Start › Västra Götalands län › Göteborg
Macrinus Förvaltning AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 622 | 5 539 | 5 460 |
| Nettoomsättning | 5 622 | 5 533 | 5 411 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | 49 |
| Rörelsekostnader | 6 384 | 5 228 | 4 723 |
| Råvaror och förnödenheter | 241 | 1 323 | 2 817 |
| Övriga externa kostnader | 2 854 | 1 091 | 830 |
| Personalkostnader | 3 277 | 2 802 | 1 071 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 5 |
| Rörelseresultat | −762 | 311 | 737 |
| Finansiella poster | −450 | −642 | −667 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | −10 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 0 | −3 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 418 | 569 | 562 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 43 | 73 | 92 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 212 | −331 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −935 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 143 |
| Lämnade koncernbidrag | – | 0 | 1 078 |
| Resultat före skatt | −1 212 | −331 | −865 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 35 | 0 |
| Årets resultat | −1 212 | −366 | −865 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 278 | 887 | 1 143 |
| Anläggningstillgångar | 29 | 41 | 21 |
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 41 | 21 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 29 | 41 | 21 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 249 | 846 | 1 122 |
| Kortfristiga fordringar | 240 | 756 | 1 085 |
| Kundfordringar | 0 | 485 | 970 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | 0 | 48 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 211 | 0 |
| Övriga fordringar | 240 | 61 | 6 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 60 |
| Kassa och bank | 9 | 90 | 37 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 278 | 887 | 1 143 |
| Eget kapital | −1 955 | −742 | −376 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | −2 055 | −842 | −476 |
| Balanserat resultat | −842 | −476 | 388 |
| Årets resultat | −1 212 | −366 | −865 |
| Kortfristiga skulder | 2 233 | 1 630 | 1 520 |
| Leverantörsskulder | 68 | 431 | 383 |
| Skatteskulder | – | 0 | 87 |
| Övriga skulder | 2 138 | 1 193 | 822 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 28 | 5 | 228 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −2 055 | −842 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Efter räkenskapsårets utgång har stora delar av världen drabbats av Corona pandemin. Då konsekvenserna inte kan förutses med tillräcklig säkerhet kan effekten på företagets nettotillgångar, finansiella ställning och resultat ej kvantifieras.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång. Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdeskatt. Styrelsen har under året beviljat ett lån på 83 tkr i strid med 21 kap. aktiebolagslagen. Som framgår av årsredovisningens balansräkning understiger bolagets eget kapital hälften av aktiekapitalet sedan föregående år. Styrelsen har, alltsedan detta inträffade, en skyldighet att, enligt 25 kap. 13 § aktiebolagslagen, upprätta en kontrollbalansräkning. Någon kontrollbalansräkning har ännu inte upprättats, vilket föranleder anmärkning. Styrelsen har också en skyldighet att, enligt 25 kap. 17 § aktiebolagslagen, ansöka hos tingsrätten om beslut om likvidation. Någon sådan ansökan har ännu ej gjorts, vilket också föranleder anmärkning. Jag har hos styrelsen påtalat väsentliga brister i den interna kontrollen vad avser bolagets redovisningsrutiner och hanteringen av räkenskapsmaterial. Dessa brister har bland annat medfört kraftiga eftersläpningar i bokföringen.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Macrinus Förvaltning AB för år 2019. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Macrinus Förvaltning ABs finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Macrinus Förvaltning AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Bolaget har under räkenskapsåret inte i rätt tid och med rätt belopp vare sig redovisat eller betalat avdragen skatt, sociala avgifter eller mervärdeskatt. Årsredovisningen har inte upprättats i sådan tid att det varit möjligt att, enligt 7 kap. 10 § aktiebolagslagen, hålla årsstämma inom sex månader efter räkenskapsårets utgång. Som framgår av årsredovisningens balansräkning understiger bolagets eget kapital hälften av aktiekapitalet sedan föregående år. Styrelsen har, alltsedan detta inträffade, en skyldighet att, enligt 25 kap. 13 § aktiebolagslagen, upprätta en kontrollbalansräkning. Någon kontrollbalansräkning har ännu inte upprättats, vilket föranleder anmärkning. Styrelsen har också en skyldighet att, enligt 25 kap. 17 § aktiebolagslagen, ansöka hos tingsrätten om beslut om likvidation. Någon sådan ansökan har ännu ej gjorts, vilket också föranleder anmärkning. Jag har hos styrelsen påtalat väsentliga brister i den interna kontrollen vad avser bolagets redovisningsrutiner och hanteringen av räkenskapsmaterial. Dessa brister har bland annat medfört kraftiga eftersläpningar i bokföringen.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Mobile Labs Sweden AB för år 2018. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Mobile Labs Sweden ABs finansiella ställning per den 31 december 2018 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Mobile Labs Sweden AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2019-01-01 | 2018-12-31 | 2018-01-01 | 2017-12-31 | 2017-01-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 58 | 58 | 58 | 27 | 27 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | – | 27 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | −31 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 29 | 17 | 17 | 5 | 5 | 0 |
| Årets avskrivningar | 12 | – | 6 | – | 5 | – |
Om bolaget
- Adress
- Box 53179, 400 14 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2006-11-15
Verksamhet enligt registret
Bolaget kommer bedriva IT-underhåll av datorer och utveckling av hemsidor samt e-handelssidor.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2020-12-20
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver utveckling inom mjukvaruprodukter samt konsultverksamhet inom teknikutveckling och webbdesign. Företagets säte är i Malmö.
Väsentliga händelser
Bolagets eget kapital är sedan tidigare år förbrukat. Någon kontrollbalansräkning har inte upprättats och styrelsen är medveten om gällande regelverk men räknar med att kapitalet på sikt kommer att återställas. Som framgår av balansräkningen överstiger bolagets kortfristiga skulder bolagets omsättningstillgångar varför bolaget på kort sikt har problem med likviditeten. Dock jobbar styrelsen aktivt för att hitta olika lösningar och man ser positivt på möjligheterna att under kommande år kuna lösa likviditetsproblematiken.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Dondoca Fashion AB
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Dondoca Fashion AB