Start › Stockholms län › Västerhaninge
Ren Effekt AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 35 | 548 | 812 | 1 026 | 1 017 | 1 111 | 997 | 1 046 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 548 | 812 | 1 026 | 1 017 | 1 011 | 997 | 1 046 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 35 | – | – | – | – | 101 | – | – |
| Rörelsekostnader | 20 | 29 | 659 | 755 | 1 035 | 1 058 | 1 098 | 1 007 | 1 045 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 319 | 307 | 461 | 459 | 474 | 382 | 402 |
| Övriga externa kostnader | 20 | 21 | 155 | 247 | 265 | 266 | 284 | 205 | 216 |
| Personalkostnader | 0 | 3 | 171 | 201 | 305 | 334 | 340 | 401 | 408 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 13 | – | – | – | 0 | 18 | 18 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 4 | – | – | 0 | 1 |
| Rörelseresultat | −20 | 7 | −111 | 57 | −9 | −41 | 13 | −9 | 1 |
| Finansiella poster | −1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −20 | 6 | −111 | 56 | −9 | −41 | 13 | −9 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 9 | −9 | −33 | – | – | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 9 | −9 | – | – | – | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | −33 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −20 | 6 | −102 | 48 | −42 | −41 | 13 | −9 | 1 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 5 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −20 | 6 | −102 | 42 | −42 | −41 | 13 | −9 | 1 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 98 | 141 | 323 | 321 | 277 | 292 | 269 | 251 | 292 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 0 | 74 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Omsättningstillgångar | 98 | 141 | 249 | 321 | 277 | 292 | 269 | 251 | 273 |
| Varulager m.m. | – | – | 0 | 82 | 107 | 92 | 90 | 108 | 106 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 82 | 107 | 92 | 90 | 108 | 106 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 4 | 3 | 188 | 120 | 125 | 115 | 86 | 142 |
| Kundfordringar | – | 0 | 2 | 187 | 117 | 102 | 93 | 84 | 133 |
| Övriga fordringar | 4 | 4 | 1 | 0 | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 2 | 12 | 22 | 2 | 9 |
| Kassa och bank | 93 | 138 | 246 | 51 | 51 | 75 | 64 | 57 | 25 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 98 | 141 | 323 | 321 | 277 | 292 | 269 | 251 | 292 |
| Eget kapital | 78 | 98 | 142 | 244 | 202 | 193 | 235 | 222 | 231 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 28 | 48 | 92 | 194 | 152 | 143 | 185 | 172 | 181 |
| Balanserat resultat | 48 | 42 | 194 | 152 | 193 | 185 | 172 | 181 | 181 |
| Årets resultat | −20 | 6 | −102 | 42 | −42 | −41 | 13 | −9 | 1 |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 9 | 0 | −33 | −33 | −33 | −33 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 9 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | −33 | −33 | −33 | −33 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | – | – | – | 0 | 7 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 43 | 181 | 68 | 68 | 131 | 67 | 61 | 93 |
| Förskott från kunder | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 57 | 2 | 12 | 100 | 11 | 0 | 31 |
| Skatteskulder | – | 0 | 5 | 5 | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 17 | 42 | 118 | 61 | 57 | 31 | 56 | 61 | 62 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 152 | 143 | 185 | 172 | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | – | – | – | – | 50 | – | – | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | 50 | – | – | – | – | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolaget inte har varit så aktiv.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har minskat med X % jämfört med föregående år. Minskningen beror på ett stort tapp i försäljningen på grund av ändrat beteende hos kunder (och/eller regleringar som påverkat möjligheten att driva verksamheten) med anledning av coronapandemin
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 | 2017-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 91 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Årets avskrivningar | – | – | 18 | −18 | – |
Om bolaget
- Adress
- VINTERVÄGEN 7 B, 137 38 VÄSTERHANINGE
- Registrerat
- 2006-02-14
- Bransch
- Provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av badrumsinredning samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5858-5613
- Ren Effekt AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-10-14
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företagets verksamhet är inom provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror. Företaget har sitt säte i Tyresö.
Väsentliga händelser
Ingen verksamhet har skett i bolaget under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.