Fastighetsservice Öresundsregionen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 355 | 2 477 | 1 366 | 1 373 | 153 |
| Nettoomsättning | 2 106 | 2 477 | 1 366 | 1 373 | 153 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 250 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 353 | 2 477 | 1 319 | 1 354 | 147 |
| Råvaror och förnödenheter | 112 | 728 | 464 | 567 | 19 |
| Handelsvaror | 921 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 019 | 1 119 | 804 | 512 | 126 |
| Personalkostnader | 290 | 624 | 47 | 271 | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | 4 | 4 | 4 | 2 |
| Rörelseresultat | 2 | 0 | 47 | 19 | 6 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | 0 | 46 | 19 | 6 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 5 | – | −2 | −4 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 5 | – | −2 | −4 |
| Resultat före skatt | 2 | 5 | 46 | 17 | 3 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 1 | 10 | 4 | 1 |
| Årets resultat | 2 | 4 | 37 | 13 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 539 | 355 | 504 | 404 | 168 |
| Anläggningstillgångar | 27 | 37 | 15 | 19 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 27 | 37 | 15 | 19 | 16 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 27 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 512 | 318 | 489 | 385 | 151 |
| Varulager m.m. | 250 | – | – | – | – |
| Pågående arbeten för annans räkning | 250 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 36 | 130 | 107 | 9 | 90 |
| Kundfordringar | 0 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 36 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 227 | – | – | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 539 | 355 | 504 | 404 | 168 |
| Eget kapital | 188 | 187 | 183 | 147 | 134 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 88 | 87 | 83 | 47 | 34 |
| Balanserat resultat | 87 | 83 | 47 | 34 | 32 |
| Årets resultat | 2 | 4 | 37 | 13 | 2 |
| Obeskattade reserver | – | – | 5 | 5 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 350 | 168 | 315 | 253 | 30 |
| Skatteskulder | 2 | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 337 | – | – | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 11 | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | 87 | 83 | 47 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då bolagets försäljning är i en expansiv fas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företagets nettoomsättning avviker med mer än 30% mellan åren på grund av att bolaget tidigare varit vilande.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 113 | 113 | 86 | 86 | 78 |
| Årets inköp | – | 27 | – | 8 | – |
| Årets avskrivningar | 11 | 4 | 4 | 4 | – |
Om bolaget
- Adress
- Lönngatan 58, Box 139, 214 59 MALMÖ
- Registrerat
- 2005-12-16
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva byggverksamhet och fastighetsservice såsom byggstäd och trappstäd samt utemiljö. Ingår även åkerirörelse samt därmed förenlig verksamhet.
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 3
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-01-27
- Senaste annonsen
- 2022-01-27
Annonser per år
| År | 2022 |
|---|---|
| Annonser | 3 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2023
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2024-02-02
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet med Byggnadsverksamhet. Företaget har sitt säte i Lund.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.