Start › Stockholms län › Enskede
Ernaw AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 150 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 150 | 0 |
| Rörelsekostnader | 118 | 91 | 1 | 2 | 2 | 2 | 8 | 854 | 696 | 110 |
| Övriga externa kostnader | 118 | −7 | 1 | 2 | 2 | 2 | 8 | 52 | 27 | 101 |
| Personalkostnader | – | 97 | – | – | – | – | 0 | 803 | 669 | 9 |
| Rörelseresultat | −118 | −91 | −1 | −2 | −2 | −2 | −8 | −854 | −546 | −110 |
| Finansiella poster | 904 | 1 555 | 653 | 191 | 113 | 77 | 128 | 91 | 729 | 11 014 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | −9 | 225 | 10 776 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −3 | 0 | 351 | 183 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 905 | 1 555 | 699 | 212 | 133 | 87 | 144 | 100 | 153 | 55 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 0 | 46 | 22 | 20 | 10 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 785 | 1 464 | 652 | 189 | 111 | 75 | 120 | −763 | 182 | 10 904 |
| Resultat före skatt | 785 | 1 464 | 652 | 189 | 111 | 75 | 120 | −763 | 182 | 10 904 |
| Skatt på årets resultat | 58 | 225 | – | 0 | −10 | 4 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 728 | 1 239 | 652 | 189 | 121 | 71 | 120 | −763 | 182 | 10 904 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 28 684 | 28 338 | 27 074 | 26 619 | 26 617 | 26 689 | 26 913 | 27 222 | 28 027 | 27 939 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 | 62 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 | 62 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 | 62 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 2 275 | 2 916 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 | 62 |
| Omsättningstillgångar | 28 684 | 28 338 | 27 074 | 26 619 | 26 617 | 26 689 | 26 913 | 27 222 | 27 965 | 27 877 |
| Kortfristiga fordringar | 46 | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 2 282 | 2 916 |
| Övriga fordringar | 7 | – | – | – | – | – | 0 | 6 | 2 282 | 2 916 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 39 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 16 894 | 10 388 | 15 145 | 8 904 | 9 212 | 9 130 | 9 084 | 8 991 | 8 939 | 2 974 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 16 894 | 10 388 | 15 145 | 8 904 | 9 212 | 9 130 | 9 084 | 8 991 | 8 939 | 2 974 |
| Kassa och bank | 11 744 | 17 950 | 11 929 | 17 714 | 17 404 | 17 559 | 17 829 | 18 224 | 16 744 | 21 987 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 28 684 | 28 338 | 27 074 | 26 619 | 26 617 | 26 689 | 26 913 | 27 222 | 28 027 | 27 939 |
| Eget kapital | 28 627 | 28 109 | 27 074 | 26 617 | 26 615 | 26 678 | 26 883 | 27 064 | 27 996 | 27 977 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 28 577 | 28 059 | 27 024 | 26 567 | 26 565 | 26 628 | 26 833 | 27 014 | 27 946 | 27 927 |
| Balanserat resultat | 27 849 | 26 819 | 26 372 | 26 378 | 26 444 | 26 557 | 26 714 | 27 777 | 27 764 | 17 023 |
| Årets resultat | 728 | 1 239 | 652 | 189 | 121 | 71 | 120 | −763 | 182 | 10 904 |
| Kortfristiga skulder | 58 | 230 | 0 | 2 | 2 | 12 | 30 | 158 | 31 | −38 |
| Skatteskulder | 58 | 225 | – | – | 0 | 10 | – | 0 | −18 | 0 |
| Övriga skulder | 0 | 4 | 0 | 2 | 2 | 2 | 30 | 158 | 49 | −38 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 222 | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 271 | 300 | 169 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 26 567 | 26 565 | 26 628 | 26 833 | 27 014 | 27 946 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 62 | 62 | 62 |
| Försäljningar och utrangeringar | 62 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 2 275 | 2 916 |
Om bolaget
- Adress
- STOCKHOLMSVÄGEN 83, 122 63 ENSKEDE
- Registrerat
- 2006-12-14
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning.
Bankgironummer
- 5815-9005
- WEAB WANRE ERICSON REDOVISNING AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-01-19
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver kapitalförvaltning. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 239 kB | Öppna |
| 2024 | 239 kB | Öppna |
| 2023 | 239 kB | Öppna |
| 2022 | 239 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 239 kB | Öppna |
| 2019 | 238 kB | Öppna |
| 2018 | 240 kB | Öppna |
| 2017 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
ANDSTI Invest AB (62%)
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=ANDSTI Invest AB (62%); KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=556571-9050; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm