Start › Stockholms län › Haninge
Port & Mekaniska i Vega AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 607 | 3 292 | 2 763 | 1 638 | 2 084 |
| Nettoomsättning | 3 607 | 3 417 | 2 628 | 1 754 | 2 114 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | −124 | 135 | −116 | −30 |
| Rörelsekostnader | 2 382 | 2 494 | 2 029 | 1 437 | 1 659 |
| Handelsvaror | 625 | 634 | 724 | 410 | 650 |
| Övriga externa kostnader | 403 | 427 | 457 | 334 | 304 |
| Personalkostnader | 1 347 | 1 433 | 844 | 682 | 694 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 0 | 4 | 11 | 11 |
| Rörelseresultat | 1 226 | 798 | 734 | 201 | 425 |
| Finansiella poster | 16 | 97 | 85 | 10 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 16 | 97 | 85 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | −10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 242 | 896 | 820 | 210 | 425 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | 0 | 4 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 242 | 896 | 820 | 215 | 425 |
| Skatt på årets resultat | 261 | 191 | 176 | 50 | 90 |
| Årets resultat | 981 | 704 | 644 | 165 | 335 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 808 | 6 233 | 5 995 | 5 730 | 5 596 |
| Anläggningstillgångar | 38 | 0 | 0 | 4 | 15 |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 | 0 | 0 | 4 | 15 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 38 | 0 | 0 | 4 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 6 769 | 6 233 | 5 995 | 5 726 | 5 581 |
| Kortfristiga fordringar | 441 | 759 | 525 | 382 | 471 |
| Kundfordringar | 372 | 695 | 271 | 258 | 252 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | 39 | 0 | 124 | 5 | 121 |
| Övriga fordringar | – | 0 | 32 | 118 | 83 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 64 | 98 | 0 | 15 |
| Kassa och bank | 6 328 | 5 474 | 5 470 | 5 344 | 5 110 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 808 | 6 233 | 5 995 | 5 730 | 5 596 |
| Eget kapital | 4 735 | 5 773 | 5 694 | 5 425 | 5 261 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 4 635 | 5 673 | 5 594 | 5 325 | 5 161 |
| Balanserat resultat | 3 654 | 4 969 | 4 950 | 5 161 | 4 826 |
| Årets resultat | 981 | 704 | 644 | 165 | 335 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 4 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | 0 | 4 |
| Långfristiga skulder | 1 633 | 29 | 10 | 28 | 8 |
| Övriga skulder | 1 633 | 29 | 10 | 28 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 439 | 431 | 291 | 276 | 323 |
| Leverantörsskulder | 71 | 148 | 65 | 144 | 81 |
| Skatteskulder | 106 | 30 | 15 | 8 | 8 |
| Övriga skulder | 176 | 168 | 133 | 75 | 185 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 86 | 84 | 78 | 50 | 50 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 2 019 | – | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning beror på fler anställda och då mer ordrar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning beror på fler anställda och då mer ordrar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Ökad nettoomsättning beror på fler anställda och då mer ordrar.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 252 | 206 | 206 | 206 | 318 | 318 |
| Årets inköp | 45 | 0 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 213 | 206 | 206 | 202 | 303 | 293 |
| Årets avskrivningar | 7 | 0 | 4 | 11 | 11 | – |
Om bolaget
- Adress
- DICKSONS VÄG 3, 136 49 VEGA
- Registrerat
- 2005-12-05
- Bransch
- Byggande av bostadshus och andra byggnader
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsverksamhet, försäljning av garage och portar, mekaniska arbeten och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5734-4665
- PORT & MEKANISKA I VEGA AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-27
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver byggnadsverksamhet, försäljning av garage och portar samt mekaniska arbeten. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.