Tygelsjö Gård Borrebackevägen AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 797 | 901 | 713 | 1 079 |
| Nettoomsättning | 752 | 901 | 713 | 1 057 |
| Övriga rörelseintäkter | 45 | – | 0 | 22 |
| Rörelsekostnader | 614 | 531 | 549 | 820 |
| Övriga externa kostnader | 399 | 316 | 342 | 695 |
| Av- och nedskrivningar | 215 | 215 | 208 | 125 |
| Rörelseresultat | 183 | 370 | 164 | 259 |
| Finansiella poster | −412 | −338 | −359 | −171 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 412 | 339 | 360 | 171 |
| Resultat efter finansiella poster | −229 | 32 | −195 | 88 |
| Bokslutsdispositioner | 240 | 70 | – | – |
| Erhållna koncernbidrag | 240 | 70 | – | – |
| Resultat före skatt | 11 | 102 | −195 | 88 |
| Skatt på årets resultat | 1 | 0 | −12 | 12 |
| Årets resultat | 10 | 102 | −183 | 76 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 9 398 | 9 489 | 7 943 | 8 021 |
| Anläggningstillgångar | 4 298 | 4 367 | 4 582 | 4 647 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 298 | 4 367 | 4 582 | 4 647 |
| Byggnader och mark | 4 088 | 4 275 | 4 461 | 4 647 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 64 | 93 | 121 | 0 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 146 | – | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 751 | 4 901 | 2 946 | 2 652 |
| Omsättningstillgångar | 5 100 | 5 121 | 3 361 | 3 374 |
| Kortfristiga fordringar | 4 941 | 5 070 | 3 177 | 2 923 |
| Kundfordringar | 143 | 166 | 192 | 130 |
| Fordringar hos koncernföretag | 4 751 | 4 861 | 2 946 | 2 652 |
| Övriga fordringar | 43 | 39 | 34 | 21 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 3 | 4 | 120 |
| Kassa och bank | 158 | 52 | 184 | 451 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 398 | 9 489 | 7 943 | 8 021 |
| Eget kapital | 1 055 | 1 045 | 943 | 1 126 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 955 | 945 | 843 | 1 026 |
| Balanserat resultat | 945 | 843 | 1 026 | 950 |
| Årets resultat | 10 | 102 | −183 | 76 |
| Långfristiga skulder | 7 483 | 7 816 | 5 780 | 5 969 |
| Skulder till kreditinstitut | 7 483 | 7 816 | 5 780 | 5 969 |
| Kortfristiga skulder | 861 | 628 | 1 220 | 925 |
| Skulder till kreditinstitut | 333 | 333 | 189 | 0 |
| Leverantörsskulder | 171 | 0 | 28 | 16 |
| Skulder till koncernföretag | – | 0 | 28 | 27 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 21 |
| Övriga skulder | 0 | 74 | 679 | 822 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 356 | 220 | 296 | 39 |
| Ställda säkerheter | 8 249 | 8 249 | 6 300 | 6 300 |
| Fastighetsinteckningar | 8 249 | 8 249 | 6 300 | 6 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Räkenskapsår 2022 som endast är på 8 månader har redovisat omsättning fel då man missat att boka upp förutbetalda intäkter samt lagt dessa som en fordran, detta har sänkt 2023 års omsättning med ca. 400 000kr samtidigt som det visat för högt fg. år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fg. räkenskapsår som endast är på 8 månader har redovisat omsättning fel då man missat att boka upp förutbetalda intäkter samt lagt dessa som en fordran, detta har sänkt årets omsättning med ca. 400 000kr samtidigt som det visat för högt fg. år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 343 | 7 343 | 7 343 | 7 343 | 7 343 |
| Ackumulerade avskrivningar | 3 255 | 3 069 | 2 882 | 2 696 | 2 571 |
| Årets avskrivningar | 186 | 186 | 186 | 125 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2022-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 751 | 4 901 | 2 946 | 2 652 | 2 652 |
| Årets inköp | 240 | 1 955 | 450 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 390 | 0 | 155 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 142 | 142 | 142 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 142 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 78 | 50 | 21 | 0 |
| Årets avskrivningar | 28 | 28 | 21 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 146 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- GRÖNVÅNGSGATAN 5, 217 74 MALMÖ
- Registrerat
- 2006-09-15
- Bransch
- Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska äga, förvalta och bedriva handel med värdepapper, fastigheter och andra tillgångar, bedriva verksamhet inom energiproduktion, energilagring och energiförsörjning samt investeringar, projektutveckling och förvaltning inom dessa områden. Bolaget ska även bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 418-2382
- Tygelsjö Gård Borrebackevägen AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-30
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerades år 2006 och förvaltar samt bedriver handel med värdepapper, fastigheter och andra tillgångar, även verksamhet inom energiproduktion, energilagring och energiförsörjning samt investeringar, projektutveckling och förvaltning inom dessa områden. Företaget har sitt säte i Malmö.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Tygelsjö Gård Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Tygelsjö Gård Holding AB. orgnr. 559039-5629, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. Inköp från bolag i koncernen uppgår under året till 0kr Försäljning
-
Tygelsjö Gård Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Tygelsjö Gård Holding AB. orgnr. 559039-5629, men med hänvisning till undantagsreglerna i årsredovisningslagen 7 kap 3§ upprättas ingen koncernredovisning. Inköp från bolag i koncernen uppgår under året till 0kr Försäljning
-
Tygelsjö Gård Holding AB
Visa källuppgift
Bolaget är helägt dotterbolag till Tygelsjö Gård Holding AB. orgnr. 559039-5629. Inköp från bolag i koncernen uppgår under året till 0kr Försäljning till bolag i koncernen uppgår under året till 0kr.