Start › Stockholms län › Stockholm
K3 Gruppen AB
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 44 516 | 29 836 | 1 818 | 310 |
| Nettoomsättning | 44 154 | 29 804 | 1 818 | 310 |
| Övriga rörelseintäkter | 362 | 32 | – | – |
| Rörelsekostnader | 41 818 | 28 220 | 1 533 | 0 |
| Råvaror och förnödenheter | 33 592 | 21 842 | 1 357 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 6 552 | 5 643 | 158 | 0 |
| Personalkostnader | 1 669 | 734 | 17 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 2 698 | 1 616 | 286 | 310 |
| Finansiella poster | −62 | −6 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 63 | 6 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 636 | 1 611 | 285 | 310 |
| Bokslutsdispositioner | 420 | −420 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | 420 | −420 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 056 | 1 191 | 285 | 310 |
| Skatt på årets resultat | 664 | 259 | 61 | 0 |
| Årets resultat | 2 391 | 932 | 224 | 310 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 986 | 5 928 | 3 034 | 309 |
| Anläggningstillgångar | 6 051 | – | – | – |
| Immateriella anläggningstillgångar | 256 | – | – | – |
| Goodwill | 256 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 795 | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 5 795 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 935 | 5 928 | 3 034 | 309 |
| Varulager m.m. | 150 | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 150 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 300 | 4 209 | 1 781 | 309 |
| Kundfordringar | 5 113 | 4 049 | 924 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 0 | 0 | 500 | 0 |
| Övriga fordringar | 37 | 95 | 17 | −1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 149 | 65 | 340 | 310 |
| Kassa och bank | 2 486 | 1 720 | 1 253 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 986 | 5 928 | 3 034 | 309 |
| Eget kapital | 3 856 | 1 465 | 1 033 | 309 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 500 | 500 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 500 | 500 |
| Fritt eget kapital | 3 806 | 1 415 | 533 | −191 |
| Balanserat resultat | 1 415 | 483 | 309 | −501 |
| Årets resultat | 2 391 | 932 | 224 | 310 |
| Obeskattade reserver | 0 | 420 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 420 | – | – |
| Långfristiga skulder | 5 437 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 4 036 | – | – | – |
| Övriga skulder | 1 400 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 694 | 4 044 | 2 001 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 883 | 1 848 | 1 080 | 0 |
| Skulder till koncernföretag | 0 | 0 | 450 | 0 |
| Skatteskulder | 924 | 320 | 61 | 0 |
| Övriga skulder | 1 723 | 1 806 | 410 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 163 | 71 | – | – |
| Ställda säkerheter | 4 036 | – | – | – |
| Äganderättsförbehåll | 4 036 | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 3 500 | 0 | 0 | – |
| Medel att disponera | – | 1 415 | 533 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2022 | 2021 | 2020-12 | 2020-06 |
|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | 500 | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 500 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Orderingången är fortsatt stark och arbetet med att öka lönsamheten fortsätter.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamhetens omsättning och lönsamhet har påverkats av Covid-19 pandemin, men har goda förhoppningar för kommande år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget har haft flera tidigare räkenskapsår. Det här räkenskapsåret är förkortat och avser endast sex månader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 5 795 |
| Årets inköp | 5 795 |
Goodwill
| Post | 2022-12-31 |
|---|---|
| Anskaffningsvärde | 260 |
| Ackumulerade avskrivningar | 4 |
| Årets avskrivningar | 4 |
Om bolaget
- Adress
- TOMTEBOGATAN 19, 113 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2007-03-26
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva byggentreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5574-0633
- K3 Gruppen AB
kontrollerat 2026-10-06
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2024-10-03
- Senaste annonsen
- 2024-10-09
Annonser per år
| År | 2024 |
|---|---|
| Annonser | 2 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-02-24
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Aktiebolaget bedriver byggentreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholms län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
GVO AB
Visa källuppgift
Bolaget är ett dotterbolag till GVO AB, med organisationsnummer 559234-3643 och säte i Stockholms län.