Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Hasselvägen 46 Förvaltnings AB
Utveckling4 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 2 553 | 4 444 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 2 759 | 4 559 | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 4 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 210 | 119 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 553 | 4 444 | – | – |
| Bokslutsdispositioner | −140 | −110 | – | – |
| Förändring av periodiseringsfonder | −140 | −110 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 413 | 4 334 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 87 | 69 | – | – |
| Årets resultat | 2 326 | 4 264 | – | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 17 206 | 15 911 | 14 159 | 14 011 |
| Anläggningstillgångar | 16 085 | 15 326 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 085 | 15 326 | – | – |
| Andelar i koncernföretag | 16 085 | 15 326 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 121 | 585 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 603 | 412 | – | – |
| Fordringar hos koncernföretag | 532 | 332 | – | – |
| Övriga fordringar | 71 | 80 | – | – |
| Kassa och bank | 518 | 173 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 17 206 | 15 911 | – | – |
| Eget kapital | 12 829 | 10 504 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Reservfond | 20 | 20 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 709 | 10 384 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 384 | 6 119 | – | – |
| Årets resultat | 2 326 | 4 264 | – | – |
| Obeskattade reserver | 370 | 230 | – | – |
| Periodiseringsfonder | 370 | 230 | – | – |
| Långfristiga skulder | 769 | 1 281 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 769 | 1 281 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 238 | 3 897 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 512 | 512 | – | – |
| Skatteskulder | 156 | 145 | – | – |
| Övriga skulder | 2 567 | 3 237 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 3 | 3 | – | – |
| Eventualförpliktelser | 5 483 | 6 478 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Hasselvägen 46 Förvaltnings AB för räkenskapsåret 2024-07-01 -- 2025-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Hasselvägen 46 Förvaltnings ABs finansiella ställning per den 30 juni 2025 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standard on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Hasselvägen 46 Förvaltnings AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 30 333 | 29 574 | 28 205 |
| Årets inköp | 759 | 559 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | −14 248 | −14 248 | −14 248 |
Om bolaget
- Adress
- BERGAKÄRRSGATAN 30 A, 426 77 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2005-10-28
- Bransch
- Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska förvalta dotterbolagsaktier, handel med aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Företagets säte är Härryda.
- Revision
- Ja
- Årsstämma
- 2025-11-20
- Programvara
- Hogia Audit med Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver förvaltning av dotterbolag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 104 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Beslagskonsult i Göteborg AB
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=Beslagskonsult i Göteborg AB; Organisationsnummer=556407-9506; ForetagetsSate=Göteborg; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1
-
KB Neongasen 3
Visa källuppgift
ForetagetsNamn=KB Neongasen 3; Organisationsnummer=969648-6019; ForetagetsSate=Mölndal; InnehavAndelarKoncernforetagKapitalandel=1