Genomsyn

Start › Skåne län › Klagstorp

Helena Cedergren Ekonomipartner AB

556694-0887AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
207 tkr
Årets resultat 2025
162 tkr
Eget kapital 2025
513 tkr

Utveckling6 räkenskapsår

20252025: 0,6 %0,6 %20242024: 0,8 %0,8 %20232023: 0,7 %0,7 %20222022: 0,6 %0,6 %20212021: 0,8 %0,8 %20202020: 0,8 %0,8 %

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 6261 7081 4571 354
Nettoomsättning 1 6261 5401 4571 354
Övriga rörelseintäkter 0168––
Rörelsekostnader 1 4201 2701 2921 158
Övriga externa kostnader 385280311320
Personalkostnader 1 034990961838
Av- och nedskrivningar –0210
Rörelseresultat 207438164196
Finansiella poster 130108
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar –0−1108
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1310
Räntekostnader och liknande resultatposter 0000
Resultat efter finansiella poster 207441165304
Bokslutsdispositioner –0−780
Förändring av överavskrivningar –0−780
Resultat före skatt 20744187304
Skatt på årets resultat 46952268
Årets resultat 16234665236

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022
TILLGÅNGAR 810926650606
Anläggningstillgångar 2525308100
Materiella anläggningstillgångar –03080
Inventarier, verktyg och installationer –03080
Finansiella anläggningstillgångar 25250100
Andra långfristiga värdepappersinnehav 25250100
Omsättningstillgångar 785901341506
Kortfristiga fordringar 330384208176
Kundfordringar 149166166149
Övriga fordringar 3504210
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 146218017
Kassa och bank 456516133330
EGET KAPITAL OCH SKULDER 810926650606
Eget kapital 513752405341
Bundet eget kapital 100100100100
Aktiekapital 100100100100
Fritt eget kapital 413652305241
Balanserat resultat 2523052414
Årets resultat 16234665236
Obeskattade reserver –0780
Ackumulerade överavskrivningar –0780
Kortfristiga skulder 297174166266
Leverantörsskulder 4701
Skatteskulder 344305
Övriga skulder 259124166260

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022
Styrelsens förslag 300400––

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Helena Cedergren Ekonomipartner AB för år 2025. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Helena Cedergren Ekonomipartner ABs finansiella ställning per den 31 december 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Helena Cedergren Ekonomipartner AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Helena Cedergren Ekonomipartner AB för år 2024. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Helena Cedergren Ekonomipartner ABs finansiella ställning per den 31 december 2024 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Helena Cedergren Ekonomipartner AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Helena Cedergren Ekonomipartner AB för år 2023. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Helena Cedergren Ekonomipartner ABs finansiella ställning per den 31 december 2023 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Helena Cedergren Ekonomipartner AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2023

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga värdepappersinnehav

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 25250100577
Årets inköp 025100––
Försäljningar och utrangeringar –0200577–
Återförda nedskrivningar –25100100–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31
Anskaffningsvärde 032900
Årets inköp 03290–
Försäljningar och utrangeringar 3290––
Ackumulerade avskrivningar 02100
Årets avskrivningar 0210–
Återförda avskrivningar 210––

Om bolaget

Adress
KÄLLADALSVÄGEN 159-0, 231 97 KLAGSTORP
Registrerat
2005-12-15
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Bolagets verksamhet skall vara att bedriva redovisningsbyrå- verksamhet, handel med värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5911-7606
HELENA CEDERGREN EKONOMIPARTNER AB
kontrollerat 2026-10-06

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Vellinge
Revision
Ja (2026-03-31)
Årsstämma
2026-03-31
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver redovisningsbyrå sedan 2006. Företaget har sitt säte i Vellinge .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202562 kB Öppna
202463 kB Öppna
202364 kB Öppna