Start › Västra Götalands län › Göteborg
MK Rail Solutions AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 530 | 288 | 434 | 1 914 | 384 | 2 320 | 2 440 |
| Nettoomsättning | 524 | 288 | 434 | 1 914 | 384 | 2 320 | 2 440 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 784 | 581 | 744 | 865 | 895 | 1 353 | 1 436 |
| Övriga externa kostnader | 280 | 419 | 294 | 383 | 252 | 382 | 371 |
| Personalkostnader | 366 | 62 | 337 | 407 | 582 | 919 | 1 025 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 100 | 114 | 76 | 61 | 52 | 39 |
| Övriga rörelsekostnader | 88 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −254 | −293 | −310 | 1 049 | −511 | 967 | 1 005 |
| Finansiella poster | 6 | 64 | 149 | 746 | 7 | 29 | 2 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 7 | 1 | 4 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 5 | 64 | 149 | 746 | 0 | 29 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | −1 | – | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −248 | −229 | −161 | 1 795 | −505 | 996 | 1 006 |
| Bokslutsdispositioner | 440 | 300 | 86 | −388 | 520 | −7 | −10 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 440 | 300 | 0 | −340 | 500 | – | – |
| Förändring av överavskrivningar | – | 0 | 86 | −48 | 20 | −7 | −10 |
| Resultat före skatt | 192 | 71 | −75 | 1 407 | 15 | 990 | 997 |
| Skatt på årets resultat | 50 | 34 | 0 | 307 | 16 | 233 | 188 |
| Årets resultat | 142 | 37 | −75 | 1 099 | −1 | 756 | 809 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 4 644 | 5 490 | 5 868 | 6 756 | 5 826 | 6 864 | 6 055 |
| Anläggningstillgångar | 4 000 | 4 236 | 336 | 4 489 | 4 248 | 195 | 165 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 236 | 336 | 375 | 134 | 195 | 165 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 236 | 336 | 375 | 134 | 195 | 165 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 000 | 4 000 | 0 | 4 114 | 4 114 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 4 000 | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 4 000 | 0 | 0 | 4 114 | 4 114 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 644 | 1 254 | 5 532 | 2 267 | 1 578 | 6 669 | 5 890 |
| Kortfristiga fordringar | 64 | 253 | 364 | 1 009 | 37 | 688 | 1 053 |
| Kundfordringar | 0 | 147 | 0 | 219 | 0 | 651 | 610 |
| Övriga fordringar | 64 | 79 | 263 | 1 | 0 | 1 | 209 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 0 | 27 | 101 | 789 | 37 | 35 | 234 |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 2 | 27 |
| Övriga kortfristiga placeringar | – | – | – | – | 0 | 2 | 27 |
| Kassa och bank | 580 | 1 001 | 5 168 | 1 258 | 1 540 | 5 979 | 4 810 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 644 | 5 490 | 5 868 | 6 756 | 5 826 | 6 864 | 6 055 |
| Eget kapital | 2 975 | 4 833 | 5 001 | 5 276 | 4 656 | 4 928 | 4 451 |
| Bundet eget kapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Aktiekapital | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 | 105 |
| Fritt eget kapital | 2 870 | 4 728 | 4 896 | 5 171 | 4 551 | 4 823 | 4 346 |
| Balanserat resultat | 2 728 | 4 691 | 4 971 | 4 071 | 4 553 | 4 066 | 3 537 |
| Årets resultat | 142 | 37 | −75 | 1 099 | −1 | 756 | 809 |
| Obeskattade reserver | 50 | 490 | 790 | 876 | 488 | 1 007 | 1 001 |
| Periodiseringsfonder | 50 | 490 | 790 | 790 | 450 | 950 | 950 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 0 | 86 | 38 | 57 | 51 |
| Kortfristiga skulder | 1 619 | 167 | 77 | 605 | 682 | 929 | 603 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 4 | 11 | 1 | 42 | 24 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 67 | 1 | 31 | 0 |
| Övriga skulder | 1 604 | 159 | 62 | 426 | 599 | 636 | 378 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 15 | 8 | 12 | 100 | 82 | 221 | 201 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 2 869 | – | – | – | – | 270 | – |
| Annan föreslagen utdelning | 2 869 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 4 551 | 4 823 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen gör bedömningen att arbetet fortlöper under det nya året. Den ökade efterfrågan gör att styrelsen ser positivt på framtiden.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Under det nya räkenskapsåret vann styrelsen en upphandling rörande framtagning avkursplaner och genomförande av utbildning för en yrkeshögskoleutbildning, vilken varar under och nästkommande räkenskapsår. Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2020
Kommentar till vinstdispositionen
Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.
Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. Fordonsutbildningar har inte kunnat genomföras som planerat, då praktikdelar av utbildningen inte kunde utföras. Omsättningen förväntas därmed ligga på en relativt låg nivå. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 000 | 0 | 0 | 4 114 | 4 114 | 0 |
| Årets inköp | – | – | – | – | 4 114 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 0 | 4 114 | 0 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 4 000 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 4 000 | – |
| Omklassificeringar | −4 000 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | – | – | 0 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2022-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 501 | 501 | 622 | 304 | 304 | 366 | 339 |
| Årets inköp | – | 0 | 75 | 317 | – | 82 | 26 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 501 | 0 | 196 | 0 | – | 143 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 265 | 165 | 247 | 170 | 109 | 200 | 161 |
| Årets avskrivningar | 50 | 100 | 114 | 76 | 61 | 52 | 39 | – |
| Återförda avskrivningar | 315 | 0 | 196 | 0 | – | 143 | – | – |
Om bolaget
- Adress
- SANKT PAULIGATAN 9, 416 60 GÖTEBORG
- Registrerat
- 2005-06-23
- Bransch
- Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska utföra service och tjänster relaterat till fordonsteknik inom järnvägssektorn, verka som konsult inom järnvägs- och tekniksektorn i huvudsak inom verkstadsbranschen, bedriva handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5403-0200
- MK RAIL SOLUTIONS AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Göteborg
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-12-09
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska utföra service och tjänster relaterat till fordonsteknik inom järnvägssektorn, verka som konsult inom järnvägs- och tekniksektorn i huvudsak inom verkstadsbranschen, bedriva handel med värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Väsentliga händelser
Under året har nya ägare inkommit i bolaget i form av två nya aktiebolag som tillsammans äger 100 % av aktierna.Bolaget bedrev tidigare konsultverksamhet inom järnvägs- och tekniksektorn. Den aktiva verksamheten avvecklades och upphörde per 2024-12-31. Efter detta datum har ingen operativ verksamhet bedrivits, och bolaget har sedan dess varit vilande.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.