Start › Dalarnas län › Falun
HaaJoo AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | −63 | 16 | −22 | 245 | 157 | 99 | 147 |
| Nettoomsättning | 93 | 113 | 44 | 254 | 168 | 274 | 165 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | −156 | −98 | −66 | −9 | −52 | −175 | −17 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 40 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 20 | 57 | 204 | 234 | 218 | 206 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | 0 | 121 | 84 |
| Handelsvaror | 0 | 1 | 15 | 130 | 57 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 19 | 41 | 71 | 177 | 97 | 122 |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 3 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −75 | −4 | −79 | 42 | −77 | −119 | −59 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 | −33 | −35 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | 0 | 2 | 33 | 35 |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −4 | −79 | 42 | −79 | −152 | −93 |
| Resultat före skatt | −75 | −4 | −79 | 42 | −79 | −152 | −93 |
| Årets resultat | −75 | −4 | −79 | 42 | −79 | −152 | −93 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 93 | 280 | 254 | 362 | 351 | 520 | 604 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 93 | 280 | 254 | 362 | 351 | 520 | 604 |
| Varulager m.m. | 0 | 156 | 254 | 319 | 329 | 380 | 556 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | 380 | 556 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 0 | 156 | 254 | 319 | 329 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 0 | 0 | 2 | 7 | 99 | 48 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 18 |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 86 | 9 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 93 | – | – | 0 | 5 | 13 | 21 |
| Kassa och bank | 0 | 124 | 0 | 40 | 16 | 41 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 93 | 280 | 254 | 362 | 351 | 520 | 604 |
| Eget kapital | −17 | 58 | 62 | 141 | 100 | 99 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | −117 | −42 | −38 | 41 | 0 | −1 | 0 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | −42 | −38 | 41 | 0 | 79 | 150 | 94 |
| Årets resultat | −75 | −4 | −79 | 42 | −79 | −152 | −93 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 413 | 476 |
| Checkräkningskredit | – | – | – | – | 0 | 413 | 444 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 32 |
| Kortfristiga skulder | 109 | 222 | 192 | 221 | 252 | 9 | 27 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 5 | 8 | 4 | 19 |
| Övriga skulder | 104 | 217 | 187 | 211 | 238 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 8 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | – | 18 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 41 | 0 | −1 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 80 | 150 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 100 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 |
| Återförda avskrivningar | – | 100 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2007-04-18
- Bransch
- Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
Verksamhet enligt registret
Import och försäljning av belysningsarmaturer och trädgårdsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-04
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades 2007. Verksamheten omfattar agenturverksamhet, i huvudsak belysningsarmaturer. Bolaget har valt att inte ha någon revisor.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.