Start › Örebro län › Hallsberg
Hallsbergs Brodyr Aktiebolag
Utveckling3 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 942 | 3 507 | 3 526 |
| Nettoomsättning | 3 436 | 3 068 | 3 072 |
| Övriga rörelseintäkter | 506 | 439 | 454 |
| Rörelsekostnader | 3 911 | 3 526 | 3 093 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 486 | 1 080 | 966 |
| Övriga externa kostnader | 566 | 512 | 454 |
| Personalkostnader | 1 758 | 1 828 | 1 567 |
| Av- och nedskrivningar | 101 | 106 | 106 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 31 | −20 | 433 |
| Finansiella poster | −23 | −23 | −11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 23 | 23 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 8 | −43 | 422 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 108 | −108 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 108 | −108 |
| Resultat före skatt | 8 | 65 | 314 |
| Skatt på årets resultat | 4 | 17 | 72 |
| Årets resultat | 4 | 48 | 242 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 553 | 1 653 | 2 110 |
| Anläggningstillgångar | 648 | 750 | 856 |
| Materiella anläggningstillgångar | 648 | 750 | 856 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 624 | 702 | 780 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 25 | 47 | 76 |
| Omsättningstillgångar | 905 | 903 | 1 255 |
| Varulager m.m. | 172 | 123 | 98 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 98 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 172 | 123 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 425 | 427 | 527 |
| Kundfordringar | 338 | 342 | 346 |
| Övriga fordringar | 87 | 85 | 182 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 307 | 353 | 629 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 553 | 1 653 | 2 110 |
| Eget kapital | 569 | 585 | 637 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 469 | 485 | 537 |
| Överkursfond | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 465 | 437 | 294 |
| Årets resultat | 4 | 48 | 242 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 108 |
| Periodiseringsfonder | – | 0 | 108 |
| Långfristiga skulder | 489 | 622 | 253 |
| Skulder till kreditinstitut | 489 | 622 | 253 |
| Kortfristiga skulder | 494 | 446 | 1 113 |
| Leverantörsskulder | 230 | 171 | 881 |
| Skatteskulder | 0 | 6 | 55 |
| Övriga skulder | 108 | 108 | 71 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 157 | 160 | 106 |
| Ställda säkerheter | 760 | 760 | 460 |
| Företagsinteckningar | 760 | 760 | 460 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 20 | – |
| Medel att disponera | 469 | 485 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Försäljningen bedöms komma att ligga på samma nivå som 2020 och troligen inte sjunka. Branschexperterna tror inte på någon ökning till tidiga nivåer som var innan Covid-19 förens 2022. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 770 | 770 | 770 | 715 |
| Årets inköp | – | – | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 745 | 722 | 694 | 666 |
| Årets avskrivningar | 23 | 28 | 28 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 911 | 911 | 911 | 291 |
| Årets inköp | – | – | 620 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 287 | 209 | 131 | 52 |
| Årets avskrivningar | 78 | 78 | 78 | – |
Om bolaget
- Adress
- ESPLANADEN 1, 694 35 HALLSBERG
- Registrerat
- 2007-03-09
- Bransch
- Övrig textilietillverkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall vara verksam inom brodyrbranschen inom reklam och bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget bedriver också försäljning av skyltar, reklamvaror och kläder och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5268-4289
- HALLSBERGS BRODYR AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-01-26
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Hallsberg registrerades år 2007 och bedriver verksamhet inom profil reklam. I verksamheten finns egen produktion av Brodyr, tryck av textiler, gravyr, skyltar och bildekor.
Väsentliga händelser
Det var ett bra år fram till Covid19 startade där vi ökade vår omsättning men det egna kapitalet påverkades. Om inte Covid19 hade kommit så beräknas att vår omsättning hade ökat med ca 500.000 kr till och det egna kapitalet hade vart bättre.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.