Start › Stockholms län › Vaxholm
CLB Dental Teknik AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 30 | 247 | 1 703 | 2 293 | 1 860 |
| Nettoomsättning | 30 | 0 | 1 703 | 2 293 | 1 860 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 247 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 115 | 208 | 1 768 | 1 738 | 1 450 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 6 | 288 | 301 | 158 |
| Övriga externa kostnader | 114 | 162 | 504 | 614 | 448 |
| Personalkostnader | 1 | 40 | 853 | 739 | 734 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 51 | 85 | 109 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 73 | – | – |
| Rörelseresultat | −85 | 39 | −65 | 554 | 410 |
| Finansiella poster | 96 | 1 | −7 | −11 | −14 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 86 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 12 | 3 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 7 | 11 | 14 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 39 | −71 | 543 | 396 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 72 | 77 | −25 | −82 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 72 | 77 | −25 | −82 |
| Resultat före skatt | 11 | 111 | 6 | 518 | 315 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 22 | 1 | 107 | 70 |
| Årets resultat | 11 | 89 | 5 | 411 | 245 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 000 | 1 266 | 1 479 | 1 906 | 1 926 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 390 | 499 | 759 | 782 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 109 | 369 | 392 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 109 | 369 | 392 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 390 | 390 | 390 | 390 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 390 | 390 | 390 | 390 |
| Omsättningstillgångar | 1 000 | 876 | 980 | 1 146 | 1 145 |
| Varulager m.m. | – | 0 | 132 | 91 | 81 |
| Råvaror och förnödenheter | – | 0 | 132 | 91 | 81 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 3 | 418 | 391 | 526 |
| Kundfordringar | – | 0 | 287 | 362 | 481 |
| Övriga fordringar | 3 | 3 | 123 | 22 | 37 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 8 | 8 | 7 |
| Kassa och bank | 997 | 873 | 430 | 664 | 538 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 000 | 1 266 | 1 479 | 1 906 | 1 926 |
| Eget kapital | 907 | 1 147 | 1 258 | 1 453 | 1 242 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 807 | 1 047 | 1 158 | 1 353 | 1 142 |
| Balanserat resultat | 797 | 958 | 1 153 | 942 | 898 |
| Årets resultat | 11 | 89 | 5 | 411 | 245 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 72 | 149 | 124 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 72 | 149 | 124 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 77 | 142 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 77 | 142 |
| Kortfristiga skulder | 93 | 120 | 150 | 226 | 418 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 60 | 60 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 19 | 38 | 25 |
| Skatteskulder | 0 | 27 | – | – | – |
| Övriga skulder | 70 | 70 | 90 | 88 | 286 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 23 | 23 | 40 | 40 | 47 |
| Ställda säkerheter | 230 | 0 | 230 | 455 | 510 |
| Företagsinteckningar | 230 | 0 | 230 | 230 | 230 |
| Äganderättsförbehåll | – | 0 | 0 | 225 | 280 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 250 | 250 | 200 | 200 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 390 | 390 | 390 | 390 | 390 |
| Försäljningar och utrangeringar | 390 | 0 | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 704 | 2 071 | 2 008 | 2 008 |
| Årets inköp | – | – | 63 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 704 | 367 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 1 595 | 1 701 | 1 616 | 1 507 |
| Årets avskrivningar | 0 | 51 | 85 | 109 | – |
| Återförda avskrivningar | 1 595 | 157 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- STRANDGATAN 7, 185 32 VAXHOLM
- Registrerat
- 2006-06-12
- Bransch
- Tillverkning av tandproteser
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är dentalteknik och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Arboga
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-28
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet är dentalteknik. Verksamheten bedrivs i förhyrda lokaler. Företaget har sitt säte i Arboga .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.