Start › Stockholms län › Stockholm
Ambium AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 969 | 679 | 934 | 938 | 693 | 597 | 461 |
| Nettoomsättning | 867 | 595 | 858 | 865 | 562 | 537 | 386 |
| Övriga rörelseintäkter | 102 | 84 | 76 | 73 | 131 | 60 | 75 |
| Rörelsekostnader | 790 | 714 | 950 | 617 | 561 | 579 | 495 |
| Råvaror och förnödenheter | 5 | 88 | 39 | 29 | 42 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 12 | 1 | 4 | 9 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 234 | 221 | 249 | 237 | 250 | 260 | 234 |
| Personalkostnader | 526 | 381 | 628 | 325 | 245 | 294 | 251 |
| Av- och nedskrivningar | 25 | 25 | 22 | 25 | 20 | 16 | 9 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 179 | −35 | −15 | 321 | 132 | 18 | −34 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 179 | −35 | −15 | 321 | 132 | 18 | −34 |
| Resultat före skatt | 179 | −35 | −15 | 321 | 132 | 18 | −34 |
| Årets resultat | 179 | −35 | −15 | 321 | 132 | 18 | −34 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 540 | 258 | 772 | 745 | 474 | 197 | 169 |
| Anläggningstillgångar | 17 | 42 | 67 | 58 | 43 | 41 | 24 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 42 | 67 | 58 | 43 | 41 | 24 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 17 | 42 | 67 | 58 | 43 | 41 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 523 | 216 | 706 | 688 | 430 | 155 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 214 | 71 | 38 | 161 | 192 | 12 | 47 |
| Kundfordringar | 179 | 18 | 19 | 60 | 31 | 0 | 29 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 7 | 16 | 0 | 14 | 53 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 29 | 18 | 18 | 87 | 109 | 12 | 18 |
| Kassa och bank | 309 | 146 | 668 | 527 | 238 | 143 | 98 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 540 | 258 | 772 | 745 | 474 | 197 | 169 |
| Eget kapital | 295 | 116 | 526 | 542 | 221 | 88 | 70 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 195 | 16 | 426 | 442 | 121 | −12 | −30 |
| Balanserat resultat | 16 | 51 | 442 | 121 | −12 | −30 | 3 |
| Årets resultat | 179 | −35 | −15 | 321 | 132 | 18 | −34 |
| Kortfristiga skulder | 245 | 142 | 246 | 204 | 253 | 109 | 100 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Skatteskulder | 8 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 3 |
| Övriga skulder | 227 | 132 | 236 | 191 | 187 | 102 | 93 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 13 | 63 | 0 | 3 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 195 | – | – | – | – | – | – |
| Annan föreslagen utdelning | 195 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 442 | 121 | −12 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen har ökat över 30% detta år, tack vare att Ambium AB anlitats i mycket större utsträckning till fler produktioner och livesända events än föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då det allmänna ekonomiska läget gjorde att marknaden höll igen på produktioner under första delen av verksamhetsåret.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p g a ökat kundunderlag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Den pågående corona-pandemin bedöms inte längre påverka bolagets verksamhet eller ekonomiska ställning negativt utan, tvärtom har bolaget nischat in sig på att möta de digitala behoven i samhället som fötts ur corona-pandemin och bolaget har formats in i digitaliseringen. Det har varit en mycket lyckad förnyelse av bolagets tjänsteportfölj.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% tack vare ett ökat kundunderlag.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men att styrelsen i dagsläget inte kan bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Ackumulerade avskrivningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 269 | 269 | 269 | 268 | 244 | 222 | 189 | 189 |
| Årets inköp | – | – | 30 | 39 | 22 | 33 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 29 | 16 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 252 | 227 | 202 | 210 | 201 | 181 | 165 | 156 |
| Årets avskrivningar | 25 | 25 | 22 | 25 | 20 | 16 | 9 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | 29 | 16 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- YXSMEDSGRÄND 1 2TR, 111 27 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2006-11-06
- Bransch
- Produktion av film, video och tv-program
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktion av musik och film, skivbolag och musikstudio samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5480-9702
- AMBIUM AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-20
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet inom film- foto- röst- ljud- musik- och postproduktion/efterbearbetning, livesändningar, uthyrning av teknik, såväl som utbildning, support, rådgivning, hjälpstöd och konsultation i filmproduktion och filmstudiobygge samt installation av film- och ljudteknik, samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser finns.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.