Skogs & Jordbruksgruppen i Skåne AB
Utveckling11 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 193 | 2 331 | 1 816 | 1 937 | 5 519 | 3 285 | 2 411 | 1 534 |
| Nettoomsättning | 2 193 | 2 133 | 1 816 | 1 937 | 5 464 | 3 285 | 2 411 | 1 534 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 198 | – | 0 | 55 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 681 | 2 059 | 1 853 | 2 156 | 2 210 | 1 657 | 1 740 | 1 620 |
| Handelsvaror | 170 | 230 | 126 | 251 | 346 | 217 | 360 | 197 |
| Övriga externa kostnader | 581 | 466 | 392 | 574 | 622 | 353 | 379 | 418 |
| Personalkostnader | 808 | 1 270 | 1 223 | 1 220 | 1 168 | 1 024 | 941 | 956 |
| Av- och nedskrivningar | 121 | 93 | 111 | 111 | 74 | 63 | 59 | 49 |
| Rörelseresultat | 512 | 272 | −36 | −220 | 3 309 | 1 628 | 672 | −86 |
| Finansiella poster | 99 | 101 | 139 | 61 | 12 | 1 | 4 | −2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 25 | 20 | 21 | 15 | 9 | 1 | 2 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 76 | 82 | 121 | 48 | 4 | 1 | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −3 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 611 | 373 | 102 | −159 | 3 321 | 1 629 | 676 | −89 |
| Bokslutsdispositioner | −52 | −296 | 200 | 494 | −948 | −400 | −13 | 152 |
| Förändring av periodiseringsfonder | −40 | 0 | 200 | 412 | −795 | −412 | 0 | 149 |
| Förändring av överavskrivningar | −12 | −296 | 0 | 82 | −153 | 12 | −13 | 3 |
| Resultat före skatt | 559 | 78 | 302 | 335 | 2 373 | 1 230 | 663 | 63 |
| Skatt på årets resultat | 130 | 28 | 73 | 58 | 491 | 264 | 143 | 19 |
| Övriga skatter | 1 | 1 | 2 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 428 | 48 | 227 | 277 | 1 881 | 965 | 519 | 44 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 094 | 6 712 | 7 202 | 14 786 | 18 664 | 16 384 | 4 553 | 2 847 |
| Anläggningstillgångar | 1 313 | 1 434 | 955 | 1 066 | 1 178 | 685 | 747 | 674 |
| Materiella anläggningstillgångar | 851 | 973 | 494 | 605 | 716 | 280 | 342 | 269 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 851 | 973 | 494 | 605 | 716 | 280 | 342 | 269 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 461 | 461 | 461 | 461 | 461 | 405 | 405 | 405 |
| Andelar i intresseföretag | 405 | 405 | 405 | 405 | 405 | 405 | 405 | 405 |
| Andra långfristiga fordringar | 56 | 56 | 56 | 56 | 56 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 781 | 5 278 | 6 247 | 13 720 | 17 487 | 15 699 | 3 806 | 2 173 |
| Kortfristiga fordringar | 106 | 75 | 163 | 51 | 22 | 43 | 77 | 59 |
| Kundfordringar | 72 | 75 | 163 | 23 | 22 | 43 | 70 | 46 |
| Övriga fordringar | 33 | 0 | 0 | 28 | – | – | 6 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Kortfristiga placeringar | 1 274 | 1 181 | 917 | 855 | 511 | 359 | 68 | 49 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 274 | 1 181 | 917 | 855 | 511 | 359 | 68 | 49 |
| Kassa och bank | 5 401 | 4 022 | 5 167 | 12 814 | 16 954 | 15 297 | 3 661 | 2 065 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 094 | 6 712 | 7 202 | 14 786 | 18 664 | 16 384 | 4 553 | 2 847 |
| Eget kapital | 5 629 | 5 202 | 5 153 | 4 926 | 4 648 | 2 767 | 1 802 | 1 282 |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Fritt eget kapital | 5 429 | 5 002 | 4 953 | 4 726 | 4 448 | 2 567 | 1 602 | 1 082 |
| Balanserat resultat | 5 002 | 4 953 | 4 726 | 4 448 | 2 567 | 1 602 | 1 082 | 1 038 |
| Årets resultat | 428 | 48 | 227 | 277 | 1 881 | 965 | 519 | 44 |
| Obeskattade reserver | 1 175 | 1 123 | 828 | 1 028 | 1 522 | 574 | 174 | 161 |
| Periodiseringsfonder | 635 | 595 | 595 | 795 | 1 206 | 412 | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | 540 | 529 | 233 | 233 | 315 | 162 | 174 | 161 |
| Långfristiga skulder | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 91 | 90 |
| Övriga skulder | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 90 | 91 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 1 200 | 297 | 1 131 | 8 743 | 12 404 | 12 954 | 2 486 | 1 314 |
| Leverantörsskulder | 2 | 46 | 10 | 106 | 44 | 28 | 63 | 115 |
| Skatteskulder | 95 | 41 | 47 | 142 | 571 | 315 | 85 | −41 |
| Övriga skulder | 1 095 | 203 | 1 067 | 8 488 | 11 782 | 12 604 | 2 331 | 1 233 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 448 | 2 567 | 1 602 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 214 | 1 214 | 965 | 965 | 965 | 478 | 478 | 345 | 345 |
| Årets inköp | – | 594 | – | – | 620 | – | 133 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 345 | – | – | 133 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 363 | 241 | 471 | 360 | 249 | 198 | 135 | 76 | 27 |
| Årets avskrivningar | 121 | 93 | 111 | 111 | 74 | 63 | 59 | 49 | – |
| Återförda avskrivningar | – | 323 | – | – | 23 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- GYLLEBO BORGVÄG 12, 272 97 GÄRSNÄS
- Registrerat
- 2006-11-15
- Bransch
- Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva förmedling av kontakter mellan köpare och säljare av fast och lös egendom och bedriva konsultverksamhet och rådgivning avseelde fast och lös egendom inom skog- och jordbrukssektorn, bedriva förvaltning av fast och lös egendom, äga och förvalta fast och lös egendom samt i övrigt bedriva verksamhet förenlig med angivna verksamheter.
Bankgironummer
- 5303-2173
- SKOGS & JORDBRUKSGRUPPEN I SKÅNE AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Simrishamn
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-07
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Verksamheten har under året bedrivits av Martin Lindskog med inriktning på mäkleri, värdering av lantbruksfastigheter, deklarationer mm. Verksamheten har bedrivits på två kontor, ett i Hässleholm och ett i Simrishamn. Företaget har sitt säte i Simrishamn .