Food On Fleek AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 266 | 238 | 357 | 540 | 315 | 515 |
| Nettoomsättning | 256 | 238 | 357 | 408 | 281 | 490 |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | – | 0 | 132 | 34 | 25 |
| Rörelsekostnader | 302 | 307 | 354 | 278 | 295 | 364 |
| Råvaror och förnödenheter | 53 | 47 | 61 | 73 | 107 | 103 |
| Övriga externa kostnader | 169 | 180 | 233 | 172 | 135 | 216 |
| Personalkostnader | 62 | 62 | 51 | 30 | 50 | 45 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 17 | 9 | 4 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | −36 | −69 | 3 | 262 | 19 | 151 |
| Finansiella poster | 0 | −1 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −35 | −70 | 3 | 262 | 19 | 154 |
| Resultat före skatt | −35 | −70 | 3 | 262 | 19 | 154 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 2 | 36 | – | – |
| Årets resultat | −35 | −70 | 1 | 225 | 19 | 154 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 124 | 157 | 302 | 388 | 179 | 335 |
| Anläggningstillgångar | 47 | 65 | 82 | 23 | 27 | 10 |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 | 65 | 82 | 23 | 27 | 10 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 37 | 55 | 72 | 13 | 17 | 0 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 77 | 92 | 220 | 365 | 152 | 325 |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 45 | 105 | 184 | 60 | 103 |
| Kundfordringar | – | 0 | 0 | 46 | 0 | 11 |
| Övriga fordringar | 5 | 14 | 22 | 3 | 29 | 25 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 31 | 83 | 136 | 32 | 66 |
| Kassa och bank | 72 | 47 | 115 | 180 | 92 | 223 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 124 | 157 | 302 | 388 | 179 | 335 |
| Eget kapital | 100 | 136 | 130 | 330 | 169 | 310 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 0 | 36 | 30 | 230 | 69 | 210 |
| Balanserat resultat | 36 | 105 | 30 | 4 | 50 | 56 |
| Årets resultat | −35 | −70 | 1 | 225 | 19 | 154 |
| Kortfristiga skulder | 24 | 22 | 172 | 59 | 10 | 25 |
| Leverantörsskulder | 2 | 7 | 9 | 7 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 20 | 36 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 22 | 14 | 143 | 16 | 10 | 10 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 0 | 15 |
| Ställda säkerheter | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
| Företagsinteckningar | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 200 | 65 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 69 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | 75 | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets omsättning har minskat med mer än 30% jämfört med föregående räkenskapsår på grund av lägre orderingång.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30% jämfört med f g år då effekten av Covid-19 har klingat av och alla restriktioner tagits bort.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolagets nettomsättning har minskat med mer än 30% på grund av Covid-19 samt att bolaget inte längre bedriver konsultverksamhet i samma omfattning som tidigare räkenskapsår.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 87 | 87 | 87 | 19 | 19 | 0 | 0 |
| Årets inköp | – | 0 | 69 | 0 | 19 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | – | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 50 | 32 | 15 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 17 | 17 | 9 | 4 | 2 | 0 | – |
Övriga materiella anläggningstillgångar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
Om bolaget
- Adress
- RABYGATAN 42, 216 13 LIMHAMN
- Registrerat
- 2006-11-06
- Bransch
- Restaurangverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva catering och konsultverksamhet inom livsmedelsindustrin.
Bankgironummer
- 5589-3788
- FOOD ON FLEEK AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-16
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver catering och konsultverksamhet inom restaurang- och livsmedelsbranschen. Bolagets säte är Malmö. Företagets redovisninsvaluta: Svenska kronor (SEK).
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.