | 8 190 | 7 286 | 7 502 |
| Anläggningstillgångar | 5 460 | 1 951 | 0 | 2 887 | 7 252 | 8 034 | 7 202 | 7 252 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 252 | 8 034 | 7 202 | 7 252 |
| Byggnader och mark | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 430 | 5 212 | 4 430 | 4 430 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 743 | 2 743 | 2 743 | 2 743 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 80 | 29 | 80 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 460 | 1 951 | 0 | 2 887 | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 5 460 | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 275 | 0 | 2 767 | 1 000 | 0 | 156 | 84 | 250 |
| Kortfristiga fordringar | 275 | 0 | 2 767 | 1 000 | 0 | 156 | 84 | 250 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 0 | 1 000 | 0 | 0 | 0 | 250 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 275 | 0 | 2 767 | 0 | 0 | 156 | 84 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 735 | 1 951 | 2 767 | 3 887 | 7 252 | 8 190 | 7 286 | 7 502 |
| Eget kapital | 3 607 | 1 940 | 2 768 | 3 897 | 1 945 | 1 819 | 2 100 | 2 896 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 507 | 1 840 | 2 668 | 3 797 | 1 845 | 1 719 | 2 000 | 2 796 |
| Balanserat resultat | 3 513 | 1 845 | 2 807 | 1 845 | 1 719 | 2 008 | 1 925 | 1 874 |
| Årets resultat | −6 | −5 | −139 | 1 952 | 127 | −289 | 75 | 922 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 1 037 | – | – |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 510 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 527 | – | – |
| Långfristiga skulder | 35 | 0 | 0 | 0 | 3 023 | 2 979 | 264 | 264 |
| Skulder till koncernföretag | 35 | 0 | 0 | 0 | 35 | – | – | – |
| Övriga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 988 | 2 979 | 264 | 264 |
| Kortfristiga skulder | 2 093 | 12 | −1 | −10 | 2 284 | 2 356 | 4 922 | 4 342 |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −46 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 82 | 2 392 | 2 751 |
| Skatteskulder | −8 | 11 | −6 | −10 | −18 | −5 | 39 | 39 |
| Övriga skulder | 1 811 | 0 | 0 | 0 | 2 055 | 2 279 | 2 291 | 1 310 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 291 | 0 | 5 | 0 | 246 | 0 | 246 | 242 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 3 797 | 1 845 | 1 719 | 2 000 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 1 673 | – | – | – | – | 879 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 823 | 690 | – | – | 871 | 871 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
I 2024 bolaget planera fusion med närstående bolag CRYOGAS SE1 AB
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget håller på att designa en nytt maskiner
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har sålt sin egen fastighet inklusive anläggningar och planerar ett nytt investeringsprojekt
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget omorganiserar sin strategi och kommer att utvecklas som ett regionalt datacenter med ökad energiförbrukning och nya investeringar i utrustning
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har samma ägare som CLIX AB och CLIX STEEL PROFILE AB . Eftersom licence avtal mellan CLIX och Midsummer AB har fel avslutades, fick stora oförutsedda juridiska utgifter och förlorade tiden att hyra ut industri lokalen- Men från 2020 ska kommer mer hyrasintäckning från industri fastighet
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
År 2017 var omsättningen högre på grund av den mottagana stöd från regeringen. År 2018 kunde företaget inte hyra ut lokalerna. Den regionala industri hyresmarknaden är inte aktiv och 90 % av lokalerna är tomma
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 460 | 5 460 |
Byggnader och mark
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 5 438 | 5 438 | 5 212 | 5 438 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 5 438 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 1 008 | 1 008 | 1 008 | 1 008 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 1 008 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 271 | 271 | 271 | 271 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 271 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 44 | 44 | 44 | 44 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 44 | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 147 | 147 | 147 | 197 |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 0 | 2 887 | 2 887 | 2 887 | 2 887 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 2 887 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 0 | 144 | 144 | 144 | 144 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 144 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Gjuterigatan 9, 575 36 EKSJÖ
- Registrerat
- 2007-06-19
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bygga energi effektiva lösningar för byggnad.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-07-31
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Företagets huvudkontor säte i Småland. I 20024 Bolaget planerar ett fusion med närstående bolag CRYOGAS SE1 AB och Vitlax Nordic AB
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.