Start › Stockholms län › Täby
Algorete International AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 25 | 394 | 96 | 567 | 24 | 195 | – |
| Nettoomsättning | 25 | 394 | 97 | 567 | 24 | 195 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 314 | 1 215 | 203 | 176 | 105 | 719 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 256 | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 1 061 | 18 | 3 | 26 | −5 | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 145 | 167 | 160 | 78 | 723 | – |
| Personalkostnader | – | 0 | 7 | 3 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 11 | 11 | 2 | 2 | – |
| Rörelseresultat | −288 | −821 | −106 | 390 | −80 | −524 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −4 | 0 | 0 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | 0 | 4 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −288 | −821 | −106 | 387 | −80 | −524 | – |
| Resultat före skatt | −288 | −821 | −106 | 387 | −80 | −524 | – |
| Årets resultat | −288 | −821 | −106 | 387 | −80 | −524 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 130 | 512 | 1 527 | 1 786 | 1 431 | 1 618 | 2 146 |
| Anläggningstillgångar | 9 | 19 | 30 | 41 | 5 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 | 19 | 30 | 41 | 5 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 9 | 19 | 30 | 41 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 121 | 493 | 1 497 | 1 745 | 1 426 | – | – |
| Varulager m.m. | 102 | 358 | 1 417 | 1 420 | 1 423 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 102 | 358 | 1 417 | 1 420 | 1 423 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 113 | 70 | 31 | 1 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 38 | 38 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 76 | 31 | 30 | – | – | – |
| Kassa och bank | 19 | 22 | 10 | 294 | 3 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 130 | 512 | 1 527 | 1 786 | 1 431 | – | – |
| Eget kapital | 100 | 100 | 307 | 494 | 107 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 0 | 0 | 207 | 394 | 7 | – | – |
| Balanserat resultat | 288 | 821 | 314 | 7 | 88 | – | – |
| Årets resultat | −288 | −821 | −106 | 387 | −80 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 | 151 | 93 | 82 | 66 | – | – |
| Övriga skulder | 11 | 151 | 93 | 82 | 66 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 19 | 261 | 1 126 | 1 210 | 1 258 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 3 | 3 | 1 | 3 | – | – |
| Övriga skulder | 7 | 173 | 1 035 | 1 184 | 1 210 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 11 | 11 | 11 | 16 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 80 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 7 | – | – |
ÄgarfinansieringBelopp i tkr
Tillskott och återbetalningar visas skilt från utdelning.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillfört aktieägartillskott | 288 | 614 | – | – | 80 | – | – |
| Återbetalt aktieägartillskott | – | – | 80 | – | – | – | – |
| Föreslagen återbetalning av villkorat aktieägartillskott | – | – | – | 80 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% negativt vilket kommer sig av att bolaget håller på att avveckla den delen av verksamheten som varit kopplad till Kina och luftreningsteknik.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% positivt då bolaget har sålt och rangerat ut sitt lager av luftreningsmaskiner och förbrukningsdelar till dessa mm.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolagets omsättning i Kina har påverkats negativt av de marknadsmässiga omständigheter som råder där.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga att bolaget har kommit igång med sin konsultverksamhet inom AI.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga av Covid pandemin samt den ekonomiska situationen i Kina.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 47 | 47 | 176 | 176 | 129 | 185 | 334 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 0 | 47 | 0 | 8 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 129 | – | 0 | 56 | 157 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 37 | 28 | 146 | 135 | 124 | 175 | 252 |
| Årets avskrivningar | 9 | 9 | 11 | 11 | 2 | 2 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 127 | – | 0 | 53 | 75 | – |
Om bolaget
- Adress
- HÖGLANDSVÄGEN 23, 183 57 TÄBY
- Registrerat
- 2005-12-23
- Bransch
- Dataprogrammering
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva produktutveckling, produktförsäljning och konsultverksamhet inom programmering, avancerad analys och artificiell intelligens samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall vidare bedriva kapitalförvaltning med aktier och aktierelaterade instrument, köp och försäljning av investeringsmetaller och samt äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva tillverkning, försäljning och uthyrning av maskiner inom renluftsteknik och luftbehandlingsverksamhet, export och import av tekniska produkter inom miljö- och hälsovård.
Bankgironummer
- 5786-6923
- ENVIRONMENTAL AIR OF SWEDEN AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-08-25
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver produktutveckling samt konsultverksamhet inom data, teknik samt avancerad analys och artificiell intelligens. Bolaget har bedrivit uthyrning och försäljning av luftreningsmaskiner till Kina, detta under särskillt verksamhetsnamn, Environmental Air of Sweden, (EAS). Denna del av verksamheten håller på att läggas ner. En stor del av denna verksamhets lager har rangerats ut under året vilket påverkat verksametens resultat negativt. Ett vilkorat aktieägartillskott om 288 000 kr har lämnats till bolaget (fg år 614 000 kr) för att täcka det uppkomna underskottet. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Täby.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.