Appleseed Holding AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 1 | 5 | 8 | 6 | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 1 | 5 | 8 | 6 | 0 | 1 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −1 | −5 | −8 | −6 | 0 | −1 |
| Finansiella poster | 13 291 | 13 894 | 18 481 | 14 667 | 15 011 | 14 003 | 7 095 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 13 000 | 13 500 | 16 500 | 16 000 | 15 000 | 13 835 | 6 860 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 48 | – | – | – | – | 168 | 95 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 247 | 395 | 601 | 55 | 11 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −1 380 | 1 380 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 4 | 0 | 0 | 8 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 289 | 13 894 | 18 477 | 14 658 | 15 004 | 14 003 | 7 095 |
| Resultat före skatt | 13 289 | 13 894 | 18 477 | 14 658 | 15 004 | 14 003 | 7 095 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 33 | 123 | 8 | 1 | 36 | 20 |
| Årets resultat | 13 239 | 13 861 | 18 354 | 14 650 | 15 003 | 13 967 | 7 074 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 115 975 | 105 296 | 91 911 | 73 935 | 59 888 | 45 809 | 32 609 |
| Anläggningstillgångar | 52 426 | 49 926 | 42 877 | 36 075 | 19 990 | 10 345 | 7 245 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 52 426 | 49 926 | 42 877 | 36 075 | 19 990 | 10 345 | 7 245 |
| Andelar i koncernföretag | 13 000 | 13 500 | 16 500 | 16 000 | – | −13 835 | −6 857 |
| Andelar i intresseföretag | 25 | 25 | 25 | 25 | 150 | 265 | 465 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | – | 0 | 240 | 440 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 372 | 372 | 372 | 400 | 400 | 400 | 199 |
| Andra långfristiga fordringar | 52 029 | 49 529 | 42 480 | 35 650 | 19 440 | 9 440 | 6 140 |
| Omsättningstillgångar | 63 549 | 55 370 | 49 034 | 37 860 | 39 898 | 35 464 | 25 365 |
| Kortfristiga fordringar | 52 006 | 47 705 | 41 713 | 22 705 | 19 621 | 26 871 | 24 014 |
| Fordringar hos intresseföretag | 52 005 | 47 705 | 41 705 | 22 705 | 19 585 | 26 871 | 24 014 |
| Övriga fordringar | 1 | 0 | 8 | 0 | 36 | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 26 | 26 | 26 | 1 066 | 9 041 | 130 | 378 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 26 | 26 | 26 | 1 066 | 9 041 | 130 | 378 |
| Kassa och bank | 11 517 | 7 639 | 7 294 | 14 089 | 11 236 | 8 464 | 973 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 115 975 | 105 296 | 91 911 | 73 935 | 59 888 | 45 809 | 32 609 |
| Eget kapital | 115 859 | 105 121 | 91 760 | 73 907 | 59 756 | 45 253 | 31 686 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 115 759 | 105 021 | 91 660 | 73 807 | 59 656 | 45 153 | 31 586 |
| Balanserat resultat | 102 521 | 91 160 | 73 307 | 59 156 | 44 653 | 31 186 | 24 511 |
| Årets resultat | 13 239 | 13 861 | 18 354 | 14 650 | 15 003 | 13 967 | 7 074 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 260 | 460 |
| Skulder till intresseföretag | – | – | – | – | – | 240 | 440 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | 20 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 116 | 176 | 151 | 29 | 132 | 296 | 464 |
| Skatteskulder | 116 | 156 | 131 | 9 | 37 | 56 | 24 |
| Övriga skulder | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | – | 0 | 240 | 440 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Eventualförpliktelser | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 59 656 | 45 153 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 25 | 25 | 25 | 25 | 150 | 265 | 465 | 295 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 220 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 0 | 125 | 115 | 200 | 50 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 13 000 | 13 500 | −13 835 | −6 857 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 52 029 | 49 529 | 42 480 | 37 030 | 19 440 | 9 440 |
| Årets inköp | 2 500 | 7 049 | 5 450 | 17 590 | 10 000 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 1 380 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | – | – | 0 | 1 380 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 372 | 372 | 372 | 400 | 400 | 400 | 199 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 0 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 28 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 1067, 221 04 LUND
- Registrerat
- 2007-02-13
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 249-7576
- Appleseed Holding AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Lund
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Styrelsens säte: Lund Allmänt om verksamheten Bolaget, med säte i Lund, bedriver förvaltning av värdepapper.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.