Statistical Solutions IP AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 5 938 | 5 385 | 1 984 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 5 938 | 5 385 | 1 984 | 0 |
| Rörelsekostnader | 266 | 211 | 2 675 | 2 821 | 1 114 | 32 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 40 | 253 | 171 | 188 | 32 |
| Personalkostnader | 158 | 172 | 2 421 | 2 650 | 926 | 0 |
| Rörelseresultat | −266 | −211 | 3 263 | 2 564 | 870 | −32 |
| Finansiella poster | −6 | −3 | 29 | 0 | 200 | 0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 32 | – | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 200 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 6 | 3 | 2 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −271 | −214 | 3 292 | 2 564 | 1 070 | −32 |
| Bokslutsdispositioner | 326 | 72 | −739 | −436 | −235 | 163 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 326 | 72 | −739 | −436 | −235 | 163 |
| Resultat före skatt | 55 | −142 | 2 553 | 2 128 | 836 | 131 |
| Skatt på årets resultat | 142 | −142 | 525 | 440 | 173 | 30 |
| Övriga skatter | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Årets resultat | −87 | 0 | 2 028 | 1 689 | 663 | 102 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 513 | 4 136 | 7 341 | 5 121 | 2 212 | 598 |
| Anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 38 | 38 | 50 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | 38 | 38 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 0 | 38 | 38 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 3 513 | 4 136 | 7 341 | 5 083 | 2 175 | 548 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 0 | 1 350 | 363 | 474 | 210 |
| Kundfordringar | – | 0 | 1 350 | 357 | 474 | 0 |
| Övriga fordringar | 19 | – | 0 | 0 | 0 | 210 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 3 494 | 4 136 | 5 991 | 4 720 | 1 700 | 338 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 513 | 4 136 | 7 341 | 5 121 | 2 212 | 598 |
| Eget kapital | 2 198 | 2 485 | 3 803 | 2 265 | 764 | 285 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 2 098 | 2 385 | 3 703 | 2 165 | 664 | 185 |
| Balanserat resultat | 2 185 | 2 385 | 1 675 | 476 | 1 | 83 |
| Årets resultat | −87 | 0 | 2 028 | 1 689 | 663 | 102 |
| Obeskattade reserver | 1 285 | 1 611 | 1 683 | 944 | 508 | 273 |
| Periodiseringsfonder | 1 285 | 1 611 | 1 683 | 944 | 508 | 273 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 40 | 1 856 | 1 912 | 940 | 39 |
| Leverantörsskulder | 13 | 21 | 57 | 32 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 244 | 281 | 193 | 30 |
| Övriga skulder | 18 | 19 | 1 529 | 1 486 | 598 | 0 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | −1 | 0 | 25 | 114 | 150 | 10 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 200 | 1 318 | 490 | 188 | – |
| Annan föreslagen utdelning | – | 200 | 1 318 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 38 | 38 | 50 | 59 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 38 | 0 | 13 | 9 | – |
Om bolaget
- Adress
- SOLKURVAN 24, 226 51 LUND
- Registrerat
- 2006-03-03
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva FoU, konsultverksamhet och analyser inom området statistik, programutveckling samt kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5305-1249
- STATISTICAL SOLUTIONS IP AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Malmö
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-06
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget driver FoU, konsultverksamhet och analyser inom statistik, programutveckling och kapitalförvaltning.
Väsentliga händelser
Tidigare uppdrag har avslutats och bolaget har inte haft någon omsättning under 2025. Vissa löpande rörelsekostnader har upprätthållits i väntan på eventuellt nya uppdrag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.