PZ i Malmö AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 746 | 3 841 | 4 614 |
| Nettoomsättning | 3 729 | 3 837 | 4 614 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | 4 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 542 | 3 345 | 3 977 |
| Handelsvaror | 2 426 | 2 052 | 2 914 |
| Övriga externa kostnader | 486 | 626 | 452 |
| Personalkostnader | 630 | 659 | 602 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat | 204 | 496 | 637 |
| Finansiella poster | −95 | −62 | −116 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | −64 | −65 | −118 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 4 | 2 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 33 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 109 | 435 | 521 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 42 | −75 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 42 | −75 |
| Resultat före skatt | 109 | 477 | 446 |
| Skatt på årets resultat | 31 | 104 | 94 |
| Årets resultat | 78 | 373 | 352 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 639 | 1 766 | 2 101 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 95 | 88 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 17 | 25 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 17 | 25 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 78 | 63 |
| Andelar i intresseföretag | 0 | 78 | 63 |
| Omsättningstillgångar | 1 639 | 1 671 | 2 013 |
| Varulager m.m. | 1 170 | 1 452 | 1 350 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 1 170 | 1 452 | 1 350 |
| Kortfristiga fordringar | 388 | 167 | 404 |
| Kundfordringar | 75 | 34 | 27 |
| Övriga fordringar | 293 | 101 | 341 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 32 | 35 |
| Kassa och bank | 81 | 52 | 259 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 639 | 1 766 | 2 101 |
| Eget kapital | 886 | 1 099 | 1 376 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 786 | 999 | 1 276 |
| Balanserat resultat | 709 | 626 | 924 |
| Årets resultat | 78 | 373 | 352 |
| Obeskattade reserver | 470 | 470 | 512 |
| Periodiseringsfonder | 470 | 470 | 512 |
| Kortfristiga skulder | 283 | 197 | 213 |
| Leverantörsskulder | 13 | 35 | 0 |
| Övriga skulder | 215 | 90 | 135 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 54 | 72 | 77 |
| Eventualförpliktelser | 51 | 58 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för PZ i Malmö AB för räkenskapsåret 2024-09-01 -- 2025-08-31. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av PZ i Malmö ABs finansiella ställning per den 31 augusti 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till PZ i Malmö AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 33 | 78 | 63 | 121 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 33 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 33 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 32 | 79 | 149 | 149 |
| Försäljningar och utrangeringar | 47 | 70 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 62 | 124 | 115 |
| Årets avskrivningar | 0 | 8 | 8 | – |
| Återförda avskrivningar | 30 | 70 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- CARL HERSLOWSGATAN 11 B, 211 47 MALMÖ
- Registrerat
- 2007-04-17
- Bransch
- Detaljhandel med tobaksvaror
Verksamhet enligt registret
Butik med försäljning av tobak och tobaksrelaterade produkter, även på internet. Företaget bedriver konsultverksamhet inriktad mot uppdragsarkeologin.
Bankgironummer
- 5908-7213
- PZ I MALMÖ AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Ja (2025-12-08)
- Årsstämma
- 2025-12-09
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver tobakshandel och teknisk konsultverksamhet. Företaget har sitt säte i Malmö .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Näthandeln har upphört i augusti 2025. Priserna på tobak har blivit mer pressade vilket påverkat bolagets marginal negativt.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.