Start › Uppsala län › Uppsala
Lale i Enköping AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 713 | 3 340 | 3 410 | 3 120 | 2 603 |
| Nettoomsättning | 3 649 | 3 146 | 3 266 | 2 979 | 2 407 |
| Övriga rörelseintäkter | 64 | 194 | 144 | 141 | 195 |
| Rörelsekostnader | 3 971 | 3 396 | 3 708 | 3 391 | 3 126 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 564 | 1 363 | 1 244 | 1 129 | 937 |
| Övriga externa kostnader | 1 046 | 831 | 900 | 1 004 | 1 247 |
| Personalkostnader | 1 325 | 1 098 | 1 460 | 1 156 | 856 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 104 | 104 | 104 | 86 |
| Rörelseresultat | −258 | −55 | −298 | −271 | −523 |
| Finansiella poster | −30 | −18 | −3 | −120 | −197 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 32 | 18 | 3 | 120 | 197 |
| Resultat efter finansiella poster | −289 | −74 | −300 | −392 | −720 |
| Resultat före skatt | −289 | −74 | −300 | −392 | −720 |
| Årets resultat | −289 | −74 | −300 | −392 | −720 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 261 | 311 | 682 | 662 | 982 |
| Anläggningstillgångar | 45 | 174 | 278 | 382 | 333 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 13 | 93 | 173 | 253 |
| Hyresrätter och liknande rättigheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Goodwill | 0 | 13 | 93 | 173 | 253 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 | 41 | 65 | 88 | 70 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 17 | 41 | 65 | 88 | 70 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 | 120 | 120 | 120 | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | 28 | 120 | 120 | 120 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 216 | 137 | 404 | 281 | 649 |
| Varulager m.m. | 15 | 15 | 55 | 57 | 48 |
| Råvaror och förnödenheter | 15 | 15 | 55 | 57 | 48 |
| Kortfristiga fordringar | 54 | 18 | 235 | 152 | 558 |
| Kundfordringar | 0 | 0 | 70 | 40 | 0 |
| Övriga fordringar | 18 | 18 | 72 | 22 | 468 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 0 | 93 | 90 | 90 |
| Kassa och bank | 147 | 104 | 114 | 72 | 43 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 261 | 311 | 682 | 662 | 982 |
| Eget kapital | −2 204 | −1 916 | −1 842 | −1 541 | −1 150 |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Aktiekapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Fritt eget kapital | −2 309 | −2 021 | −1 947 | −1 646 | −1 255 |
| Balanserat resultat | −2 021 | −1 947 | −1 646 | −1 255 | −535 |
| Årets resultat | −289 | −74 | −300 | −392 | −720 |
| Långfristiga skulder | 1 039 | 1 211 | 1 476 | 1 826 | 1 781 |
| Övriga skulder | 1 039 | 1 211 | 1 476 | 1 826 | 1 781 |
| Kortfristiga skulder | 1 426 | 1 016 | 1 047 | 378 | 351 |
| Leverantörsskulder | 328 | 129 | 188 | 198 | 203 |
| Skatteskulder | – | – | – | 4 | 4 |
| Övriga skulder | 1 046 | 841 | 723 | 140 | 141 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 52 | 46 | 137 | 35 | 3 |
| Ställda säkerheter | 1 663 | 1 663 | 1 663 | 163 | 163 |
| Företagsinteckningar | 1 663 | 1 663 | 1 663 | 163 | 163 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | −2 021 | – | −1 646 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 28 | 120 | 120 | 120 | 10 | 240 |
| Försäljningar och utrangeringar | 92 | – | – | – | 240 | – |
Goodwill
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 | 800 |
| Ackumulerade avskrivningar | 800 | 787 | 707 | 627 | 547 | 467 |
| Årets avskrivningar | 13 | 80 | 80 | 80 | 80 | – |
Hyresrätter och liknande rättigheter
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
| Ackumulerade avskrivningar | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 | 450 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 777 | 777 | 777 | 777 | 735 | 659 |
| Årets inköp | – | – | – | 42 | 76 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 759 | 736 | 712 | 689 | 665 | 659 |
| Årets avskrivningar | 24 | 24 | 24 | 24 | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kungsängsvägen 25A,3tr, 753 23 UPPSALA
- Registrerat
- 2006-08-29
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-02
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-27
- Senaste annonsen
- 2023-03-09
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-10-08
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver restaurangverksamhet. Företagets aktiekapital är förbrukat och verksamheten bedrivs under personligt betalningsansvar. Företaget har sitt säte i Enköping.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.