Start › Stockholms län › Sollentuna
Daniel Hellströms Nya Elektriska AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 349 | 120 | 41 | 59 | 289 | 1 231 |
| Nettoomsättning | 349 | 120 | 41 | 59 | 289 | 1 231 |
| Rörelsekostnader | 372 | 291 | 627 | 622 | 313 | 1 229 |
| Råvaror och förnödenheter | 276 | 206 | 40 | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 69 | 23 | 698 |
| Övriga externa kostnader | 97 | 59 | 590 | 545 | 251 | 342 |
| Personalkostnader | 0 | 26 | −26 | 0 | 16 | 167 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 24 | 8 | 22 | 22 |
| Rörelseresultat | −23 | −171 | −586 | −563 | −24 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | 349 | 458 | 2 649 | −2 | −42 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | 350 | 460 | 2 653 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | 2 | 4 | 2 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | 178 | −128 | 2 085 | −25 | −40 |
| Resultat före skatt | −23 | 178 | −128 | 2 085 | −25 | −40 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 19 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | −23 | 159 | −128 | 2 085 | −25 | −40 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 281 | 4 361 | 4 311 | 5 067 | 3 189 | 4 865 |
| Anläggningstillgångar | 160 | 160 | 160 | 184 | 208 | 71 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 24 | 32 | 54 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | 0 | 0 | 24 | 32 | 54 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 160 | 160 | 160 | 160 | 177 | 17 |
| Andelar i koncernföretag | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | – | 0 | 17 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 4 121 | 4 201 | 4 151 | 4 883 | 2 980 | 4 794 |
| Varulager m.m. | 490 | 490 | 490 | 490 | 490 | 490 |
| Förskott till leverantörer | 490 | 490 | 490 | 490 | 490 | 490 |
| Kortfristiga fordringar | 3 632 | 3 677 | 3 662 | 4 392 | 2 470 | 4 303 |
| Kundfordringar | 40 | 40 | 40 | 513 | 513 | 513 |
| Övriga fordringar | 1 926 | 1 971 | 1 956 | 2 213 | 291 | 2 143 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 666 | 1 666 | 1 666 | 1 666 | 1 666 | 1 648 |
| Kassa och bank | 0 | 35 | 0 | 1 | 21 | 1 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 281 | 4 361 | 4 311 | 5 067 | 3 189 | 4 865 |
| Eget kapital | 1 701 | 1 724 | 1 565 | 2 245 | 159 | 185 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 1 601 | 1 624 | 1 465 | 2 145 | 59 | 85 |
| Balanserat resultat | 1 624 | 1 465 | 1 593 | −317 | 85 | 124 |
| Årets resultat | −23 | 159 | −128 | 2 085 | −25 | −40 |
| Kortfristiga skulder | 2 581 | 2 637 | 2 746 | 2 822 | 3 029 | 4 680 |
| Skulder till kreditinstitut | – | 0 | 0 | 0 | −28 | 58 |
| Förskott från kunder | – | – | – | – | 0 | 184 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 0 | 0 | −107 | 336 |
| Skatteskulder | −89 | −90 | −108 | 0 | −143 | 0 |
| Övriga skulder | 1 051 | 1 108 | 1 236 | 1 204 | 1 688 | 2 479 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 618 | 1 623 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 200 | 200 | 200 |
| Företagsinteckningar | – | – | – | 200 | 200 | 200 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | 2 145 | 59 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fler uppdrag under året.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamheten har ökat under 2022. Under 2021 var det minimal verksamhet.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Verksamhet endast i begränsad omnfattning.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 17 | 17 | 17 |
| Försäljningar och utrangeringar | 17 | 0 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 160 | 160 | 160 | 160 | 160 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 160 | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 319 | 319 | 319 | 319 |
| Ackumulerade avskrivningar | 296 | 288 | 265 | 243 |
| Årets avskrivningar | 8 | 22 | 22 | – |
Om bolaget
- Adress
- NORRGÅRDSVÄGEN 1, 192 69 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2006-04-27
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall sälja elmaterial och utföra installationer av dessa produkter. Bedriva teknisk konsultverksamhet inom drift och underhåll av fastigheter och maskiner samt äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-04-07
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
Köper och säljer el materiel. Bolaget har sitt säte Sollentuna.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.