Start › Stockholms län › Stockholm
AM Kommunikation Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 22 | 50 | 11 | 134 | 424 | 383 | 760 | 827 |
| Nettoomsättning | 0 | 8 | 11 | 91 | 264 | 340 | 760 | 827 |
| Övriga rörelseintäkter | 22 | 43 | 0 | 42 | 160 | 43 | – | – |
| Rörelsekostnader | 72 | 77 | 64 | 217 | 359 | 459 | 678 | 844 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 19 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 6 | 8 | 39 | 54 | 159 |
| Övriga externa kostnader | 62 | 46 | 49 | 71 | 85 | 86 | 120 | 159 |
| Personalkostnader | 2 | 4 | 7 | 133 | 257 | 325 | 493 | 515 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 11 | 10 |
| Rörelseresultat | −50 | −27 | −52 | −84 | 65 | −76 | 82 | −17 |
| Finansiella poster | −36 | −42 | −33 | −17 | −17 | −16 | −17 | −15 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 36 | 43 | 33 | 17 | 17 | 16 | 17 | 15 |
| Resultat efter finansiella poster | −86 | −69 | −86 | −101 | 49 | −92 | 65 | −32 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | 74 | −17 | 37 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | 0 | 74 | −17 | 36 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Resultat före skatt | −86 | −69 | −86 | −101 | 49 | −18 | 49 | 6 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | 0 | 11 | 2 |
| Årets resultat | −86 | −69 | −86 | −101 | 41 | −18 | 38 | 4 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 485 | 1 556 | 1 538 | 1 616 | 1 787 | 1 738 | 1 968 | 1 987 |
| Anläggningstillgångar | 1 467 | 1 476 | 1 484 | 1 493 | 1 501 | 1 510 | 1 518 | 1 529 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 467 | 1 476 | 1 484 | 1 493 | 1 501 | 1 510 | 1 518 | 1 529 |
| Byggnader och mark | 1 467 | 1 476 | 1 484 | 1 493 | 1 501 | 1 510 | 1 518 | 1 526 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 17 | 81 | 54 | 123 | 286 | 228 | 450 | 458 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 31 | 25 | 0 | 54 | 18 | 109 | 163 |
| Kundfordringar | 0 | 22 | 18 | 0 | 38 | 0 | 54 | 66 |
| Övriga fordringar | 7 | 9 | 7 | 0 | 16 | 13 | 55 | 97 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 1 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 11 | 50 | 29 | 123 | 231 | 210 | 341 | 294 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 485 | 1 556 | 1 538 | 1 616 | 1 787 | 1 738 | 1 968 | 1 987 |
| Eget kapital | 536 | 622 | 691 | 777 | 878 | 837 | 854 | 831 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 436 | 522 | 591 | 677 | 778 | 737 | 754 | 731 |
| Balanserat resultat | 522 | 591 | 677 | 778 | 737 | 754 | 716 | 727 |
| Årets resultat | −86 | −69 | −86 | −101 | 41 | −18 | 38 | 4 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 74 | 58 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 74 | 58 |
| Långfristiga skulder | 724 | 749 | 773 | 798 | 823 | 841 | 853 | 939 |
| Skulder till kreditinstitut | 724 | 749 | 773 | 798 | 823 | 841 | 853 | 878 |
| Övriga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 62 |
| Kortfristiga skulder | 225 | 186 | 74 | 41 | 87 | 60 | 186 | 158 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 25 | – | – | 0 | 25 | 25 |
| Leverantörsskulder | 0 | 26 | 0 | 2 | 2 | 4 | 1 | 9 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 8 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | 214 | 127 | 16 | 32 | 74 | 38 | 76 | 107 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 33 | 33 | 8 | 10 | 10 | 76 | 10 |
| Ställda säkerheter | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 |
| Fastighetsinteckningar | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 | 1 250 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 677 | 778 | 737 | 754 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att verksamheten varit vilande under större delen av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a att verksamheten har varit vilande under större delen av året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av pandemin genom tappad försäljning. De åtgärder som vidtagits gör att företaget hittills klarat krisen. Företaget är däremot i behov av fortsatta stödåtgärder en tid, men börjar se en vändning på marknaden.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med 55% jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder med anledning av coronapandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft negativ påverkan på företagets verksamhet. Företaget har efter räkenskapsårets utgång drabbats av pandemin genom tappad försäljning. De åtgärder som vidtagits gör att företaget hittills klarat krisen. Företaget är däremot i behov av fortsatta stödåtgärder en tid, men börjar se en vändning på marknaden.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 421 |
| Ackumulerade avskrivningar | 151 | 142 | 134 | 126 | 117 | 109 | 100 | 92 | 83 |
| Årets avskrivningar | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 14 | 33 | 33 |
| Försäljningar och utrangeringar | 14 | 19 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 14 | 30 | 29 |
| Årets avskrivningar | – | 3 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 14 | 19 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- BALTZAR VON PLATENS GATA 11 NB, 112 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2006-11-20
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rekryteringsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5262-9185
- AM KOMMUNIKATION AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-15
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver rekryteringsverksamhet. Verksamheten har till största delen varit vilande under året. Företaget har sitt säte i Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.