Start › Västra Götalands län › Uddevalla
Pelle Haglund Fastigheter AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 16 | 18 | 14 | 14 | 13 | 15 | 12 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 16 | 18 | 14 | 14 | 13 | 15 | 12 |
| Rörelseresultat | −20 | −16 | −18 | −12 | −14 | −13 | −15 | −12 |
| Finansiella poster | 877 | 680 | 650 | 5 644 | 873 | 950 | 410 | 289 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 421 | 223 | 214 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 413 | 250 | 450 | 5 406 | 618 | 250 | – | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 166 | −6 | – | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 489 | 264 | 243 | 269 | 302 | 337 | 255 | 152 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 24 | 0 | 37 | 31 | 46 | 57 | 68 | 77 |
| Resultat efter finansiella poster | 857 | 664 | 632 | 5 632 | 860 | 937 | 395 | 277 |
| Resultat före skatt | 857 | 664 | 632 | 5 632 | 860 | 937 | 395 | 277 |
| Skatt på årets resultat | 93 | 85 | 39 | 48 | 52 | 57 | 38 | 14 |
| Årets resultat | 764 | 578 | 594 | 5 583 | 808 | 880 | 357 | 263 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 16 355 | 14 429 | 13 936 | 14 568 | 9 858 | 9 690 | 9 176 | 9 569 |
| Anläggningstillgångar | 15 579 | 12 540 | 13 849 | 13 990 | 8 149 | 8 043 | 8 053 | 7 053 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 15 579 | 12 540 | 13 849 | 13 990 | 8 149 | 8 043 | 8 053 | 7 053 |
| Andelar i koncernföretag | – | – | – | – | 0 | 0 | 750 | 750 |
| Andelar i intresseföretag | 3 293 | 727 | 727 | 727 | 519 | 513 | 13 | 13 |
| Fordringar hos intresseföretag | 4 600 | 4 650 | 4 465 | 4 200 | 4 100 | 6 000 | 6 000 | 5 000 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 7 686 | 7 163 | 8 557 | 8 663 | 2 205 | 205 | 205 | 205 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 0 | 100 | 400 | 1 325 | 1 325 | 1 085 | 1 085 |
| Omsättningstillgångar | 776 | 1 889 | 87 | 578 | 1 709 | 1 647 | 1 124 | 2 516 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 1 536 | 4 | 8 | 6 | 2 | 4 | 14 |
| Övriga fordringar | 3 | 1 503 | 4 | 8 | 6 | 2 | 4 | 14 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 33 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 773 | 353 | 83 | 570 | 1 703 | 1 644 | 1 120 | 2 502 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 16 355 | 14 429 | 13 936 | 14 568 | 9 858 | 9 690 | 9 176 | 9 569 |
| Eget kapital | 14 689 | 14 175 | 13 846 | 13 653 | 8 219 | 7 411 | 7 031 | 6 675 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 14 589 | 14 075 | 13 746 | 13 553 | 8 119 | 7 311 | 6 931 | 6 575 |
| Balanserat resultat | 13 825 | 13 496 | 13 153 | 7 969 | 7 311 | 6 431 | 6 575 | 6 311 |
| Årets resultat | 764 | 578 | 594 | 5 583 | 808 | 880 | 357 | 263 |
| Långfristiga skulder | 1 420 | – | 0 | 523 | 840 | 1 164 | 1 489 | 1 814 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 523 | 840 | 1 164 | 1 489 | 1 814 |
| Övriga skulder | 1 420 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 246 | 255 | 89 | 392 | 799 | 1 114 | 656 | 1 080 |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | 0 | 317 | 325 | 325 | 325 | 325 |
| Skatteskulder | 179 | 124 | 39 | 1 | 47 | 49 | 16 | 0 |
| Övriga skulder | 40 | 120 | 40 | 64 | 417 | 730 | 305 | 745 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 27 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Eventualförpliktelser | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 500 | 250 | 250 | 400 | – | – | 500 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 13 553 | 8 119 | 7 311 | 6 931 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 293 | 727 | 727 | 727 | 519 | 513 | 13 | 13 | 13 |
| Årets inköp | 2 566 | 0 | 0 | 100 | 6 | 0 | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 750 | 750 | 910 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 250 | 0 | 160 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 100 | 400 | 1 325 | 1 325 | 1 085 | 1 085 | 925 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 100 | 300 | 925 | – | – | – | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 7 163 | 7 163 | 8 557 | 8 663 | 2 205 | 205 | 205 | 205 | 205 |
| Årets inköp | – | 0 | 500 | 6 663 | 2 000 | – | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 394 | 606 | 205 | 0 | – | – | – | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 500 | 6 663 | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- VALDEMARSBERGSVÄGEN 12, 451 43 UDDEVALLA
- Registrerat
- 2006-03-02
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bygg- och fastighetsentreprenader, äga och förvalta fastigheter och aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5099-7246
- PELLE HAGLUND FASTIGHETER AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Västra Götalands län, Uddevalla kommun
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-08-31
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolagets verksamhet består av att äga och förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Uddevalla kommun .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.