Start › Stockholms län › Stockholm
Herberget AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 16 | 15 | 15 | 13 | 12 | 12 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 16 | 15 | 15 | 13 | 12 | 12 | 12 |
| Rörelseresultat | −16 | −15 | −15 | −13 | −12 | −12 | −12 |
| Finansiella poster | 859 | 44 | −1 136 | −871 | 17 | 51 | 39 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 873 | 0 | 1 675 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 44 | 53 | 71 | 54 | 52 | 40 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 2 865 | 942 | 36 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 842 | 29 | −1 151 | −884 | 5 | 39 | 27 |
| Bokslutsdispositioner | −210 | – | – | 0 | 12 | 214 | 24 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −210 | – | – | 0 | 12 | 214 | 24 |
| Resultat före skatt | 632 | 29 | −1 151 | −884 | 17 | 253 | 51 |
| Skatt på årets resultat | 134 | 7 | 353 | 12 | 11 | 56 | 12 |
| Årets resultat | 498 | 22 | −1 504 | −896 | 6 | 197 | 40 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 5 033 | 4 544 | 4 527 | 5 690 | 6 631 | 6 637 | 6 614 |
| Anläggningstillgångar | 4 192 | 4 480 | 4 480 | 5 526 | 3 529 | 2 588 | 1 256 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 192 | 4 480 | 4 480 | 5 526 | 3 529 | 2 588 | 1 256 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 4 192 | 4 480 | 4 480 | 5 526 | 2 624 | 2 588 | 1 256 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 0 | 0 | 905 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 841 | 65 | 48 | 164 | 3 101 | 4 050 | 5 358 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 3 | 0 | 11 | 0 | 16 | 0 |
| Övriga fordringar | 1 | 3 | 0 | 11 | 0 | 16 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 1 332 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 1 332 |
| Kassa och bank | 841 | 62 | 48 | 152 | 3 101 | 4 034 | 4 026 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 5 033 | 4 544 | 4 527 | 5 690 | 6 631 | 6 637 | 6 614 |
| Eget kapital | 4 581 | 4 083 | 4 060 | 5 565 | 6 461 | 6 455 | 6 258 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 4 481 | 3 983 | 3 960 | 5 465 | 6 361 | 6 355 | 6 158 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 3 983 | 3 960 | 5 465 | 6 361 | 6 355 | 6 158 | 6 118 |
| Årets resultat | 498 | 22 | −1 504 | −896 | 6 | 197 | 40 |
| Obeskattade reserver | 297 | 87 | 87 | 87 | 87 | 99 | 313 |
| Periodiseringsfonder | 297 | 87 | 87 | 87 | 87 | 99 | 313 |
| Kortfristiga skulder | 156 | 375 | 380 | 38 | 83 | 83 | 43 |
| Skatteskulder | 141 | 360 | 365 | 23 | 68 | 68 | 28 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 6 361 | 6 355 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 905 | 905 | 905 | 905 | 905 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 905 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 905 | 905 | 905 | 905 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 905 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 265 | 7 417 | 7 417 | 5 599 | 2 660 | 2 588 | 1 256 | 1 256 |
| Årets inköp | 68 | – | 2 529 | 2 938 | 73 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 355 | – | 710 | – | – | – | – | – |
| Omklassificeringar | −2 865 | – | – | – | – | 1 332 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 73 | 2 938 | 2 938 | 73 | 36 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | 2 865 | 36 | 36 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- ENGELBREKTSGATAN 19, 114 32 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-06-12
Verksamhet enligt registret
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom, samt bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 882-9442
- Herberget AB
kontrollerat 2026-10-07
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-28
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2007 och har som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.