Start › Stockholms län › Sollentuna
Brand Fuel AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 36 | 2 | 44 | 290 | 501 | 1 029 | 1 411 | – |
| Nettoomsättning | 36 | 2 | 44 | 121 | 223 | 984 | 1 406 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | 169 | 278 | 45 | 5 | – |
| Rörelsekostnader | 64 | 68 | 111 | 455 | 668 | 1 188 | 1 421 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 19 | 11 | 10 | 39 | – | 0 | 74 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 24 | 136 | 400 | – |
| Övriga externa kostnader | 36 | 50 | 63 | 86 | 237 | 354 | 243 | – |
| Personalkostnader | 8 | 7 | 38 | 331 | 386 | 684 | 688 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 13 | 13 | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 21 | 0 | 2 | – |
| Rörelseresultat | −27 | −65 | −67 | −165 | −167 | −159 | −10 | – |
| Finansiella poster | 132 | 38 | 0 | 0 | −87 | −454 | −170 | – |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 109 | 27 | – | – | – | 0 | −169 | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 23 | 12 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 87 | 454 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 104 | −27 | −67 | −165 | −254 | −614 | −180 | – |
| Resultat före skatt | 104 | −27 | −67 | −165 | −254 | −614 | −180 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | −2 | 1 | – |
| Övriga skatter | 0 | 17 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 104 | −44 | −67 | −165 | −254 | −612 | −181 | – |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 047 | 1 841 | 1 878 | 1 917 | 2 150 | 2 745 | 3 372 | 3 432 |
| Anläggningstillgångar | 727 | 727 | 1 110 | 1 239 | 1 729 | 2 211 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 40 | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | – | – | 0 | 40 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 727 | 727 | 1 110 | 1 239 | 1 729 | 2 171 | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 421 | 421 | 421 | 401 | 320 | 250 | – | – |
| Andra långfristiga fordringar | 306 | 306 | 689 | 838 | 1 409 | 1 921 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 320 | 1 114 | 768 | 678 | 422 | 534 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 17 | 12 | 0 | 139 | 249 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 0 | – | 0 | 36 | 244 | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | 10 | 1 | 0 | 36 | 0 | – | – |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 | 7 | 11 | 0 | 66 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 315 | 1 097 | 756 | 678 | 283 | 284 | – | – |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 047 | 1 841 | 1 878 | 1 917 | 2 150 | 2 745 | – | – |
| Eget kapital | 841 | 1 637 | 1 680 | 1 747 | 1 912 | 2 167 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 741 | 1 537 | 1 580 | 1 647 | 1 812 | 2 067 | – | – |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Balanserat resultat | 637 | 1 580 | 1 643 | 1 812 | 2 067 | 2 678 | – | – |
| Årets resultat | 104 | −44 | −63 | −165 | −254 | −612 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 206 | 204 | 198 | 170 | 238 | 578 | – | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 1 | 6 | 8 | 53 | 94 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 6 | −11 | −25 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga skulder | 140 | 134 | 140 | 124 | 98 | 242 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 63 | 63 | 63 | 63 | 87 | 242 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 900 | – | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 1 812 | 2 067 | – | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. den rådande pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% p.g.a. den rådande pandemin.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 689 | 838 | 1 950 | 2 375 | 2 514 | 2 886 |
| Årets inköp | 11 | 12 | 12 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 160 | 1 124 | 437 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 542 | 454 | 0 | 120 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 87 | 454 | – | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2023-04-30 | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 421 | 401 | 320 | 250 |
| Årets inköp | 20 | 81 | 70 | 250 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | 0 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
| Återförda nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-04-30 | 2021-04-30 | 2020-04-30 | 2019-04-30 | 2018-04-30 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | – | 0 | 66 | 66 | 66 |
| Årets inköp | 0 | 0 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 66 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 0 | 26 | 13 | – |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 | 13 | 13 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 26 | – | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | 0 | 0 | – | – |
| Årets nedskrivningar | 0 | 0 | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- LEKSANDSVÄGEN 7 B, 192 67 SOLLENTUNA
- Registrerat
- 2005-04-21
- Bransch
- Reklambyråverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva rekrytering, reklam, medierådgivning.
Bankgironummer
- 5373-2517
- BRAND FUEL AB
kontrollerat 2026-10-06
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-10-18
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Reklambyråverksamhet Arbetsförmedling och rekrytering Övrig reklamverksamhetBolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.