Start › Stockholms län › Stockholm
Fatslice Company AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 452 | 13 | 875 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 44 | 13 | 777 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 408 | 0 | 98 |
| Rörelsekostnader | 197 | 314 | 302 | 235 | 865 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 27 | 63 |
| Övriga externa kostnader | 81 | 88 | 113 | 70 | 342 |
| Personalkostnader | 7 | 21 | 16 | 17 | 445 |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 205 | 173 | 121 | 14 |
| Rörelseresultat | −197 | −314 | 150 | −222 | 10 |
| Finansiella poster | 814 | 207 | 7 490 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 1 027 | – | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | −362 | 99 | 7 513 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 149 | 114 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 6 | 23 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 617 | −107 | 7 640 | −223 | 10 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | – | 0 | 220 | 50 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 100 | – | 0 | 220 | 50 |
| Resultat före skatt | 717 | −107 | 7 640 | −3 | 60 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 28 | 1 | 14 |
| Årets resultat | 717 | −107 | 7 612 | −4 | 46 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 8 991 | 9 879 | 11 385 | 2 349 | 2 570 |
| Anläggningstillgångar | 2 990 | 3 123 | 2 951 | 1 230 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 65 | 175 | 226 | 371 | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 65 | 175 | 226 | 371 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 925 | 2 948 | 2 726 | 859 | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 2 925 | 2 948 | 2 726 | 859 | – |
| Omsättningstillgångar | 6 002 | 6 756 | 8 434 | 1 119 | – |
| Kortfristiga fordringar | 285 | 268 | 133 | 160 | – |
| Övriga fordringar | 183 | 174 | 133 | 160 | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 101 | 94 | – | 0 | – |
| Kassa och bank | 5 717 | 6 489 | 8 301 | 959 | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 991 | 9 879 | 11 385 | 2 349 | – |
| Eget kapital | 8 954 | 9 737 | 9 844 | 2 232 | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Fritt eget kapital | 8 854 | 9 637 | 9 744 | 2 132 | – |
| Balanserat resultat | 8 137 | 9 744 | 2 132 | 2 136 | – |
| Årets resultat | 717 | −107 | 7 612 | −4 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 100 | 100 | 100 | – |
| Periodiseringsfonder | 0 | 100 | 100 | 100 | – |
| Kortfristiga skulder | 37 | 42 | 1 442 | 17 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 17 | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 9 | – | – |
| Övriga skulder | 32 | 37 | 1 405 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 28 | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | 0 | 300 | 300 | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 9 744 | 2 132 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Affär av engångskaraktär föregående år, därav omsättningstapp.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningsökningen beror på en affär av engångskaraktär.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Omsättningstappet beror på att företagsledaren ingått en anställning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 925 | 2 948 | 2 726 | 2 726 | 859 | 859 | 859 | 859 | 859 |
| Årets inköp | – | 222 | – | 2 119 | – | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 23 | 222 | – | 252 | – | 0 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-09-01 | 2022-08-31 | 2021-09-01 | 2021-08-31 | 2020-09-01 | 2020-08-31 | 2019-09-01 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 690 | 690 | 537 | 537 | 509 | 509 | 89 | 89 | 89 |
| Årets inköp | 0 | 154 | – | 27 | – | 468 | – | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | – | 48 | – | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 516 | 311 | 311 | 138 | 138 | 65 | 65 | 51 |
| Årets avskrivningar | 109 | 205 | – | 173 | – | 121 | – | 14 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 0 | – | 48 | – | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- MARIATORGET 1 A 3TR, 118 48 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2006-08-25
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva forskning och utveckling av teknologi, elektronik, ljud, musik, design, interiör, film och underhållning av både kommersiell och icke kommersiell karaktär, äga och förvalta aktier, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5045-4784
- FATSLICE COMPANY AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är i Stockholms kommun.
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-02-26
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är att bedriva forskning och utveckling av teknologi, elektronik, interiör, film och underhållning av både kommersiell och icke kommersiell karaktär samt därmed förenlig verksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.