Start › Södermanlands län › Hållsta
T M Grandin construction & trading AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 18 657 | 14 700 |
| Nettoomsättning | 18 645 | 14 562 |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 138 |
| Rörelsekostnader | 18 096 | 13 739 |
| Handelsvaror | 16 460 | 12 164 |
| Övriga externa kostnader | 1 139 | 958 |
| Personalkostnader | 413 | 566 |
| Av- och nedskrivningar | 83 | 51 |
| Rörelseresultat | 561 | 962 |
| Finansiella poster | −194 | −152 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | −48 | −8 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 146 | 144 |
| Resultat efter finansiella poster | 367 | 810 |
| Bokslutsdispositioner | 380 | 90 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 380 | 90 |
| Resultat före skatt | 747 | 900 |
| Skatt på årets resultat | 173 | 207 |
| Årets resultat | 574 | 693 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 238 | 7 891 |
| Anläggningstillgångar | 1 624 | 1 708 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 624 | 1 708 |
| Byggnader och mark | 1 448 | 1 479 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 176 | 229 |
| Omsättningstillgångar | 6 614 | 6 183 |
| Varulager m.m. | 5 423 | 5 889 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 5 423 | 5 889 |
| Kortfristiga fordringar | 1 045 | 273 |
| Kundfordringar | 967 | 199 |
| Övriga fordringar | 13 | 2 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 65 | 72 |
| Kassa och bank | 145 | 21 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 238 | 7 891 |
| Eget kapital | 2 866 | 2 469 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 766 | 2 369 |
| Balanserat resultat | 2 192 | 1 676 |
| Årets resultat | 574 | 693 |
| Obeskattade reserver | 0 | 380 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 380 |
| Långfristiga skulder | 3 130 | 3 992 |
| Skulder till kreditinstitut | 726 | 0 |
| Checkräkningskredit | 1 777 | 3 084 |
| Övriga skulder | 627 | 909 |
| Kortfristiga skulder | 2 242 | 1 049 |
| Skulder till kreditinstitut | 359 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 293 | 591 |
| Skatteskulder | 0 | 22 |
| Övriga skulder | 505 | 318 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 85 | 118 |
| Företagsinteckningar | 5 000 | 5 000 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 183 | – |
| Medel att disponera | 2 766 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
År 2021 har fortsatt bra men det börjar bli brist på maskiner då nytillverkningen har legat nere under stora delar av 2020. Vi ser med viss tillförsikt fram mot hösten och hoppas att bristen på maskiner blir kortvarig.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för T M Grandin Construction & Trading AB för år 2020. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av T M Grandin Construction & Trading ABs finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till T M Grandin Construction & Trading AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 530 | 1 530 | 1 530 | 1 530 |
| Ackumulerade avskrivningar | 82 | 51 | 51 | 20 |
| Årets avskrivningar | 31 | – | 31 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2020-01-01 | 2019-12-31 | 2019-01-01 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 447 | 447 | 447 | 230 |
| Årets inköp | 0 | – | 217 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 272 | 219 | 219 | 198 |
| Årets avskrivningar | 53 | – | 21 | – |
Om bolaget
- Adress
- NÄCKVÄGEN 8, 633 70 HÅLLSTA
- Registrerat
- 2007-02-02
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva bygg- och konsultverksamhet, produktutveckling, handel med bilar, maskiner och utrustning inom lantbruk, hästnäring, växthus och byggnadsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5924-4384
- TM GRANDIN CONSTRUCTION & TRADING
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2021-06-24
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedrtiver handel med maskiner, fordon och utrustning inom byggnads, entreprenad, lantbruk och bilbranschen samt byggnadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Företagets säte är Eskilstuna kommun
Väsentliga händelser
År 2020 började oroligt då Covid-19 innebar begränsningar av rörligheten och inga affärsresor eller event blev av. Under feb till maj var våra kunder som är småföretagare avvaktande och ville se hur världsläget utvecklades. I maj kom äntligen marknaden igång då bygg- och anläggningsföretagen inte påverkats nämnvärt av restriktionerna och det fanns ett uppdämt behov av entreprenadmaskiner. Hösten och vintern blev bra.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2020 | 87 kB | Öppna |