Montus Aktiebolag
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 39 | 7 | 270 | 90 | 85 |
| Nettoomsättning | 0 | 39 | 7 | 270 | 81 | 81 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 9 | 5 |
| Rörelsekostnader | 23 | 43 | 70 | 50 | 31 | 41 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 0 | 3 |
| Handelsvaror | – | – | 0 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 23 | 43 | 56 | 51 | 30 | 37 |
| Personalkostnader | – | 0 | 14 | −3 | 1 | 0 |
| Rörelseresultat | −23 | −5 | −62 | 220 | 59 | 44 |
| Finansiella poster | −33 | −82 | −22 | 368 | 208 | 129 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | 4 | 0 | 330 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | −24 | 1 | 38 | 208 | 129 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 33 | 61 | 24 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 1 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −56 | −86 | −85 | 588 | 267 | 173 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 85 | −147 | 96 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 85 | −147 | 96 | 0 |
| Resultat före skatt | −56 | −86 | 0 | 441 | 363 | 173 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 91 | 78 | 37 |
| Årets resultat | −56 | −86 | 0 | 350 | 285 | 136 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 163 | 1 385 | 1 622 | 2 042 | 1 744 | 1 719 |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 645 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 645 |
| Andra långfristiga fordringar | – | – | – | – | 0 | 645 |
| Omsättningstillgångar | 1 163 | 1 385 | 1 622 | 2 042 | 1 744 | 1 074 |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 5 | 91 | 194 | 165 | 187 |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 25 | – | – |
| Övriga fordringar | 3 | 5 | 91 | 169 | 131 | 187 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | – | – | 0 | 34 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 1 046 | 1 079 | 1 034 | 1 028 | 1 323 | 528 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 1 046 | 1 079 | 1 034 | 1 028 | 1 323 | 528 |
| Kassa och bank | 115 | 301 | 496 | 820 | 255 | 359 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 163 | 1 385 | 1 622 | 2 042 | 1 744 | 1 719 |
| Eget kapital | 1 010 | 1 216 | 1 502 | 1 697 | 1 540 | 1 426 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 910 | 1 116 | 1 402 | 1 597 | 1 440 | 1 326 |
| Balanserat resultat | 966 | 1 202 | 1 402 | 1 247 | 1 156 | 1 190 |
| Årets resultat | −56 | −86 | 0 | 350 | 285 | 136 |
| Obeskattade reserver | 62 | 62 | 62 | 147 | 0 | 96 |
| Periodiseringsfonder | 62 | 62 | 62 | 147 | 0 | 96 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 90 | 106 | 57 | 197 | 204 | 197 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 0 | 12 | 0 |
| Skatteskulder | 56 | 54 | 0 | 3 | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 34 | 53 | 56 | 195 | 186 | 192 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | – | – | 0 | 6 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 322 | – | 180 | 195 | 193 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 1 597 | 1 440 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänvisning till ovanstående och vad som övriigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 KAP 3§) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov. likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30%...[Kommentera]
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänvisning till ovanstående och vad som övriigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 KAP 3§) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov. likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% pga minskade intäkter
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänvisning till ovanstående och vad som övriigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 KAP 3§) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov. likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% Ökning från föregående år
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Med hänvisning till ovanstående och vad som övriigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 KAP 3§) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov. likviditet och ställning i övrigt.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Om bolaget
- Adress
- VÄSTANVÄG 72, 216 15 LIMHAMN
- Registrerat
- 2005-12-14
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hälso- och sjukvård, konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård, undervisning, fastighetsförvaltning, vinhandel, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5624-4239
- MONTUS AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom hälso- och sjukvård, konsultverksamhet, undervisning, fastighetsförvaltning, vinhandel, och handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Malmö kommun, Skåne län.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.