Start › Västernorrlands län › Matfors
Maskin & Racing Matfors Aktiebolag
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 132 | 461 | 185 | 286 | 396 |
| Nettoomsättning | 132 | 461 | 185 | 286 | 396 |
| Rörelsekostnader | 238 | 347 | 155 | 195 | 293 |
| Handelsvaror | 64 | 169 | 100 | 169 | 168 |
| Övriga externa kostnader | 80 | 98 | 40 | 11 | 110 |
| Personalkostnader | 7 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 88 | 80 | 15 | 15 | 14 |
| Rörelseresultat | −106 | 114 | 30 | 91 | 103 |
| Finansiella poster | −2 | −1 | −3 | −3 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −109 | 113 | 27 | 88 | 102 |
| Bokslutsdispositioner | 65 | −25 | 0 | −16 | −25 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 65 | −25 | 0 | −16 | −25 |
| Resultat före skatt | −44 | 88 | 27 | 72 | 78 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 18 | 6 | 15 | 16 |
| Årets resultat | −44 | 69 | 21 | 57 | 62 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 714 | 830 | 594 | 622 | 636 |
| Anläggningstillgångar | 649 | 710 | 268 | 283 | 298 |
| Materiella anläggningstillgångar | 649 | 710 | 268 | 283 | 298 |
| Byggnader och mark | 454 | 253 | 268 | 283 | 298 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 195 | 260 | – | – | – |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 0 | 197 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 66 | 120 | 326 | 339 | 338 |
| Varulager m.m. | 45 | 75 | 325 | 325 | 325 |
| Råvaror och förnödenheter | 45 | 75 | 325 | 325 | 325 |
| Kortfristiga fordringar | 20 | 45 | 0 | 12 | 12 |
| Kundfordringar | 0 | 12 | 0 | 3 | 0 |
| Övriga fordringar | 20 | 25 | 0 | 0 | 12 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 8 | 0 | 8 | 0 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 714 | 830 | 594 | 622 | 636 |
| Eget kapital | 296 | 340 | 270 | 249 | 192 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 196 | 240 | 170 | 149 | 92 |
| Balanserat resultat | 240 | 170 | 149 | 92 | 30 |
| Årets resultat | −44 | 69 | 21 | 57 | 62 |
| Obeskattade reserver | 0 | 65 | 40 | 40 | 25 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 65 | 40 | 40 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 419 | 426 | 283 | 333 | 419 |
| Leverantörsskulder | 0 | 52 | 0 | 24 | 6 |
| Skatteskulder | 0 | 3 | 0 | 20 | 16 |
| Övriga skulder | 409 | 361 | 273 | 279 | 366 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 10 | 10 | 10 | 31 |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 601 | 378 | 378 | 378 | 378 | 378 |
| Årets inköp | 223 | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 147 | 125 | 110 | 95 | 80 | 65 |
| Årets avskrivningar | 23 | 15 | 15 | 15 | 14 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 325 | 325 | 0 |
| Årets inköp | – | 325 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 130 | 65 | 0 |
| Årets avskrivningar | 65 | 65 | 0 |
Pågående nyanläggningar och förskott
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 197 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- STORJORDENVÄGEN 48, 864 31 MATFORS
- Registrerat
- 2005-09-07
- Bransch
- Provisionshandel med maskiner, industriell utrustning, fartyg och luftfartyg utom kontorsutrustning och datorer
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva handel med entreprenadfordon, maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5602-6313
- MASIN & RACING MATFORS AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Sundsvall
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-11-18
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver handel med entreprenadfordon och maskiner. Företaget har sitt säte i Sundsvall .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.