Start › Stockholms län › Stockholm
Starchitect Invest AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsekostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Rörelseresultat | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 | −2 |
| Finansiella poster | 0 | −12 | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat från andelar i intresseföretag | 0 | −12 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −13 | −2 | −2 | −2 | −2 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 16 | – | 0 | 2 | 2 |
| Erhållna koncernbidrag | 0 | 16 | – | 0 | 2 | 0 |
| Resultat före skatt | −2 | 3 | −2 | −2 | −1 | 0 |
| Årets resultat | −2 | 3 | −2 | −2 | −1 | 0 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 769 | 771 | 963 | 1 152 | 1 515 | 1 515 |
| Anläggningstillgångar | 300 | 300 | 323 | 323 | 323 | 323 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 300 | 323 | 323 | 323 | 323 |
| Andelar i koncernföretag | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Andelar i intresseföretag | – | 0 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Omsättningstillgångar | 469 | 471 | 641 | 830 | 1 192 | 1 193 |
| Kortfristiga fordringar | 399 | 399 | 578 | 765 | 1 126 | 1 124 |
| Fordringar hos koncernföretag | 399 | 399 | 578 | 765 | 1 126 | 1 124 |
| Övriga fordringar | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 70 | 73 | 63 | 65 | 66 | 68 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 769 | 771 | 963 | 1 152 | 1 515 | 1 515 |
| Eget kapital | 314 | 526 | 727 | 924 | 1 113 | 1 474 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 264 | 476 | 677 | 874 | 1 063 | 1 424 |
| Balanserat resultat | 266 | 472 | 678 | 875 | 1 063 | 1 424 |
| Årets resultat | −2 | 3 | −2 | −2 | −1 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 455 | 246 | 237 | 229 | 402 | 41 |
| Övriga skulder | 440 | 231 | 222 | 214 | 387 | 26 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 210 | 210 | 204 | 195 | 188 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 210 | 210 | 204 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 874 | 1 063 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 23 | 23 | 23 | 23 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | – | – | – | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Om bolaget
- Adress
- KUNGSKLIPPAN 14 8TR, 112 25 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2005-12-06
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva konsulting inom området datainformationsbe- handling, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5733-6679
- STARCHITECT INVEST AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-05
- Programvara
- Visma eEkonomi Deklaration/Årsredovisning
Allmänt om verksamheten
Bolaget började sin verksamhet 2005. Verksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Starchitect Consulting AB
Visa källuppgift
rksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.
-
Starchitect Consulting AB
Visa källuppgift
rksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.
-
Starchitect Consulting AB
Visa källuppgift
rksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.
-
Starchitect Consulting AB
Visa källuppgift
rksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.
-
Starchitect Consulting AB
Visa källuppgift
rksamheten omfattat konsulting inom orådet datainformationsbehandling, handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten bedivs i Stockholm Bolaget äger 100% av dotterbolaget Starchitect Consulting AB, 556590-9222. Någon koncernredovisning upprättas ej med hänsyn till reglerna I ÅRL 7:3.