Start › Östergötlands län › Ödeshög
Gillsåsen Fastighets Aktiebolag
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 286 | 3 277 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 181 | 2 179 | – | – |
| Finansiella poster | −277 | −287 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 263 | 302 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 904 | 1 892 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −380 | 1 425 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 524 | 3 317 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 314 | 715 | – | – |
| Årets resultat | 1 210 | 2 602 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 286 | 29 980 | 30 256 | 31 855 |
| Anläggningstillgångar | 27 129 | 27 981 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 129 | 27 981 | – | – |
| Byggnader och mark | 27 129 | 27 981 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 157 | 1 999 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 157 | 1 999 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 1 157 | 1 999 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 286 | 29 980 | – | – |
| Eget kapital | 1 382 | 3 972 | – | – |
| Bundet eget kapital | 165 | 167 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Uppskrivningsfond | 65 | 67 | 69 | – |
| Fritt eget kapital | 1 218 | 3 805 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 | 1 203 | – | – |
| Årets resultat | 1 210 | 2 602 | – | – |
| Obeskattade reserver | 380 | 0 | – | – |
| Avsättningar | 1 332 | 1 254 | – | – |
| Långfristiga skulder | 21 300 | 22 500 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 21 300 | 22 500 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 892 | 2 254 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 1 200 | 1 200 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 0 | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 1 245 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 429 | 440 | – | – |
| Övriga skulder | 636 | 429 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 358 | 185 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Verksamhetens art och inriktning
Information om verksamheten Bolaget, med säte i Göteborg, förvärvar, äger, utvecklar och förvaltar fast egendom samt upplåter nyttjanderätt till fast egendom.
Källfält: se-gen-base:VerksamhetenArtInriktning
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Framtida utveckling, risker och osäkerhet
Förväntad framtida utveckling samt väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer Bolagets framtida utveckling förväntas fortsätta som tidigare enligt den huvudinriktning som ägarna och styrelsen beslutat. De risker som främst kan komma att påverka bolaget är allmänna konjunkturberoende risker, utveckling på räntemarknaden, marknadens avkastningskrav och efterfrågan på lokaler.
Källfält: se-gen-base:FramtidaUtvecklingVasentligaRiskerOsakerhetsfaktorer
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Gillsåsen Fastighets Aktiebolag för räkenskapsåret 1 januari 2021 till 31 december 2021. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Gillsåsen Fastighets Aktiebolags finansiella ställning per 31 december 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Gillsåsen Fastighets Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 38 186 | 38 186 | 38 186 |
| Ackumulerade avskrivningar | 11 138 | 10 289 | 9 440 |
| Årets avskrivningar | 849 | 849 | – |
| Ackumulerade uppskrivningar | 81 | 84 | 86 |
Om bolaget
- Adress
- Box 33, 599 21 ÖDESHÖG
- Registrerat
- 2007-03-08
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall ha till ändamål för sin verksamhet att direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bolag, förvärva, förädla, äga och avyttra fast egendom och värdepapper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K3
- Revision
- Ja (2022-03-28)
- Revisionsfirma
- Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
- Årsstämma
- 2022-04-04
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2021 | 63 kB | Öppna |