Start › Västerbottens län › Umeå
RBERG i umeå AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 260 | 975 | 1 755 | 1 350 | 1 420 | 1 557 |
| Nettoomsättning | 260 | 975 | 1 350 | 1 350 | 1 420 | 1 552 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 405 | – | 0 | 5 |
| Rörelsekostnader | 1 673 | 1 298 | 1 333 | 1 407 | 1 304 | 1 263 |
| Övriga externa kostnader | 1 043 | 425 | 423 | 442 | 361 | 323 |
| Personalkostnader | 551 | 865 | 899 | 907 | 892 | 889 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 7 | 11 | 57 | 51 | 51 |
| Rörelseresultat | −1 413 | −323 | 422 | −57 | 116 | 294 |
| Finansiella poster | 7 778 | 244 | 1 052 | 510 | 101 | 100 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 750 | 250 | 1 000 | 500 | 100 | 100 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 7 004 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 26 | 62 | 53 | 10 | 3 | 0 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 60 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 8 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 6 366 | −78 | 1 474 | 453 | 217 | 393 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 95 | 90 | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 95 | 90 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 6 366 | 17 | 1 564 | 453 | 217 | 393 |
| Skatt på årets resultat | 9 | 0 | 112 | 0 | 30 | 67 |
| Årets resultat | 6 374 | 17 | 1 453 | 453 | 187 | 326 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 803 | 2 897 | 3 563 | 2 568 | 2 373 | 2 422 |
| Anläggningstillgångar | 1 796 | 404 | 411 | 422 | 450 | 652 |
| Materiella anläggningstillgångar | 658 | 12 | 19 | 30 | 58 | 109 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | – | – | 0 | 0 | 46 | 92 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 658 | 12 | 19 | 30 | 12 | 17 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 138 | 393 | 393 | 393 | 393 | 543 |
| Andelar i intresseföretag | 44 | 73 | 73 | 73 | 73 | 73 |
| Fordringar hos intresseföretag | 520 | 320 | 320 | 320 | 320 | 470 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 574 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 7 008 | 2 493 | 3 152 | 2 145 | 1 923 | 1 770 |
| Kortfristiga fordringar | 291 | 367 | 219 | 580 | 86 | 317 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 204 |
| Övriga fordringar | 156 | 131 | 88 | 157 | 86 | 66 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 135 | 236 | 131 | 423 | 0 | 47 |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | 0 | 104 | 104 | 104 | 104 |
| Kassa och bank | 6 717 | 2 125 | 2 829 | 1 461 | 1 732 | 1 349 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 803 | 2 897 | 3 563 | 2 568 | 2 373 | 2 422 |
| Eget kapital | 7 369 | 2 603 | 2 786 | 1 934 | 1 630 | 1 593 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 7 269 | 2 503 | 2 686 | 1 834 | 1 530 | 1 493 |
| Balanserat resultat | 2 294 | 2 486 | 1 584 | 1 380 | 1 343 | 1 167 |
| Årets resultat | 6 374 | 17 | 1 453 | 453 | 187 | 326 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 95 | 185 | 185 | 185 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 95 | 185 | 185 | 185 |
| Kortfristiga skulder | 1 435 | 293 | 682 | 449 | 558 | 643 |
| Förskott från kunder | 0 | 2 | 2 | 2 | −3 | 0 |
| Leverantörsskulder | 0 | 34 | 29 | 2 | 30 | 1 |
| Skulder till koncernföretag | 1 400 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 16 | – | – | – |
| Övriga skulder | 20 | 159 | 616 | 367 | 464 | 560 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 98 | 19 | 77 | 67 | 82 |
| Eventualförpliktelser | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 209 | 200 | 250 | 150 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 834 | 1 530 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 574 | 0 | 0 | 104 | 104 | 104 | – | 47 | – | 47 |
| Årets inköp | 574 | 0 | – | – | 0 | – | 57 | – | 57 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 778 | 54 | 54 | 54 | 54 | 26 | 26 | 26 | 26 | 26 |
| Försäljningar och utrangeringar | 724 | 0 | 0 | – | −29 | – | 0 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 43 | 35 | – | 24 | 14 | 14 | 9 | 9 | 3 |
| Årets avskrivningar | 78 | 7 | 11 | – | 11 | – | 5 | – | 5 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2023-12-31 | 2023-01-01 | 2022-12-31 | 2022-01-01 | 2021-12-31 | 2021-01-01 | 2020-12-31 | 2020-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 | 230 |
| Försäljningar och utrangeringar | 230 | – | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | 230 | 184 | 184 | 138 | 138 | 92 |
| Årets avskrivningar | 0 | – | 46 | – | 46 | – | 46 | – |
Om bolaget
- Adress
- SKILJEVÄGEN 16, 904 26 UMEÅ
- Registrerat
- 2007-05-11
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet ska vara att bedriva konsult och service verksamhet inom VVS-anläggningssektorn, äga och förvalta aktier och fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 350-1004
- Rberg i Umeå AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Umeå.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-09
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall huvudsakligen bedriva konsult- och serviceverksamhet inom VVS-anläggningsområdet.
Väsentliga händelser
Under året har bolaget såld 88 st av aktierna i UPT samt köpt 84 st aktier i Fäbodgård i Umeå AB. Bolaget har under året blivit ett helägt dotterbolag till Rberg Entreprenad AB
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Rberg Entreprenad AB
Visa källuppgift
Under året har bolaget såld 88 st av aktierna i UPT samt köpt 84 st aktier i Fäbodgård i Umeå AB. Bolaget har under året blivit ett helägt dotterbolag till Rberg Entreprenad AB