Start › Stockholms län › Hägersten
JOJI Medielaboratorium AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 278 | 951 | 1 434 | 350 | 447 | 396 | 765 |
| Nettoomsättning | 950 | 724 | 1 208 | 126 | 119 | 121 | 468 |
| Övriga rörelseintäkter | 327 | 227 | 226 | 223 | 328 | 275 | 298 |
| Rörelsekostnader | 1 113 | 1 057 | 1 743 | 1 338 | 748 | 792 | 1 478 |
| Råvaror och förnödenheter | 29 | 23 | 619 | – | – | 12 | 38 |
| Handelsvaror | – | – | – | 17 | 46 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 524 | 361 | 684 | 1 012 | 483 | 531 | 574 |
| Personalkostnader | 560 | 673 | 440 | 309 | 219 | 249 | 866 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 164 | −106 | −309 | −988 | −301 | −396 | −712 |
| Finansiella poster | −1 | 1 | 73 | 29 | 1 309 | 20 | −7 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 30 | −1 280 | 1 310 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 33 | 1 300 | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 3 | 14 | 12 | 0 | 23 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 2 | 4 | 3 | 1 | 3 | 7 |
| Resultat efter finansiella poster | 163 | −105 | −236 | −959 | 1 008 | −375 | −720 |
| Resultat före skatt | 163 | −105 | −236 | −959 | 1 008 | −375 | −720 |
| Årets resultat | 163 | −105 | −236 | −959 | 1 008 | −375 | −720 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 611 | 425 | 895 | 1 119 | 1 668 | 717 | 1 220 |
| Anläggningstillgångar | 64 | 64 | 64 | 148 | 108 | 113 | 34 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 64 | 64 | 64 | 148 | 108 | 113 | 34 |
| Andelar i koncernföretag | 20 | 20 | 20 | 100 | 100 | 25 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | – | – | 305 | 25 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 44 | 44 | 44 | 48 | 8 | 88 | 9 |
| Omsättningstillgångar | 547 | 362 | 831 | 971 | 1 561 | 604 | 1 186 |
| Kortfristiga fordringar | 259 | 251 | 320 | 382 | 1 397 | 552 | 665 |
| Kundfordringar | 126 | 144 | 153 | 8 | 11 | 91 | 510 |
| Fordringar hos koncernföretag | – | – | – | 0 | 1 280 | 305 | 25 |
| Övriga fordringar | 6 | 8 | 86 | 290 | 76 | 64 | 38 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 127 | 99 | 81 | 84 | 30 | 92 | 92 |
| Kassa och bank | 288 | 111 | 511 | 590 | 163 | 52 | 520 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 611 | 425 | 895 | 1 119 | 1 668 | 717 | 1 220 |
| Eget kapital | 449 | 286 | 390 | 626 | 1 585 | 577 | 953 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 349 | 186 | 290 | 526 | 1 485 | 477 | 853 |
| Överkursfond | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 186 | 290 | 526 | 1 485 | 477 | 853 | 1 572 |
| Årets resultat | 163 | −105 | −236 | −959 | 1 008 | −375 | −720 |
| Långfristiga skulder | 0 | – | 0 | – | – | – | – |
| Checkräkningskredit | 0 | – | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 161 | 139 | 504 | 493 | 83 | 140 | 268 |
| Förskott från kunder | 1 | – | – | 0 | 10 | 5 | 0 |
| Leverantörsskulder | 74 | 70 | 101 | 67 | 10 | 89 | 113 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 1 | 3 | 7 | 7 |
| Övriga skulder | 77 | 67 | 28 | 125 | 40 | 12 | 30 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 9 | 3 | 375 | 300 | 19 | 26 | 117 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Företagsinteckningar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 485 | 477 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Det ekonomiska läget med höjda räntor och höjda priser inom många branscher har i viss mån försvårat uthyrning av kontorsplatser. Vi har ökat vår marknadsföring.Företag breddar sin verksamhet inom hållbarhet och vidareutbildar sina anställda inom hållbarhetsredovisning och andra hållbarhetsområden.En del av kontoret har gjorts om till fotostudio som finns tillgänglig 24/7.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset kan antas påverka utvecklingen av bolagets verksamhet, ställning och resultat negativt, varför styrelsen aktivt bevakar utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa dess effekter.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 20 | 20 | 20 | 100 | 100 | 105 | 25 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | – | 0 | 25 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 80 | 0 | 5 | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 44 | 44 | 44 | 48 | 8 | 8 | 9 | 9 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 40 | – | 80 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | – | – | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 305 | 25 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-09-30 | 2024-09-30 | 2023-09-30 | 2022-09-30 | 2021-09-30 | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 26 | 32 | 32 | 40 | 50 | 75 | 75 | 75 |
| Försäljningar och utrangeringar | 7 | 0 | 8 | 10 | 25 | 0 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 32 | 32 | 32 | 40 | 50 | 75 | 75 | 75 |
| Återförda avskrivningar | – | – | 8 | 10 | 25 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −7 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SELMEDALSVÄGEN 22 LGH 1101, 129 36 HÄGERSTEN
- Registrerat
- 2006-05-09
- Bransch
- Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Verksamhet enligt registret
Reklam,reklamproduktion, agentur för reklamproducenter, musikproduktion, casting, souvernirproduktion och därtill hörande verksamhet. Redovisning löpande bokföring, bokslut, årsredovisning, momsredovisning, lönedeklaration, utbildning seminarier och därtill hörande verksamhet.
Bankgironummer
- 5550-2652
- JOJI MEDIELABORATORIUM
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-11
- Programvara
- Visma Advisor Period & Year-end Closing
Allmänt om verksamheten
Joji Medielaboratorium AB, aka Joji Studio, är ett produktionsbolag som gör presentationer, musik och film. Styrkan ligger inom konceptuella upplägg och att alla produktionsdelar görs inom företaget. Utöver detta erbjuder bolaget ekonomi- och projektledartjänster. Dessutom hyr företaget ut en fotostudio samt kontorsplatser. Kontoret ligger i Hägersten, Stockholm. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Vidareutbildning inom hållbarhet är nu avslutad; hållbar omställning för företag och hållbarhetsredovisning. Därutöver har uthyrningen av kontorsplatser fortsatt ökat under året med fler hyresgäster, vilket skapat en inspirerande arbetsmiljö med olika influenser.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 10 kB | Öppna |
| 2024 | 10 kB | Öppna |
| 2023 | 10 kB | Öppna |
| 2022 | 9 kB | Öppna |
| 2021 | 10 kB | Öppna |
| 2020 | 9 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Två Torn Stockholm AB
Visa källuppgift
KoncernforetagUppgifterDotterforetagenForetag=Två Torn Stockholm AB; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenOrganisationsnummer=559186-7626; KoncernforetagUppgifterDotterforetagenSate=Stockholm