Start › Uppsala län › Uppsala
Jannice's Verkstad AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 20 | 12 | 0 | 17 | 30 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 20 | 12 | 0 | 17 | 30 | 0 |
| Rörelsekostnader | 9 | 9 | 9 | 10 | 19 | 11 | 21 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 9 | 9 | 9 | 9 | 19 | 11 | 21 | 1 |
| Personalkostnader | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −9 | −9 | 11 | 3 | −19 | 6 | 9 | −1 |
| Finansiella poster | 1 | 8 | 7 | 1 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | – | – | – | 0 | −200 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 8 | 7 | 1 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | −200 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | −2 | 18 | 3 | −19 | 6 | 9 | −1 |
| Resultat före skatt | −8 | −2 | 18 | 3 | −19 | 6 | 9 | −1 |
| Årets resultat | −8 | −2 | 18 | 3 | −19 | 6 | 9 | −1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 526 | 526 | 514 | 499 | 493 | 505 | 912 | 375 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 100 |
| Omsättningstillgångar | 526 | 526 | 514 | 499 | 493 | 505 | 912 | 275 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 0 | 20 | 0 | 4 | 24 | 5 | 65 |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 22 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | – | 0 | 63 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 0 | 0 | 20 | – | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | 2 | 5 | 3 |
| Kassa och bank | 524 | 526 | 494 | 499 | 489 | 481 | 908 | 210 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 526 | 526 | 514 | 499 | 493 | 505 | 912 | 375 |
| Eget kapital | 494 | 502 | 504 | 486 | 483 | 502 | 871 | 348 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 394 | 402 | 404 | 386 | 383 | 402 | 771 | 248 |
| Balanserat resultat | 402 | 404 | 386 | 383 | 402 | 396 | 761 | 249 |
| Årets resultat | −8 | −2 | 18 | 3 | −19 | 6 | 9 | −1 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 24 | 10 | 12 | 10 | 3 | 42 | 27 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 11 | 9 | – | – | – |
| Övriga skulder | 23 | 15 | 2 | 2 | 1 | 3 | 42 | 27 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 9 | 9 | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 375 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 383 | 402 | 771 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen varierar med mer än 30% mellan åren pga. att bolaget inte haft någon verksamhet under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningen varierar med mer än 30% mellan åren pga. att bolaget inte haft någon verksamhet under 2024.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- KAPELLGATAN 4 1003, 754 18 UPPSALA
- Registrerat
- 2006-10-30
- Bransch
- Översättning och tolkning
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom utbildning, tecken- språk, översättning och tolkning samt även arbeta med kommunikation och sorgebearbetningskurser i grupp och indiviuellt. Vidare ska bolaget bedriva verksamhet inom projektledning, coachning/= handledning, keramikverkstad samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-02
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildning inom teckenspråk och tolkning samt bedriva keramikverkstad samt därmed förenlig verksamhet. Under året har bolaget inte haft någon verksamhet.Bolaget har sitt säte i Uppsala.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 154 kB | Öppna |
| 2024 | 154 kB | Öppna |
| 2023 | 42 kB | Öppna |
| 2022 | 42 kB | Öppna |
| 2021 | 43 kB | Öppna |
| 2020 | 44 kB | Öppna |
| 2019 | 45 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Tolkbyrån
Visa källuppgift
InnehavAndelarKoncernforetagDotterforetag=Tolkbyrån; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1