Start › Stockholms län › Nacka
Swedish Chameleon AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 50 | 233 | 77 | 155 | 661 | 1 170 |
| Nettoomsättning | 50 | 233 | 78 | 156 | 547 | 1 058 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | 0 | −10 | 112 | 113 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | −1 | 8 | 2 | −1 |
| Rörelsekostnader | 79 | 170 | 157 | 329 | 642 | 1 142 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 93 | 3 | 90 | 291 | 697 |
| Övriga externa kostnader | 76 | 43 | 66 | 87 | 198 | 239 |
| Personalkostnader | 3 | 35 | 83 | 121 | 138 | 159 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 6 | 32 | 16 | 47 |
| Rörelseresultat | −29 | 62 | −80 | −174 | 19 | 28 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −3 | −1 | −1 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −29 | 63 | −83 | −176 | 18 | 25 |
| Resultat före skatt | −29 | 63 | −83 | −176 | 18 | 25 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | −29 | 63 | −83 | −176 | 18 | 25 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 217 | 271 | 169 | 319 | 331 | 510 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 32 | 47 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 6 | 32 | 47 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 6 | 32 | 47 |
| Omsättningstillgångar | 217 | 271 | 169 | 313 | 300 | 462 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 0 | 3 | 13 | 125 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 0 | 3 | 13 | 125 |
| Kortfristiga fordringar | 119 | 118 | 115 | 116 | 14 | 8 |
| Kundfordringar | 77 | 77 | 77 | 77 | 5 | 5 |
| Övriga fordringar | 41 | 41 | 35 | 39 | 9 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 0 | 3 | – | – | – |
| Kassa och bank | 98 | 153 | 54 | 194 | 273 | 330 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 217 | 271 | 169 | 319 | 331 | 510 |
| Eget kapital | 10 | 99 | 36 | 119 | 295 | 500 |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Reservfond | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Fritt eget kapital | −103 | −14 | −76 | 6 | 182 | 387 |
| Balanserat resultat | −74 | −76 | 6 | 182 | 387 | 588 |
| Årets resultat | −29 | 63 | −83 | −176 | −206 | −201 |
| Kortfristiga skulder | 207 | 172 | 133 | 200 | 37 | 9 |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 4 | 15 | 8 | 6 |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 0 | 0 | −35 | −33 |
| Övriga skulder | 127 | 150 | 107 | 165 | 38 | 17 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 80 | 20 | 22 | 20 | 26 | 20 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 182 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Minskningen beror på att företaget har ndskalat verksamheten och säljer dagsläget betydligt mindre än under tidigare perioder. Övriga intäkter och kostnader har anpassats efter den minskade verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Avyttring av företagsbil 105'000 kr inkl moms
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Det rådande läget i världen har påverkat företagets möjligheter att sälja fysiska produkter. Under 2023 utforskade företaget möjligheten att ta sig in på andra marknader.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte släppt några nya produkter under året varpå företagets nettoomsättning minskat med totalt 71%.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 314 | 314 | 314 | 314 | 308 | 308 | 308 |
| Årets inköp | – | – | – | 6 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 314 | 314 | 314 | 308 | 276 | 261 | 213 |
| Årets avskrivningar | – | – | 6 | 32 | 16 | 47 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- DUVNÄSVÄGEN 5, 131 42 NACKA
- Registrerat
- 2007-02-08
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av tillbehör för film-industrin. Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av inredningsdetaljer
Bankgironummer
- 5982-4821
- Swedish Chameleon AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-18
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget konstruerar, bygger och säljer tillbehör för kameraindustrin. Försäljningen sker främst i Europa men även i övriga världen. Företaget utför även uppdrag inom fotografering, filmning, webb och TV-produktion. Företaget har sitt säte i Nacka
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.