Start › Stockholms län › Stockholm
Zero CO2 Footprint AB
Utveckling2 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 717 | 2 523 |
| Nettoomsättning | 715 | 2 555 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 0 | −32 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 |
| Rörelsekostnader | 836 | 2 573 |
| Råvaror och förnödenheter | 651 | 1 166 |
| Övriga externa kostnader | 163 | 944 |
| Personalkostnader | 22 | 463 |
| Rörelseresultat | −120 | −50 |
| Finansiella poster | −59 | −12 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 59 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | −178 | −62 |
| Resultat före skatt | −178 | −62 |
| Årets resultat | −178 | −62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 405 | 1 844 |
| Anläggningstillgångar | 819 | 819 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 819 | 819 |
| Fordringar hos koncernföretag | 819 | 819 |
| Omsättningstillgångar | 586 | 1 025 |
| Varulager m.m. | 249 | 206 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 249 | 206 |
| Kortfristiga fordringar | 94 | 403 |
| Kundfordringar | 58 | 368 |
| Övriga fordringar | 36 | 27 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 9 |
| Kassa och bank | 242 | 417 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 405 | 1 844 |
| Eget kapital | 706 | 884 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 606 | 784 |
| Balanserat resultat | 784 | 846 |
| Årets resultat | −178 | −62 |
| Långfristiga skulder | 546 | 265 |
| Skulder till kreditinstitut | 346 | 61 |
| Checkräkningskredit | 200 | 200 |
| Övriga skulder | 0 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 153 | 695 |
| Leverantörsskulder | 103 | 417 |
| Skatteskulder | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 50 | 232 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 0 | 46 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – |
| Medel att disponera | 606 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har ändrat sin affärsinriktning och påbörjat en process med ny affärsmodell och försäljning på andra marknader. Detta har gjort att försäljningen hos befintliga kunder inom kaminer/eldstäder har sjunkit avsevärt. Den nya affärsmodellen lanseras under 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns anmärkning
Anmärkning
Vid flera tillfällen under året har avdragen skatt och sociala avgifter betalats för sent. Styrelsen har därmed inte fullgjort sina skyldigheter enligt aktiebolagslagen.
Källfält: se-ar-base:AndraKravLagForfattningAnmarkning
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Kaminkungen AB för räkenskapsåret 2019. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Kaminkungen AB:s finansiella ställning per den 31 december 2019 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till Kaminkungen AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 819 | 819 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 28 |
| Ackumulerade avskrivningar | 28 | 28 |
Om bolaget
- Adress
- MARIA SKOLGATA 83 4 TRP, 118 53 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2006-09-06
- Bransch
- Annan varuhus- eller stormarknadshandel
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom förnybara innovationer i Cleantech sektorn samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5261-8725
- ZERO CO2 FOOTPRINT AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2020-10-15)
- Revisionsfirma
- Anoroc Revision AB
- Årsstämma
- 2020-10-15
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver byggnation eldstäder och inredning. Försäljningen sker genom digitala kanaler. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rainer & Co AB, organisationsnummer 556779-1255. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2019 | 84 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Moderföretag
-
Rainer & Co AB
Visa källuppgift
Bolaget bedriver byggnation eldstäder och inredning. Försäljningen sker genom digitala kanaler. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Rainer & Co AB, organisationsnummer 556779-1255. Företaget har sitt säte i Stockholm.