Start › Kronobergs län › Ljungby
P-razzi i Ljungby AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 6 054 | 6 749 | 6 353 |
| Nettoomsättning | 6 052 | 6 617 | 6 226 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 132 | 127 |
| Rörelsekostnader | 6 250 | 6 910 | 6 775 |
| Handelsvaror | 4 005 | 4 348 | 4 165 |
| Övriga externa kostnader | 966 | 1 105 | 1 201 |
| Personalkostnader | 1 190 | 1 369 | 1 313 |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 89 | 96 |
| Rörelseresultat | −196 | −161 | −422 |
| Finansiella poster | −83 | −44 | −26 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 86 | 44 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | −279 | −205 | −448 |
| Resultat före skatt | −279 | −205 | −448 |
| Årets resultat | −279 | −205 | −448 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 373 | 2 358 | 2 039 |
| Anläggningstillgångar | 421 | 510 | 603 |
| Materiella anläggningstillgångar | 421 | 510 | 603 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 98 | 118 | 141 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 323 | 392 | 462 |
| Omsättningstillgångar | 1 952 | 1 848 | 1 436 |
| Varulager m.m. | 1 211 | 1 322 | 1 075 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 211 | 1 322 | 1 075 |
| Kortfristiga fordringar | 738 | 520 | 357 |
| Kundfordringar | 16 | 57 | 36 |
| Fordringar hos koncernföretag | 575 | 384 | 198 |
| Övriga fordringar | 96 | 34 | 34 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 51 | 46 | 90 |
| Kassa och bank | 3 | 6 | 4 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 373 | 2 358 | 2 039 |
| Eget kapital | −237 | −98 | −193 |
| Bundet eget kapital | 25 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 25 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −262 | −198 | −293 |
| Balanserat resultat | 17 | 7 | 155 |
| Årets resultat | −279 | −205 | −448 |
| Långfristiga skulder | 992 | 981 | 911 |
| Checkräkningskredit | 992 | 981 | 911 |
| Kortfristiga skulder | 1 619 | 1 474 | 1 321 |
| Förskott från kunder | 93 | 110 | 124 |
| Leverantörsskulder | 933 | 785 | 971 |
| Skatteskulder | 6 | 12 | 11 |
| Övriga skulder | 449 | 395 | 32 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 138 | 173 | 183 |
| Ställda säkerheter | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Företagsinteckningar | 1 800 | 1 800 | 1 800 |
| Eventualförpliktelser | 260 | 244 | 237 |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 140 | 300 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för P-razzi i Ljungby AB för räkenskapsåret 2022–09–01 – 2023–08–31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av P-razzi i Ljungby AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till P-razzi i Ljungby AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för P-razzi i Ljungby AB för räkenskapsåret 2021–09–01 – 2022–08–31 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av P-razzi i Ljungby AB s finansiella ställning per den 31 augusti 2022 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till P-razzi i Ljungby AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 390 | 1 390 | 1 390 | 1 390 |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 067 | 998 | 928 | 859 |
| Årets avskrivningar | 70 | 70 | 70 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 673 | 673 | 677 | 625 |
| Årets inköp | – | – | 161 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 4 | 109 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 575 | 555 | 536 | 618 |
| Årets avskrivningar | 20 | 20 | 27 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 0 | 109 | – |
Om bolaget
- Adress
- Föreningsgatan 4, 341 43 LJUNGBY
- Registrerat
- 2007-04-20
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva försäljning av konfektion jämte därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Säte
- Ljungby
- Revision
- Ja (2023-12-08)
- Årsstämma
- 2023-12-08
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Företaget bedriver försäljning av märkeskläder för dam och herr, samt försäljning av inredningsdetaljer i förhyrda lokaler i Ljungby centrum. Företaget har sitt säte i Ljungby .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Företaget har mot bakgrund av den osäkra ekonomiska utvecklingen, haft en svag lönsamhet. De senaste årens negativa resultat har fått täckas med ägartillskott och därutöver har bolagets aktiekapital satts ned med 75 tkr för förlusttäckning. Nedsättningen registrerades på Bolagsverket 2023-01-25. Kontrollbalansräkning har upprättats per 2023-04-30, vilken utvisar att övervärden finns i bolagets varulager. Denna kontrollbalansräkning behandlades på extra bolagssstämma 2023-06-19. Kontrollbalansräkning har upprättats per 2023-08-31, vilken kommer att föreläggas den ordinarie bolagsstämman under december 2023.