Start › Stockholms län › Haninge
Balan Bygg och Måleri AB
Utveckling10 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 2 107 | 812 | 3 009 | 416 | 901 | 1 337 | 850 | 1 016 |
| Nettoomsättning | 2 107 | 812 | 3 009 | 402 | 901 | 1 337 | 850 | 1 016 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 14 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 983 | 816 | 2 962 | 364 | 841 | 1 287 | 747 | 981 |
| Handelsvaror | 232 | 186 | 1 368 | 157 | 328 | 256 | 126 | 206 |
| Övriga externa kostnader | 459 | 501 | 775 | 177 | 269 | 368 | 262 | 300 |
| Personalkostnader | 1 214 | 66 | 755 | 0 | 201 | 641 | 337 | 453 |
| Av- och nedskrivningar | 78 | 64 | 64 | 30 | 44 | 21 | 21 | 21 |
| Rörelseresultat | 124 | −5 | 46 | 52 | 59 | 50 | 102 | 35 |
| Finansiella poster | −48 | −39 | −37 | −19 | −31 | −42 | −35 | −33 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 47 | 39 | 37 | 19 | 31 | 42 | 35 | 33 |
| Resultat efter finansiella poster | 77 | −44 | 10 | 33 | 29 | 8 | 68 | 2 |
| Resultat före skatt | 77 | −44 | 10 | 33 | 29 | 8 | 68 | 2 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 0 | 9 | 5 | 9 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 61 | −44 | 1 | 29 | 19 | 5 | 68 | 2 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 432 | 380 | 1 147 | 838 | 571 | 446 | 235 | 270 |
| Anläggningstillgångar | 186 | 145 | 209 | 273 | 101 | 145 | 47 | 68 |
| Materiella anläggningstillgångar | 181 | 139 | 203 | 267 | 96 | 140 | 41 | 62 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 181 | 139 | 203 | 267 | 96 | 140 | 41 | 62 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 245 | 235 | 938 | 564 | 470 | 301 | 189 | 202 |
| Varulager m.m. | – | – | – | – | – | 0 | 100 | 150 |
| Kortfristiga fordringar | 245 | 235 | 932 | 558 | 464 | 349 | 207 | 154 |
| Kundfordringar | 91 | – | 0 | 10 | 350 | 73 | 37 | 59 |
| Övriga fordringar | 4 | −5 | 8 | 24 | 14 | 14 | 2 | 11 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 150 | 240 | 924 | 524 | 100 | 262 | 168 | 84 |
| Kassa och bank | – | 0 | 6 | 6 | 6 | −48 | −118 | −102 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 432 | 380 | 1 147 | 838 | 571 | 446 | 235 | 270 |
| Eget kapital | 123 | 62 | 105 | 104 | 75 | 56 | 51 | −17 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 3 | −38 | 5 | 4 | −25 | −44 | −49 | −117 |
| Balanserat resultat | −38 | 5 | −65 | −65 | −84 | −89 | −157 | −160 |
| Årets resultat | 61 | −44 | 30 | 29 | 19 | 5 | 68 | 2 |
| Långfristiga skulder | −8 | 72 | 59 | −13 | 137 | 100 | 92 | 100 |
| Skulder till kreditinstitut | 103 | 134 | 158 | 196 | 0 | 100 | 92 | 100 |
| Checkräkningskredit | −111 | −61 | −99 | −209 | 137 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 317 | 246 | 983 | 746 | 359 | 290 | 92 | 188 |
| Skatteskulder | 16 | 0 | 9 | 14 | 9 | 3 | – | – |
| Övriga skulder | 293 | 238 | 966 | 725 | 342 | 280 | 84 | 180 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | −25 | −44 | −49 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 673 | 553 | 553 | 553 | 321 | 449 | 329 | 329 | 329 |
| Årets inköp | 120 | – | – | 232 | – | 120 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 492 | 414 | 350 | 285 | 256 | 309 | 288 | 267 | 245 |
| Årets avskrivningar | 78 | 64 | 64 | 30 | 44 | 21 | 21 | 21 | – |
Om bolaget
- Adress
- IDUNVÄGEN 23 LGH 1002, 136 42 HANDEN
- Registrerat
- 2005-09-29
- Bransch
- Måleriarbeten
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall omfatta måleriverksamhet, snickeriverksamhet såsom ombyggnation, nybyggnation och renovering samt därmed förenlig verksamhet. Golvarbeten såsom nyläggning och slipning samt därmed förenlig verksamhet. Kakelsättning samt därmed förenlig verksamhet. Städverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5907-1969
- BALAN MÅLERI AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Handen
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- Wolters Kluwer Bokslut
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget driver måleri och snickeri verksamhet. Företaget har sitt säte i Handen .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.