Start › Stockholms län › Stockholm
Jehangir AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 405 | 317 | 490 | 755 | 956 | 271 | 213 |
| Övriga externa kostnader | 288 | 258 | 433 | 695 | 922 | 239 | 213 |
| Personalkostnader | 63 | 59 | 57 | 61 | 34 | 32 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 54 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −405 | −317 | −490 | −755 | −956 | −271 | −213 |
| Finansiella poster | 13 752 | 16 058 | −7 546 | 15 254 | 10 885 | 37 118 | 238 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 13 132 | 19 166 | 5 173 | 17 154 | 9 939 | 34 385 | −2 209 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 68 | 314 | 237 | 241 | 5 861 | 2 785 | 2 769 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −552 | 3 423 | 12 947 | 2 106 | 4 744 | 0 | 240 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 9 | 35 | 170 | 52 | 82 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 348 | 15 741 | −8 036 | 14 499 | 9 930 | 36 847 | 25 |
| Resultat före skatt | 13 348 | 15 741 | −8 036 | 14 499 | 9 930 | 36 847 | 25 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 1 135 | 690 | 576 |
| Årets resultat | 13 348 | 15 741 | −8 036 | 14 499 | 8 795 | 36 157 | −551 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 143 139 | 128 725 | 112 654 | 129 406 | 178 716 | 170 497 | 141 509 |
| Anläggningstillgångar | 129 699 | 124 545 | 105 564 | 120 864 | 130 228 | 154 644 | 129 876 |
| Materiella anläggningstillgångar | 482 | – | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | 482 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 129 217 | 124 545 | 105 564 | 120 864 | 130 228 | 154 644 | 129 876 |
| Andelar i koncernföretag | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 100 | 100 |
| Andelar i intresseföretag | 600 | 600 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 67 619 | 66 647 | 49 591 | 64 412 | 67 700 | 61 182 | 32 000 |
| Andra långfristiga fordringar | 60 948 | 57 248 | 55 923 | 56 402 | 62 477 | 93 361 | 97 776 |
| Omsättningstillgångar | 13 440 | 4 181 | 7 090 | 8 542 | 48 488 | 15 853 | 11 632 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | – | – | 0 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 1 102 | 1 155 | 2 189 | 826 | 794 | 11 679 | 9 796 |
| Övriga fordringar | 516 | 623 | 1 677 | 272 | 68 | 0 | 31 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 586 | 532 | 512 | 554 | 726 | 11 679 | 9 764 |
| Kassa och bank | 12 337 | 3 026 | 4 901 | 7 716 | 47 694 | 4 174 | 1 787 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 143 139 | 128 725 | 112 654 | 129 406 | 178 716 | 170 497 | 141 509 |
| Eget kapital | 36 298 | 22 951 | 7 210 | 15 246 | 80 747 | 121 952 | 85 795 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 36 198 | 22 851 | 7 110 | 15 146 | 80 647 | 121 852 | 85 695 |
| Balanserat resultat | 22 851 | 7 110 | 15 146 | 647 | 71 852 | 85 695 | 86 246 |
| Årets resultat | 13 348 | 15 741 | −8 036 | 14 499 | 8 795 | 36 157 | −551 |
| Långfristiga skulder | 106 811 | 105 745 | 105 414 | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 106 811 | 105 745 | 105 414 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 30 | 31 | 114 160 | 97 969 | 48 545 | 55 714 |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | – | – | – | 114 028 | 92 427 | 42 395 | 51 616 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 1 061 | 1 052 | 737 |
| Övriga skulder | 5 | 5 | 5 | 107 | 4 455 | 4 853 | 3 336 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 245 | 25 |
| Ställda säkerheter | – | – | – | 0 | 8 196 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | 80 000 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 80 647 | 121 852 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir ABs finansiella ställning per den 2025-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing för revisioner av finansiella rapporter för mindre komplexa företag (ISA för LCE) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir ABs finansiella ställning per den 2024-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir ABs finansiella ställning per den 2023-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir ABs finansiella ställning per den 2022-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Vi är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2021
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Vi har utfört en revision av årsredovisningen för Jehangir AB för räkenskapsåret 2021-01-01-2021-12-31. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir ABs finansiella ställning per 2021-12-31 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Vi är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Jehangir AB för räkenskapsåret 2020 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Jehangir AB s finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Jehangir AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 600 | 600 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 600 | 0 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 022 | 2 022 | 2 022 | 2 022 | 2 022 | 2 005 | 2 005 | 2 005 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 972 | 1 972 | 1 972 | 1 972 | 1 972 | 1 905 | 1 905 | 1 905 |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 0 | 67 | – | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 64 751 | 60 551 | 58 626 | 59 106 | 65 181 | 93 361 | 97 776 | 94 376 |
| Årets inköp | 4 200 | 725 | 930 | 206 | 9 841 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 1 184 | 6 281 | 36 646 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 3 803 | 3 303 | 2 703 | 2 703 | 2 703 | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 500 | 0 | – | 0 | 2 703 | 0 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 87 763 | 87 843 | 67 498 | 69 967 | 71 089 | 63 760 | 34 578 | 35 960 |
| Årets inköp | 5 718 | 22 970 | 12 435 | 33 928 | 101 514 | 102 066 | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 5 798 | 2 626 | 14 492 | 35 050 | 95 996 | 72 884 | 5 951 | – |
| Omklassificeringar | – | 0 | −412 | 0 | 1 811 | 0 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 20 144 | 21 197 | 17 907 | 5 556 | 3 389 | 2 578 | 2 578 | 2 338 |
| Årets nedskrivningar | 707 | 4 787 | 17 077 | 4 656 | 811 | 0 | 240 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | 22 970 | 12 435 | 33 928 | 101 514 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 536 | 0 |
| Årets inköp | 536 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 54 | 0 |
| Årets avskrivningar | 54 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- BOX 387, 111 73 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2005-11-03
- Bransch
- Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel och förvaltning med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Ja (2026-06-29)
- Revisionsfirma
- Moore Allegretto AB
- Årsstämma
- 2026-06-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget skall bedriva handel med och förvaltning av fast och lös egendom, företrädesvis värdepapper samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm .
Väsentliga händelser
Väsentliga händelser under räkenskapsåret Inga väsentliga händelser har skett under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.