Start › Dalarnas län › Falun
Nya Friskvårdshuset Martin Pålsson AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 293 | 285 | 262 | 273 |
| Övriga externa kostnader | 284 | 285 | 262 | 273 |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −293 | −285 | −262 | −273 |
| Finansiella poster | 803 | 21 | −559 | 1 101 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | −1 708 | 0 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 999 | 280 | 1 063 | 1 071 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 10 | 16 | 196 | 114 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −79 | 58 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 286 | 217 | 110 | 84 |
| Resultat efter finansiella poster | 509 | −264 | −821 | 829 |
| Bokslutsdispositioner | 1 094 | 65 | 0 | −200 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 1 094 | 65 | 0 | −200 |
| Resultat före skatt | 1 603 | −199 | −821 | 629 |
| Skatt på årets resultat | 233 | 15 | 36 | 145 |
| Årets resultat | 1 371 | −214 | −857 | 483 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 24 586 | 24 215 | 24 699 | 26 536 |
| Anläggningstillgångar | 23 362 | 23 538 | 23 596 | 26 296 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 10 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 23 362 | 23 528 | 23 586 | 26 286 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 0 | 167 | 23 586 | 21 286 |
| Andra långfristiga fordringar | 23 362 | 23 362 | 0 | 5 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 224 | 677 | 1 103 | 241 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 196 | 31 | 13 |
| Övriga fordringar | 38 | 196 | 31 | 13 |
| Kassa och bank | 1 187 | 481 | 1 073 | 227 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 24 586 | 24 215 | 24 699 | 26 536 |
| Eget kapital | 24 172 | 23 005 | 23 414 | 24 459 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Fritt eget kapital | 24 072 | 22 905 | 23 314 | 24 359 |
| Balanserat resultat | 22 701 | 23 119 | 24 172 | 23 876 |
| Årets resultat | 1 371 | −214 | −857 | 483 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 094 | 1 159 | 1 159 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 1 094 | 1 159 | 1 159 |
| Kortfristiga skulder | 415 | 116 | 126 | 918 |
| Skatteskulder | 335 | 33 | 46 | 836 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 79 | 82 | 79 | 82 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 23 362 | 204 | 195 | – |
| Medel att disponera | – | – | 23 314 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 23 362 | 23 362 | 0 | 0 | 5 000 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 224 | 23 586 | 21 286 | 20 380 |
| Årets inköp | – | – | 2 300 | 1 100 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 224 | 0 | – | 194 | – |
| Omklassificeringar | – | −23 362 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 58 | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 58 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- BOX 292, 791 27 FALUN
- Registrerat
- 2005-04-27
- Bransch
- Dagspa, bastu och ångbastu
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska vara holdingbolag samt bedriva friskvårdsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2024
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-06-12
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget som har sitt säte i Västra Götalands län, Göteborg kommun, bedriver sedan 2005 konsultverksamhet inom hälso- och friskvård, naprapatverksamhet samt förvaltning av värdepapper.
Väsentliga händelser
Bolagets styrelse fattade under 2024 ett beslut om att under nästkommande räkenskapsår avveckla bolaget genom en försäljning av aktierna genom en snabbavveckling.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.